My jsme nejlepší!

Sme najlepší!

(festivalový název)

Švédsko, 2013, 102 min

• lenuse

Pořád jsem čekala, co stane. A nestalo se vůbec nic. Matně se vybavuju, že mě to bavilo sledovat. Ale po čase mám problém si z toho filmu cokoli vybavit.(5.3.2015)

Dievčatá čo vyzerajú úplne ako chalani a samčí pubertiaci s hárami, vyzerajúci ako Dunčovia z Vlka a zajaca. O tom, že šport je úchylná sračka niet pochýb, ani o tom, že puberta a pankové výstrelky k sebe patria. Fajn je, že sa nezabúda na idey, spočívajúce v spolčovaní sa vylúčených, nezdieľajúcich hodnoty kolektívov, v rámci ktorých sa denne pohybujú: školská trieda, športový tím, členovia klubu mládeže, rodina a jej známi. Všeobecné zamyslenia sa nad eko-problémami (tu: smrtiaca radiácia) a pomoc outsiderom (hoci motivovaná zištne) pri súčasnej snahe ukázať svetu, že v lúzerstve sme predsa najlepší! Vydarená puberťácka ľahká komédia, trochu dlhá na to, čo chcela ukázať. Variácie možností rebélie mladosti však nikdy nie sú márne, najmä ak sú spojené s tvorivým sebavyjadrením. Plusom je tiež trefné stvárnenie vzťahových väzieb tria kamošiek, ich pút, podpichovačiek i hádok. O vydarené ľahkonohé dielo je tak postarané.(13.2.2015)

[AFF 2014] Punk is NOT dead! 80%(1.7.2014)

• lena60

Lucas Moodysson se na starší kolena asi zbláznil!(1.6.2014)

Možná to není Moodyssonův nejlepší film, ale kvůli těm mladým punkerkám, náboženským vtipům, retro atmosféře a „fuck off“ konci nemůžu jinak. Je to taková Škola rocku bez školy… a vlastně i bez rocku. Je to sever. Je to punk. Vi är bäst! Nejzábavnější kinozážitek poslední doby.(16.1.2015)

Brežněv Reagan, fuck off! Z mého pohledu mnohem upřímnější "hudební" film než všeobecně adorovaný Whiplash!. A to i po hudební stránce, přestože punk i jazz zbožňuji asi tak stejně, jako zánět pod šestkou vlevo nahoře. Příšerné písničky typu "Nenávidím sport!" jsou podobně návykové, jako příšerné filmy Eda Wooda! Moodysson je naštěstí jiný režisérský kalibr a z minima dokázal - za vydatné pomoci tria báječných dětských hereček - vyždímat maximum a já nemám nejmenší problém ocenit jeho sympatické dílko čtyřmi neméně sympatickými hvězdičkami.(24.4.2015)

Veľmi milý, nenáročný, oddychový film o veku, v ktorom jednoducho neznášate svojich rodičov, lebo sú trápny a aj vás neustále niečím strápňujú ...no proste puberta. Príbeh o partii mladých dievčat, ktoré si založia punkovú kapelu a pritom vôbec nevedia hrať na žiadny nástroj a je to všetko samozrejme len recesia. Ako to celé dopadne tiež nie je ničím objavné či nové, ale nemyslím si ani, že by niečo také chceli tvorcovia dosiahnuť, takže sa im to vlastne podarilo. A na záver mi nedá nespomenúť príjemný bonus tohto nenápadného filmového počinu a to Davida Dencika v úlohe otecka jedného z dievčat. Hneď som musela zdvihnúť hodnotenie o hviezdičku vyššie. Čo už s ním, keď je všade tak sakramentsky výborný! Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov.(30.6.2015)

• hygienik

Od tak vyhraneného a zručného režiséra by som ani vo sne nečakal tak "študentský" a plytký film. Viem, mal pôsobiť civilne, ale toto je regres priamo na plátne, lebo tá civilnosť prechádza do humoru, ktorý sa mi bridí ( -Keď spievaš, ukrižuj Boha, je to vlastne kresťanská pieseň, lebo to znamená, že veríš v Boha.-) A ten "humor" ústi do explicitne trápnych scén.(16.6.2014)

Punk is not dead, a to ani u tak mladých hrdinů, kteří se nám zde prezentují. Je to do jisté míry obraz o jedné době, o jedné generaci, ale na druhou stranu, nemůžu si pomoct, ti dětští hrdinové mě prostě nedostali, a to ani v kontrastu s hudbou, kterou poslouchají. Nějak jsem se pro film nedokázal nadchnout.(21.6.2017)

