• polský

• slovenský

Polsko / Dánsko / Francie / Velká Británie, 2013, 82 min

Oscar 1 : Cizojazyčný film + 1 nominace: Kamera(16.1.2015)

Mně Ida svým zpracováním připoměla československou novou vlnu 60.let. Obrazová kompozice je vybroušená do posledního záběru a díky tomu vytváří dokonalou atmosféru. Herecké výkony přesně zapadjící do zvolené formy vyprávěného příběhu a pokud jde o emoce, tak ty si musíš najít ve svým nitru, protože režisér není tvoje slepecká hůlka, která je podbízivě zdůrazňuje. Jó Poláci, ty fakt válej ať to vemeš zleva, zprava.(26.2.2016)

Netárrajte. Ztišená výpověď o traumatech dějin, intimní detektivka o identitě a film, který klame názvem, protože těžiště jeho síly netkví v krásných, ale pasivních očích jeptišky, nýbrž v elektrizující postavě tety Wandy (ano, to je ta postava, kterou by tu u nás nikdo nechtěl hrát a napsat, protože je komunistka a není vylíčená jako levoboček pekel). Pawlikowski na své postavy nahlíží skrze obsedantně zaranžované rámy, na nichž se potkává novovlnná nostalgie, sakrální šerosvity a místy až kaurismäkiovské tančírnové retro. Je v tom kus manýry, zároveň tím film dosahuje citelné distancovanosti, která je na jednu stranu na škodu (odtažité je to možná až příliš), na druhou stranu blahodárná (film se nepatlá v sentimentu a obhajování / souzení dějinných křivd a nadbytečném psychologizování). Ida je neobyčejně čistým a vzácně srozumitelným tvarem, který velkou část dramatu schovává za hranice toho, co je zobrazeno. Zůstává velmi komisní a příjemně zdrženlivá do posledního okamžiku. V dobrém slova smyslu "ušlechtilý" film, jakých je vždycky zapotřebí. [80%](19.7.2014)

Vypadá to, že Poláci jsou schopni toho, čeho už Češi dávno ne, totiž pokračovat v odkazu a duchu filmových nových vln východní Evropy (tedy své polské nové vlny a analogicky tzv. Československé nové vlny). U nás tuhle štafetu třímal naposled někdy v roce 1989 Zdeněk Tyc, když vyslal do světa Vojtěcha, řečeného sirotka (v motivu sirotka máme hned další podobnost s Idou); možná ještě Reifova Postel, která jako poslední český film soutěžila v Cannes, ale to je úplně jiný žánr), kdežto Paweł Pawlikowski za totéž dostává v roce 2014 Oskara! Pawlikowski má asi dobře nakoukané nejen polské filmy 60. let, ale třeba i snímky Evalda Schorma či Karla Kachyni (i když tady už nejde o kolektivizaci, nýbrž o ještě větší a dávnější trauma). Tvůrci tu exponují dva lidské protipóly - křesťanku Idu a komunistku Wandu (ve scenáristickém záměru polskou obdobu našeho Urválka či Vaše, tzn. zločince, institucionalizované masové vražedkyně), symbolické postavy Dobra a Zla, které se protnou v odkrývání společné bolavé minulosti a silně je spojí společně prožité trauma 2. světové války. Reakce obou je také zcela opačná. Ida se touží utvrdit ve své cestě, Wandu dobíhá svědomí. Obě se ale protínají ve svém lidství. Jako záporné postavy pak v příběhu vystupují ,,dobří polští křesťané". Tvůrci tak odvážně bourají zaběhlé normy i filmové postupy. V opisu se Ida potkává tak trochu s Hanekeho Bílou stuhou, tou snahou analyzovat zlo ukryté ve všednodennosti ,,dobrého" vesnického člověka a traumatech skrytých pod skořápkou běžného života. V českých podmínkách zdánlivě sebezničující naprostá a cílená rezignace na komerční stránku věci přivedla tvůrce Idy až k ocenění za nejlepší evropský i americký neanglicky mluvící snímek. Tohle je cesta, po které by se měl ubírat i novodobý český film. Navíc další silnou spojitostí s českou kinematografií je fakt, že jako jeden z producentů stojí za filmem právě Eric Abraham, který už předtím získal Oskara právě s klanem Svěrákovic za Kolju. PS: Osobně bych však letos dal Oskara spíše Zvjagincevovu Leviatanovi, neboť Pawlikowski skvostnou filmovou řečí totalitu popisuje, kdežto Zvjagincev proti ní skvostnou filmovou řečí aktivně bojuje...(28.2.2015)

