Příběh o mládí, přátelství a lásce v době, kdy první člověk přistál na Měsíci, tranzistoráky pulzovaly rokenrolem a snem všech polských automobilových fanoušků byl Fiat 125p (samozřejmě polský). Filmové putování do šedesátých let, pestré doby „květinových dětí" a bigbítu. Rok 1969. Adam, velký letecký nadšenec, je povolán na vojnu, i když ke svému velkému zklamání k námořnictvu. Jeho starší bratr ho doprovází na několikadenní cestě k moři a zároveň se snaží připravit svého nesmělého bratra na život. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

Dlo'h-osh

První polovina či dokonce dvě třetiny byly téměř perfektní, příjemné pohodové atmosféře road movie z blízkého prostředí by nebylo co vytknout. Bohužel ke konci začal film ztrácet dech a naivní pohádkový konec to celé zazdil. Nakonec se proto přikláním jen ke třem hvězdičkám, i když velmi silným (70%). ()

Enšpígl

V rámci festivalu středoevropského filmu jsem si vybral tenhle polský kousek a rozhodně nelituju. Film má v sobě dokonalou směsici humoru a vážných věcí, kterých měla komunistiká éra opravdu přebytky. Nejpříjemnější část filmu je road movie napříč socialistickým Polskem. Patřím mezi ty diváky, kteří mají pro road movie velkou slabost a tahle mě ze všech těch, co jsem kdy viděl byla nejbližší, protože prostředí a možnosti hlavních hrdinů jsou skoro totožné jaké jsme měli za komoušů i my. Jako Čecha mě potěšilo, že v některých dialozích se zmiňuje okupace 1968 v Československu a tvrdé narážky na rusáky a jejich politiku. Ve filmu je poměrně nekompromisní kritika polských poměrů jako nejhorších z komunistických satelitů. Atmosféra filmu je jedinečná a kdo tu dobu zažil zakejve hlavičkou, stejný pohyby hlavičkou bude mít i divák, který zažil povolávák na vojnu. Film působí opravdu jak návrat o několik desítek let zpátky, pobaví, nahodí pohodovou atmosféru, aby jí za pár minut proměnill v bezvýchodnost a šeď tehdejší doby. Finále mě přišlo trošku přitažený za vlasy, ale to nic nemění na faktu, že současná polská kinematografie je neskutečně sexy. ()