Daň za svědomí

• Austrálie

Felony

Thriller / Drama

Austrálie / USA, 2013, 105 min

Hutný policejní drama o postupném psychickém rozkladu policisty, z jehož hrdinství se doslova přes noc stane zbabělost. Režie to má všechno pevně v rukou a každá scéna, záběr, zvuk, dokonce i pohled hlavních hrdinů něco znamená. Po The Rover je to další australský thriller, který se může zařadit do top nerváků letošního roku ... 8/10(16.9.2014)

• sedm.1

Samotná zápletka je sice atraktivní a mohlo se jednat o velmi působivou a emočně silnou podívanou, ovšem její zpracování není příliš zdařilé, čímž ona nabízená látka zůstala opravdu nevyužita. Celé je to poměrně utahané, se spoustou hluchých míst, ovšem ani ve scénách, ve kterých došlo k těm nejzásadnějším momentům filmu, mě nedokázali tvůrci účinně oslovit a zaujmout, trochu i zde chybělo výraznější přitlačení na pilu v emočně vypjatějších okamžicích, a hodně mi celý příběh přišel i rozkouskovaný do takových miniepizodek, z nichž některé byly i zcela zbytečné. Navíc Felony nedisponuje ani žádnou atmosférou, či stylem, napětí a dramatičnost též nefunguje, závěrečné vyústění není nikterak působivě vygradované a co se herecké, poměrně silné sestavy týče, všichni odvádějí takový obyčejný standart, kterým jistě filmu neublížili, ovšem zároveň ho ani nijak nenakopli. Celkově se tak jedná o docela nevýrazné drama, kterému chybí prakticky vše potřebné pro alespoň nějaké zaujetí a záživnost.(1.5.2019)

Okolo thrilleru se film snad ani neotřel, ale drama je to slušné. Téma o výčitkách a přijetí zodpovědnosti tady sice není pojato nijak originálně, ale tím, že film netlačí na pilu co se moralizování týče, může se divák s hlavním hrdinou, nebo spíš s jedním z hlavních hrdinů, celkem snadno identifikovat a pokládat si otázku, jak by se zachoval sám. Plusem je i obsazení. Od Wilkinsona a Edgertona už člověk tak nějak vysoký resp. vyšší standard čeká, ale příjemným projevem se blýskl i Jai Courtney, kterého jsem měl až dosud zafixovaného jako až příliš kudrnatého a příliš blonďatého Spartakova kamaráda. Mínusem je naopak až příliš dlouhá stopáž a přemíra dialogů, které sice nejsou napsané špatně, ale je jich tu zkrátka moc. Celkově slušná práce. 65%(16.7.2015)

Průměrná kriminálka s průměrnými herci a s (ano, tušíte správně) průměrným příběhem, na který se dá velmi snadno zapomenout. Režisér, který má za sebou vesměs televizní práci, se ani jednou nesnažil uhnout z cesty, překvapit diváka, případně mu dát klidně nějakou podpásovku, furt je to lepší, než ho nechat vláčet předvídatelným dějem, který ani na morálním poli není tak silný, jak by mohl být. Od začátku víme, o co půjde a kdo s kým zkříží své životní cesty. A jak říkám, jakkoliv překvapit se nás nikdo nesnaží. Holt hranice mezi odvahou a zbabělostí je mnohdy nesmírně tenká. PS: Nevím proč, ale Melissu George bych po těch upachtěných vedlejších rolích zase rád viděl v něčem pořádném.(18.9.2015)

Řemeslně kvalitně zrealizované policejní drama, které má jednu vadu na kráse, a to totální předvídatelnost. Film celou dobu nezahne do neznámých uliček, ani do nich nenahlédne, ani se do nich nahlédnout nepokusí. Vzhledem k banálnosti dějové linie by to chtělo alespoň nějaké hlubší protáhnutí morálním bahnem hrdinovy duše a v závěru silnější katarzi, ale ono nic moc. Takže sledovatelný, ale ne zcela uspokojivý film.(25.9.2014)