Intimně a rafinovaně "jen tak jakoby mimochodem" o velkých tématech (ta se nejen v postavě Wandy překrývají s tím, co by se mělo řešit i v našich luzích a hájích) s nebývale vycizelovanou chladně odtažitou vizuální stránkou. A v ní je paradoxně největší kámen úrazu, protože každý záběr je tak skvostně komponován, až obraz strhává pozornost čistě na sebe. A to není nikdy dobře. Čili paradoxně i navzdory bohatému a kvalitnímu obsahu jde do značné míry o naplnění otřepané fráze "vítězství formy nad obsahem".(17.1.2015)

Myšlenkově a pocitově výjimečně bohatý film, který mi navíc nepřišel akademicky artový - jo, jsou tu statické černobílé záběry, ale ne přehnaně dlouhé a celý film má nečekaný švih a tah na bránu. Dal bych si to snad i s chutí znovu.(21.7.2014)

,,JSTE PODIVNÁ DVOJKA."... /// Ida Lebensteinová je židovská jeptiška, která má zjistit, že žádnej Bůh není. Nebo aspoň tak si to tvůrci představovali. Pátrání po stopách beznohejch… Téměř doslovně, páč hledání stop po židech zmizelejch během války na polským venkově je věc poměrně dramatická. Černobílej vobraz a vořezanej formát sice hezky zaváděj do 60tejch let, bohužel kolísavá intenzita příběhu mě zase vrací do typickejch festivalovejch manťáků. Linka s rodiči – VÝBORNÁ! To ostatní (ne, celej film není vo tom!) už mě moc nebere. Možná že holky víc voceněj to …, ale na mě je těch 82minut až moc. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sedím v klášteře, mám před slibem a vobčas mě …. 2.) Nevím, ve kterým lese mám rodiče. 3.) Thx za titule ,,KenoL“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(21.10.2014)

• emma53

Ne ne, tak dnes jsem si asi nevybrala úplně nejlépe. Nejen, že měla Ida alá Anna ponurou minulost, ale její život v přítomnosti, jak nám byl předložen, nebyl o nic vlídnější a to nemluvím o její evidentně pochmurné budoucnosti. Žel, neoslovili mě ani bezvýrazní herci, ani kamera, kde mě občasné, zvláštní záběry vysloveně rušily a měla jsem nutkání tou kamerou pohnout. Kostra by byla dobrá, 50 léta zřejmě jak vyšitá, ale zpracování se zkrátka v mých očích moc nepovedlo, takže já dnes nad dvojku nejdu. Poláci mají v zásobě přece jen lepší kousky.(9.7.2014)

• Djoker

Celou dobu mě to svou rozvleklostí sralo takovým způsobem, že se probudilo moje iracionální já a snažilo se mi rozmluvit sázku na Idu v oscarových bojích. Přesně takové artové sračičky plné utrápených pohledů totiž Akademie vždy ráda ocení a tím ještě podpoří evropské režiséry zatvrzele vzpomínající na údajně zlaté časy Bergmana a Tarkovského, aby i nadále točili pseudointelektuální bláboly, na které do kina nikdo nechodí, což vede k upevnění výsadního postavení zámořské produkce na našem trhu. Pawlikowski měl alespoň soudnost a vystačil si s velice rozumnou stopáží.(11.1.2015)

