My jsme nejlepší!

• slovenský

Sme najlepší!

(festivalový název)

Švédsko, 2013, 102 min

Mal som veľké očakávania od tohto filmu. Na začiatku to chytá feeling filmu "Škola Rocku" čo som sa moc tešil, humor bol dobrý, postavy boli zaujímavé, len akosi som si nikdy neobľúbil Klaru ako postavu. Nemal som voči nej žiadne sympatie. Hedvig bola zaujímavá, Bobo bola celkom fajn. Je zaujímavé sledovať ich počiny počas prvej polky filmu, no čím ďalej som sa dostával, tým viac som sa pristihol, ako ma niektoré momenty už nudili. Najmä keď som mal pocit, že sa nikam film neposúva. A tak to išlo až do konca. A síce to humor vie zachrániť, chcel som asi aby mal film viac nejakú myšlienku. A nejako ju dostane von. A možno ani o to nešlo. Išlo len o to, aby sme sledovali priateľstvo troch dievčat, ktoré svojimi zostrihmi vyzerajú ako traja chalani. Miestami to bolo príjemné, no dlhodobo to začínala byť nuda. A film sa potom stáva miestami príliš dlhý. Aspoň na môj vkus. Mám rád Hedvig, skladba o nenávisti k športu je zaujímavá, ich odhodlanie je zaujímavé, len miestami som mal pocit, že film nešiel správnym smerom. Napríklad scénka kde žobrú od ľudí peniaze, lebo si chcú kúpiť elektrickú gitaru, len som si plesol dlaňou po čele. A asi to je najlepší spôsob, akým by som film ohodnotil. Má funkčné miesta, má nefunkčné miesta, ako celok je to fajn, ale nemyslím si, že by som to pozrel niekedy znovu. Jediná scénka, ktorá mi asi navždy ostane v hlave je keď Hedvig (ešte s dlhými vlasmi) zahrá na svojej akustickej gitare pravdepodobne nejakú švédsku skladbu a bude k tomu spievať. Skladba je super, spev je super, text je zaujímavý a má to v sebe veľmi veľa lásky k hudbe a citu. To je pre mňa highlight tohto filmu(20.2.2015)

• hygienik

Od tak vyhraneného a zručného režiséra by som ani vo sne nečakal tak "študentský" a plytký film. Viem, mal pôsobiť civilne, ale toto je regres priamo na plátne, lebo tá civilnosť prechádza do humoru, ktorý sa mi bridí ( -Keď spievaš, ukrižuj Boha, je to vlastne kresťanská pieseň, lebo to znamená, že veríš v Boha.-) A ten "humor" ústi do explicitne trápnych scén.(16.6.2014)

Brežněv Reagan, fuck off! Z mého pohledu mnohem upřímnější "hudební" film než všeobecně adorovaný Whiplash!. A to i po hudební stránce, přestože punk i jazz zbožňuji asi tak stejně, jako zánět pod šestkou vlevo nahoře. Příšerné písničky typu "Nenávidím sport!" jsou podobně návykové, jako příšerné filmy Eda Wooda! Moodysson je naštěstí jiný režisérský kalibr a z minima dokázal - za vydatné pomoci tria báječných dětských hereček - vyždímat maximum a já nemám nejmenší problém ocenit jeho sympatické dílko čtyřmi neméně sympatickými hvězdičkami.(24.4.2015)

Veľmi milý, nenáročný, oddychový film o veku, v ktorom jednoducho neznášate svojich rodičov, lebo sú trápny a aj vás neustále niečím strápňujú ...no proste puberta. Príbeh o partii mladých dievčat, ktoré si založia punkovú kapelu a pritom vôbec nevedia hrať na žiadny nástroj a je to všetko samozrejme len recesia. Ako to celé dopadne tiež nie je ničím objavné či nové, ale nemyslím si ani, že by niečo také chceli tvorcovia dosiahnuť, takže sa im to vlastne podarilo. A na záver mi nedá nespomenúť príjemný bonus tohto nenápadného filmového počinu a to Davida Dencika v úlohe otecka jedného z dievčat. Hneď som musela zdvihnúť hodnotenie o hviezdičku vyššie. Čo už s ním, keď je všade tak sakramentsky výborný! Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov.(30.6.2015)

Dievčatá čo vyzerajú úplne ako chalani a samčí pubertiaci s hárami, vyzerajúci ako Dunčovia z Vlka a zajaca. O tom, že šport je úchylná sračka niet pochýb, ani o tom, že puberta a pankové výstrelky k sebe patria. Fajn je, že sa nezabúda na idey, spočívajúce v spolčovaní sa vylúčených, nezdieľajúcich hodnoty kolektívov, v rámci ktorých sa denne pohybujú: školská trieda, športový tím, členovia klubu mládeže, rodina a jej známi. Všeobecné zamyslenia sa nad eko-problémami (tu: smrtiaca radiácia) a pomoc outsiderom (hoci motivovaná zištne) pri súčasnej snahe ukázať svetu, že v lúzerstve sme predsa najlepší! Vydarená puberťácka ľahká komédia, trochu dlhá na to, čo chcela ukázať. Variácie možností rebélie mladosti však nikdy nie sú márne, najmä ak sú spojené s tvorivým sebavyjadrením. Plusom je tiež trefné stvárnenie vzťahových väzieb tria kamošiek, ich pút, podpichovačiek i hádok. O vydarené ľahkonohé dielo je tak postarané.(13.2.2015)