Stálo za to, jednou to vidět.(8.1.2016)

Mal som veľké očakávania od tohto filmu. Na začiatku to chytá feeling filmu "Škola Rocku" čo som sa moc tešil, humor bol dobrý, postavy boli zaujímavé, len akosi som si nikdy neobľúbil Klaru ako postavu. Nemal som voči nej žiadne sympatie. Hedvig bola zaujímavá, Bobo bola celkom fajn. Je zaujímavé sledovať ich počiny počas prvej polky filmu, no čím ďalej som sa dostával, tým viac som sa pristihol, ako ma niektoré momenty už nudili. Najmä keď som mal pocit, že sa nikam film neposúva. A tak to išlo až do konca. A síce to humor vie zachrániť, chcel som asi aby mal film viac nejakú myšlienku. A nejako ju dostane von. A možno ani o to nešlo. Išlo len o to, aby sme sledovali priateľstvo troch dievčat, ktoré svojimi zostrihmi vyzerajú ako traja chalani. Miestami to bolo príjemné, no dlhodobo to začínala byť nuda. A film sa potom stáva miestami príliš dlhý. Aspoň na môj vkus. Mám rád Hedvig, skladba o nenávisti k športu je zaujímavá, ich odhodlanie je zaujímavé, len miestami som mal pocit, že film nešiel správnym smerom. Napríklad scénka kde žobrú od ľudí peniaze, lebo si chcú kúpiť elektrickú gitaru, len som si plesol dlaňou po čele. A asi to je najlepší spôsob, akým by som film ohodnotil. Má funkčné miesta, má nefunkčné miesta, ako celok je to fajn, ale nemyslím si, že by som to pozrel niekedy znovu. Jediná scénka, ktorá mi asi navždy ostane v hlave je keď Hedvig (ešte s dlhými vlasmi) zahrá na svojej akustickej gitare pravdepodobne nejakú švédsku skladbu a bude k tomu spievať. Skladba je super, spev je super, text je zaujímavý a má to v sebe veľmi veľa lásky k hudbe a citu. To je pre mňa highlight tohto filmu(20.2.2015)

Not best, but definetly cutest. Aww :)(22.1.2015)

Sledovala jsem to s anglickými titulky, takže nevím, zda jsem úpně všechno správně pochopila. Ale asi jsem od toho čekala víc. Každopádně děvčata byla sympatická a Mira Barkhammar mi přijde obzvlášť talentovaná.(23.8.2015)

Neskutočne zábavná pecka! Veľmi citlivo tu sledujeme malé veľké drámy dievčat v nastupujúcej puberte a zároveň je to ten pravý punk. 80%(30.1.2017)

Ve všech směrech opravdu moderní (přestože se jedná o retropříběh z roku 1982) rodinný film, nejen pokud jde o dynamickou kameru a střih, ale hlavně o přirozené civilní herectví všech těch puberťáků, které se obejde bez infantilního pitvoření. Obzvlášť Mira Grosinová v roli Klary ukazuje, že je obrovský talent. Vůbec mě nepřekvapuje, že film po světě posbíral celkem 13 festivalových nebo výročních cen. -------- V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Švédsko / Dánsko.(24.10.2016)

Parádní severojazyčná komedie. Nejsem si jistý, jestli to mělo opravdu být drama, tak se to asi minulo účinkem. Häte sport. Punk!(3.1.2015)

Viděl jsem tento snímek v programu Naslepo kina Bio Central Hradec Králové, tudíž jsem ani netušil, na co jdu. Bylo to neskutečně zábavné a místy nadčasové.(19.3.2015)

Punk mam rad.(22.10.2016)

Aspoň jsem konečně pochopil, o čem je punk. Jinak to byl film pro mladší generaci, ale i té starší mohl sdělit něco o tom, jak se projevuje dospívání. Třináctileté holky v pubertě jsou zjančené do punkové hudby a rozhodly se zřídit vlastní kapelu. Přizvou do ní jedinou skutečnou hudebnici, o rok starší kytaristku, kterou zase naučí, jak by se měla správně umět radovat ze života. Pochopitelně, je tam příběh první lásky, prvních zklamání a rozmíšek, jak už to mezi děvčaty v těchto letech chodí. Nebyl to film nijak oslnivý,ale dívat se na něj dalo, děvčata hrála nesmírně přirozeně...(9.2.2017)

• Mrsina

Mor celé kinematografie.(11.3.2015)