Tarrovštější než Tarr. Nic proti velkým artům, kde se lidé tváří devadesát minut v kuse tak strnule, že na natáčecím place musel být jistě přítomen zdravotnický štáb výhradně kvůli křečím v obličeji herců. Jen bych ale musel mít pocit, že to něco sděluje, že se mnou ten film komunikuje, jako se to daří třeba filmům Tarkovského nebo Bergmana. Ano, jsem náročný, když kladu před Pawlikowského tahle jména, ale já prostě myslím, že u těhle filmů je tu buď a nebo. Buď točíte jako tahle elita, a pak sem s tím, a nebo ne - a pak jde jen pokrčit rameny a říct "ok, dál".(12.6.2014)

Pokud jde o formu, Ida představuje těžkotonážní art, který od počátku nenechává nikoho na pochybách, že vznikl s úmyslem získat cenu na nějakém prestižním festivalu. K takovým projektům přistupuji s předběžnou opatrností, podobné snímky příliš často sráží manýra a tvůrčí sebestřednost. Nechápu například, proč bylo nutné obsadit do hlavní role neherečku. Skutečně nebylo možné najít na četných polských uměleckých školách a oblastních divadlech neokoukanou elévku s výraznýma hlubokýma očima, která by ale zároveň byla herecky tvárná? Vlastně ono to smysl dává. U tohoto druhu snímku je neodpustitelným hříchem hrát. Můžete pouze "být" a "vrhat dlouhé pohledy". Obraz je statický, scénář jednoduchý, příběh povětšině předvídatelný. Podstatou zážitku je ale sugestivní černobílá kamera, která zaznamenává nehostinné prostředí Polska 50. let, zmrzačené lidské osudy a tragické postavy procházející hlubokou vnitřní krizí. Finální rozhodnutí Idy není projevem její hluboké náboženské víry, jako spíš známkou nízké sebedůvěry, zda by obstála v nevlídném světě, kde nenalézá potřebnou citovou a hmotnou oporu. Zůstat v cizím prostředí sám se sebou je prostě k neunesení. Daleko zajímavější postavou je vyžilá teta Wanda, v níž se koncentrují démoni nedávné historie, ideologický fanatismus a následná deziluze, stejně jako vzpomínky na krutost při upevňování nového režimu. Bohužel Pawlikowski témata jen přináší, nerozvíjí je a divák si musí vystačit se svou představivostí. Ida má vzhledem ke svému obsahu ideální stopáž, pokud by byla o 20 minut delší, zůstal bych na 3 hvězdičkách, a pokud by se Pawlikowski nechal strhnout tvůrčím zápalem (což se těmto pánům často stává) a natáhl by stopáž na 120 minut, šel bych nemilosrdně ještě níž. V této podobě si ale dokonce myslím, že Ida je ideální kandidát ke zkoumání nového filmového teritoria. Pokud chcete vyzkoušet nový žánr, v tomto případě minimalistické psychologické drama, Ida je dobrý zkušební terén, který napoví, zda se odvážit dál. Zisk Oscara nepovažuju za adekvátní, narozdíl od takového Saulova syna snímek formální a obsahové kvality přece jen nedosahuje, 4 hvězdičky ale svědčí o tom, že drápkem nebo dvěma ve mě Ida přece jen uvízla. Celkový dojem: 75 %.(11.9.2018)

Střet 2 naprosto odlišných žen, světů a hodnot. Pátrání po minulosti a vzájemné poznávání Anny/Idy a její tety mě moc bavilo. Stejně jako znázornění doby, ve které se příběh odehrával. K tomu to pomalé tempo vyprávění, delší záběry, černobílý obraz, skvostná hudba (!); to vše diváka navádí k vnímání, přemýšlení, vychutnávání…jo a k tomu „vychýlení“ hlavní hrdinky směrem ke konci filmu; zprvu mi přišlo přinejmenším zvláštní (možná až nepatřičné), ale její následné konečné rozhodnutí (ještě se symbolikou protijedoucích aut) mě pochybností docela účinně zbavilo (navíc došlo na tetina slova). Silné 4* a doufám, že Anninu představitelku ještě v něčem uvidím (ty její oči jsou fakt působivé…a co teprve, kdyby dostaly šanci v hororovém žánru).(10.7.2014)

Nová polská nová vlna.(7.4.2016)

