poster

Antarktida: Rok na ledu

 • Nový Zéland

  Antarctica: A Year on Ice

Dokumentární / Dobrodružný

Nový Zéland, 2013, 91 min

Režie:

Anthony Powell

Scénář:

Anthony Powell

Kamera:

Anthony Powell

Hudba:

Plan 9

Hrají:

Anthony Powell

Střih:

Simon Price
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • katasta
  ***

  Na to, co všechno se tam člověk dozví, by bohatě stačila hodina - ne hodina a půl. Tak nějak jsem čekala, že se toho za tu dobu dozvím trochu víc, než jsem se dozvěděla. Bylo sice zajímavé vidět, jak se žije na Antarktidě celý rok, co tam lidé zažívají a co tam vidí, jak se cítí, s čím se potýkají... ale bylo to zkrátka pořád tak nějak dokola a hrozně zdlouhavé. První půlka je super, ale pak už je toho zkrátka moc...(1.5.2015)

 • BoKo_CzT
  *****

  Nečakajte dokumentárny film o Antarktíde. Je to o ľuďoch žijúcich na Antarktíde a o tom, ako im to zmenilo profesný a najmä emocionálny život. O kráse jednoduchých vecí, aj o návrate do civilizácie a mnohých iných veciach. Tento dokument prinúti zamyslieť sa nad zmyslom konvenčného života v dostatku materialistickej spoločnosti. Pohľad na oblohu počas niekoľko mesiacov trvajúcej zimy a nekonečný čas na introspektívno.(29.1.2017)

 • sskrblik
  ****

  "My bychom umrzli, jim není zima, snídají nanuky a eskyma". Zpívává Jarek dlouhá Nohavica. Musím říct, že dobrovolně strávit na Antartidě deset let je sázka o zdravý rozum. To musíte být buď tučňák nebo mrož v minulém životě. A ani těm tam není zrovna dvakrát hej. Tento dokument narozdíl od přírodopisných popisuje každodenní situace, které zažívají lidé, kteří si tuto životní cestu vybrali. Samosebou zamrzlá příroda má své kouzlo, ale raději z tepla domova.(31.1.2017)

 • JASON_X
  *****

  Film trvá hodinu půl a já ho sledoval hodně přes dvě. Proč? No protože jsem měl palec na stopce a furt si něco zastavoval a vracel a opakoval... antarktické scenérie jsou dechberoucí! Mount Erebus, Dry Valleys, skály, ledovce, kry, obloha... Původně bych býval dal přednost meditativnějšímu, mlčenlivějšímu a přírodně-obrazovějšímu pojetí filmu, na můj vkus v něm bylo až příliš "lidského faktoru", ale k něčemu mi to taky bylo dobré - už totiž vím, co chci dělat v příštím životě. Vlastně ne ani tak CO, jako KDE. Chci strávit aspoň jeden celý rok v nějaké základně na Antarktidě, chci zažít nejen tamní léto, ale i temnou a mrazivou a větrnou zimu, což je asi jeden z nejzemitějších existenciálních zážitků, který tahle planeta může nabídnout. Mít fůru času na čtení, nikam nespěchat, nic neřešit... Představuju si, jak při odletu posledního letadla nebo odplutí poslední lodi před zimou bych si blaženě oddechl se slovy: "Tak, a je konečně klid..." No ale jak se znám, nedělám si iluze. Po pár zimních týdnech bych nespíš strašně moc chtěl vypadnout pryč, ale protože by to nešlo, tak bych v záchvatu ponorkové nemoci vyčistil celé McMurdo od lidí plamenometem a šel bych skočit do Erebu jako Empedoklés do Etny (abych potupně zmrznul v naprosté tmě někde na jeho úpatí).(2.5.2015)

 • VanTom
  ****

  Rozhodně zajímavé, i když nijak hloubkové přiblížení jednoho celého roku života obyčejných zaměstnanců v "odlehlém zapadákově" McMurdo, největší výzkumné stanici v Antarktidě (jež se menšímu městečku podobá). Ani trochu neočekávejte dokument o přírodě nebo technice, zde se nahlíží "normální" společenské (a psychologické) fungování = bydlení odřízlé komunity v extrémních podmínkách mrazu a noci trvající 4 měsíce. Ponejvíce prostřednictvím lyrických časosběrných záběrů, čarokrásných, třebaže při celovečerní délce trošku uspávajících.(20.6.2017)