Ida. Krásná mlčenlivá dívka s půvabným ďolíčkem na bradě. Oddala se Bohu, nebo k tomu má alespoň našlápnuto, ale ještě předtím ji čeká úkol rozpoznat svět tak, jak ho nikdy neviděla. Stejně jako pro nás je kamera černobílá, tak i pro ni je život za dveřmi kláštera šedivý, odtažitý a nepochopitelný, ale zároveň je pro ni zkouškou své vlastní víry ..(5.9.2014)

Nevadí mi smutné filmy, snesu dobře i zvláštní filmy s pomalejším tempem, ale Ida mne nenadchla. Z mého pohledu klouže příliš po povrchu a nejde k jádru věci.(1.4.2016)

• Radko

Emočný stav: 0, posolstvo: 0, zábery: 0. Jednoducho nechytilo. Dávno som nevidel film, ktorý by ma nechal tak dokonale chladným. Najprv sa putuje od hrobu k hrobu aby sa vykopali a zase zakopali kosti. Na miestach, na ktoré žiadna z postáv nikdy bežne nechodila, vzťah k nim bol len historický. Chápem, že Židia to tak majú, že musia mať kdesi pochované svoje pozostatky, no spôsob akým to bolo podané nedojal, nezaujal. Rovnako zápletka ukazujúca prostredníctvom konkrétneho príbehu zložité a tragické udalosti 20. storočia spojené s prenasledovaním židovského obyvateľstva a následnou boľševickou tortúrou. A výčitkami, spojenými s tým, že ako sa kto kedy správal. Potom tu boli nejaké presahy medzi uvedomením si banality prežívania mimo múrov kláštora a pokorný návrat k sviečke a kontemplácii po uvedomení si bezvýchodiskovosti života v železnej klietke. Aké -také oživenie priniesla postava prokurátorky, no v celkove predvídateľnom koncepte to tiež zapadlo. Nuž a k dlhým záberom asi toľko, keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Zatiaľčo u Tarra (ktorý sa tu v komentároch občas spomína) ide o fascinujúce ukázanie bezvýchodiskovosti prežívania, nemenných rituálov strnulosti obsahujúcich zároveň pochopenie, tu ide o číročíre epigónstvo bez emócií - len ukázanie, že technicky sa to dá zvládnuť. Už dávno nejaký všeobecne vychvaľovaný film tak neotrávil. Marigold píše, že ide o ušľachtilý film. V úvodzovkách "ušľachtilý". S takto napísaným prídavným menom sa súhlasiť dá. Pretože toto skôr, než čokoľvek iné je len ušľachtilá nuda.(22.10.2014)

Mám rád dobré filmy. Někdy i ty, když je v tom cosi zvláštního. Domy potažené špinavou šedí. Jako černobílé foto na obyčejném papíru. Děj plný protikladů jak když vejdete do vymrzlé místnosti. Ida Lebenstein, navenek stojí na rozcestí. Obhajuje svůj vlastní život a pojímá Boha jako sílu. Ilustruje svoje myšlenky. "A potom? A potom?" Může to svést k domněnce, že se tu jaksi k životu v klášteře straní. Čistě teoreticky si kladu tedy logické otázky. Měl by být život v v religiózním smyslu smysluplnější? Nebo jiný život bez mystického zasnoubení je tak nějak menší? Ostatně bez zajímavosti není ani život bezcílné rudé Vandy ve vší opuštěnosti, která si tu vyjasňuje hloubku své viny. Faktem zůstává, že to není snadný film. Nelze však pominout, že to má skvělou dramatickou stavbu, která především svým výrazem bourá zaběhané filmové postupy.(4.1.2015)

Těžko odhadnout svou budoucnost a co od ní očekávat, když člověk nezná ani vlastní kořeny. Pozná Ida sama sebe dřív než bude pozdě?(18.6.2016)

"Krvavá Wanda, to som ja..." Poliaci pravidelne produkujú veľmi kvalitné filmy a Ida to dotiahla až na Oscara za najlepší zahraničný film. Môžte a nemusíte s tým súhlasiť, ale v tomto prípade čiernobiela farba a komornejšie podanie snímku nebola len hra na umenie, ale tá kvalitu tam skutočne je. Vzhľadom na oscarové ocenenie by si film zaslúžil lepšie hodnotenie na csfd, ale je možné, že pre mnohých divákov je až príliš umelecký, komorný a mám pocit, že dnes nikoho nezaujíma život nejakej mníšky. Mňa to však zaujalo, hlavne postava "krvavej Wandy" i ten letmý pohľad do tvrdého socialistického a povojnového Poľska. 80%.(13.5.2016)

Je to takový ten tichý film, kde když si na pár chvil zdřímnete a nechrápete u toho, nikdo to nepozná a vám ani nechybí kus děje. Vzruchů pomálu, jediné, co přišlo zcela nečekaně a jako rána z nebe bylo těch pár přirozených a jakoby nic učiněných kroků, típnutí cíga a ...(30.7.2015)

• Madsbender

Radko samozrejme preháňa, a spomínať Tarra je tak trochu ignoráciou celej kinematografie pomalého záberu a jej koreňov vo svete. No v istom zmysle má pravdu - Pawlikowski je epigón. Taký ten milý, intelektuálne založený, umelecky podložený a národne nefanaticky uvedomelý režisér, ktorý sa po rokoch vracia do vlasti, aby o nej natočil film. A ako inak, vyberie si historicky dôležitú tému, ktorú je potrebné sfilmovať, aby si Poliaci mohli vyventilovať svoje emócie neokázalým a politicky korektným spôsobom. Veď predsa prečo nie? Nuž, a tak natočí film. Samozrejme, pre pocit vysokého umenia a vyvolania asociácií s formou 50. a 60. rokov veľmi prezieravo a múdro zvolí čiernobielu. Potom si prečíta pár fotografických príručiek, kde sa dozvie, že správny, profesionálny umelecký záber nemá mať stredovú kompozíciu, a tak vo väčšine záberov umiestni postavy na stranu, alebo do dolného rohu. Samozrejme, aby nezaváňali konštruktom, priradí im význam - keď sa Ida modlí, je v dolnej časti obrazu a hľadí smerom hore. Čo ďalej? No predsa dlhé zábery. Ako sa vraví, dlhý záber - dobrý záber. To je umenie. Čím dlhšie postavy kráčajú z jednej strany na druhú, tým väčšie. Že sú prázdne, chladné a nemajú žiadnu, ani skrytú hodnotu? Na to má dobrý argument - sú civilné! To isto platí i na otázku, prečo je tak jednoduchý a nepodnetný námet rozvedený do takmer jeden a pol hodinového filmu. Záverečný symbolický obrat a návrat Idy do kláštora po konfrontácii s nemravným životom iste nie je kŕčovito umelý, je predsa zo života! Lenže na otázku, prečo je jediný zaujímavý (a brilantne herecky stvárnený) charakter vo filme, teda Wanda, tak odbitý a vytesnený, už riadnu odpoveď nemá. Po celý čas som si pokladal otázku, čo že sa skrýva za skleným pohľadom Idiných krásnych očí? Po naskočení titulkov mi to došlo a povedal som si - "Aha, tak nič." Začínam mať pocit, že poľský film už v súčasnosti prakticky nemá čo ponúknuť. Buď to, alebo mám len k tamojšej produkcii po roku 2000 averziu, čo potvrdzuje i moja nedávna neblahá skúsenosť s tematicky príbuzným Poklosie. Prvá možnosť sa mi však zdá pravdepodobnejšia. 10%(12.1.2015)

Vynikající film vypovídající o lidském údělu v konfrontaci vody a ohně, které reprezentuje mladá jeptiška a její komunistická teta, který zároveň opatrně nakoukává do historie a nechává ji jemně a nepříjemně bublat pod povrchem. Stylisticky jedna z nejopojnějších věcí, co jsem za dlouhou dobu viděl, dokonale vystihující podstatu filmu, působící chladně a odtažitě, ale ve výsledku pouze (především skrze postavení v rámu) prezentující postavy semleté časem, které jsou vnějšímu světu lhostejné...(3.6.2017)

• Pepinec

Čekat pět minut, než černobíle a do půl pasu nasnímaná sestra přečampe cestu od kláštera k lesu? Pro někoho možná umění, pro mě ale rozhodně nu-da. (Dunedin, NZ)(19.7.2014)

Nemám moc v lásce skoro nemluvné hrdiny, ale na druhou stranu mám v lásce hrdiny, kteří jsou plní zmatku a hledají své kořeny. Slečna Ledová a paní Ohnivá pátrají po zemřelých, aby samy zakusily odumření tomuto světu, jedna tak, jak je to milé Bohu, druhá tak, že Bůh bude mít možná trochu práci s její záchranou. Každopádně nás, zhýčkané diváky 21. století, donutily obě ženy se trochu zamyslet. A to se cení. Velmi cení. Stejně jako nádherně pochmurná atmosféra budovaná oprýskanými zdmi, bezútěšnou dobou 50. let, židovským hřbitovem, citově chladným klášterem a samozřejmě to vše v moderním černobílém hávu.(2.8.2014)

Dve absolútne odlišné osobnosti s odlišným vnímaním života, skrížia svoje cesty, aby poznali nie len jeden druhého, no najmä samých seba. Kým je jeden oddaný Bohu, druhý je doslova kráčajúca arogancia. “Ida” skrátka musela stretnúť svoju tetu, aby vedela kým vlastne je. Poliaci to opäť príbehovo pomerne solídne rozbalili. Dlho som tento film odkladal, no na takýto snímok musí mať človek náladu. Melancholicky poňaté, čierno-biele dielo, ktoré zaujme najmä dejovou linkou, ktorá už dnes pripomína skôr 60-tkovú tvorbu. Veľmi pomalé, miestami depresívne, na hrane 3-4 ⭐️(2.2.2018)

Nečekaně krásné, pozvolné, nostalgické a přitom napínavé drama ze současného Polska s dech beroucími reminiscencemi do spletitých vztahů za druhé světové války. Polská sebereflexe je hodná závisti.(26.8.2018)

"A potom? A potom?" Otázka, kterou by mohla Anna/Ida položit nejen sympatickému muzikantovi žijícímu jen pro ten dnešní den a prchajícímu před závazky a starostmi, ale celé současné kultuře provizoria. Tahle cesta mladé řeholnice "tam a zase zpátky" se povedla a téměř nemohu uvěřit, že film je dílem téhož režiséra, který natočil i příšerné "Moje léto lásky".(28.7.2014)

Pastva pre oči. Dvojnásobná (Agata Trzebuchowska + kamera).(23.9.2014)

Polsko, šedesátá léta. Smutná road movie osudů dvou křehkých žen odhalujících tajemství své rodiny. Naivita, čistota, uzavřenost Anny a Wanda, stejně krásná, tvořící však svou zkušeností, ztrhaností i minulostí ostrý kontrast. Síla jejich střetnutí, lehkost Pawlikowského vyprávění, neskutečné krásy jednotlivých obrazů. A ta naprostá beznaděj, když ono setkání a zkušenost zasáhne duši každé neskutečně, samotný život však směřuje stále stejně do prázdna.(22.10.2014)

Závidím těm, kteří v tom vidí mnoho myšlenek a pocitů... :) Oceňuji pěknou kameru, postavu tety Wandy a lákavě načrtnutá témata (např. zásadní kontrast povah hlavní dvojice), z nichž ale snad žádné podle mě nebylo využito naplno. Nemám nic proti pomalému minimalistickému artu (i když přiznávám, že moje krevní skupina to zrovna není), ale Ida mi nikterak silný divácký zážitek bohužel nenabídla. 60 %(21.1.2015)

Jazzová speváčka mala veru diabolské oči, ale Ida ich mala v tom čiernobielom obraze ako samotný Lucifer!(1.4.2015)

Přišla, viděla, okusila, popřemýšlela... a za kratičkého pobytu ve světě "živých" si utvořila názor... Poeticky drsná ochutnávka života.(25.10.2014)

Můj názor je takový, že mě proti tomuto filmu vyloženě popouzí právě to, co je na něm nejvíce oceňováno a co je jeho hlavní poznávací značkou. Jako nezlobte se na mě, ale točit v roce 2013 na černobílý film ve formátu 4:3 (plus všechny ty další "retro ingredience"), to mi přijde jako něco mezi filmařským epigonstvím a čistou manýrou. Kdyby byl takový film natočen v 60. letech, necekl bych ani ň, a uznale docenil jeho kvality. Byl-li ale přiveden na svět o 5 dekád později a přitom "stále" působí dojmem, řekněme, vzorové ukázky československé nové vlny, nutí mě to klást si mnoho otázek. Je za tím snaha tvůrců vznést poctu dávno zaniklému slavnému období v dějinách filmu? Únava ze současné bezduché a povrchní produkce? Touha natočit si natruc film jak z jiné doby, který jde cíleně proti současným trendům a který se bude v kontextu současných filmů tím pádem vymykat? Možná vše a možná nic z toho, ale mé pochybnosti stále trvají - nic z toho pro mě není legitivní důvod pro takovýto film. Sledovat tento film je jako procházet se v prostorách neofunkcionalistcké vily - všechno zde působí nápadně povědomě, zdařile a esteticky vytříběně, ale kdesi hluboko pod tím není vůbec nic - z jednoho prostého důvodu: takové domy (filmy) patřily k určité historické etapě, a pokoušet se je dnes (více či méně) násilně resuscitovat mi osobně přijde jako zvrácenost a nedostatek soudnosti (potažmo též jako doklad absence soudobých vhodných alternativ, což je však diskutabilní). Za sebe nemám problém napsat, že od filmu natočeného v roce 2013 chci, aby vypadal, jako by byl natočený v roce 2013, nikoli o 50 let dříve. Celý film jsem sledoval víceméně zhrozen, že přesně takto by ho asi tenkrát mohl natočit Marlen Chucijev či Andrzej Wajda, ale pořád nechápu jediný důvod, proč byl takto natočen v roce 2013. Proč jenom, proč?(13.9.2015)

Lví podíl na kvalitě filmu má casting, který vybral dívku s uhrančivýma očima pro roli Idy. Tak trochu Petr Čepek polského filmu, je mi jedno, co dělá, je mi jedno, co říká, dívám se do těch očí a vím vše. Tahle mimořádná magie byla umocněna černobílým provedením snímku. Vše skvěle klape až do rozchodu s tetou, pak se celá atmosféra zbortí a film přestává fungovat, naštěstí je závěrečná část krátká.(5.8.2018)

Ty dvě jsou tak odlišné, že je mohl dát dohromady snad jedině příbuzenský vztah. Je to sice příběh Anny / Idy, která je mladá, nezkušená a poprvé na větší cestě venku z ochranné ulity kláštera, ale popravdě ho zajímavým dělá právě její teta Wanda, což je naopak osvěžujícně netriviální figura. Art, který by klidně mohl zkusit i běžný divák...(31.3.2016)

• Dzeyna

Hezky natočené, zajímavé záběry a obsazení taky ujde. Ale jinak naprosto o ničem.(11.10.2016)

• Chrustyn

Standardní art se vším všudy, kde i ta hodina a pár minut vypadá jako dvouhodinový snímek.(28.5.2015)

Převezmu kus názoru z nejmenované recenze: Kdyby byla Ida natočena někdy v 60. letech, pravděpodobně by byla zapomenuta ve vlně (Vlně) podobných snímků. Protože však vznikla dnes, odnáší si jednu cenu za druhou. Abych ovšem nepůsobil jako kritik podobných pokusů. Naopak oceňuji, když se někdo v dnešní době pokouší navázat na léta minulá za pomoci umělecké formy, která se dnes již tak těžko napodobuje. Samotná Ida (film i postava) na mě však působila natolik odcizeně, že jsem se nebyl schopný dokopat k jakýmkoli emocím. A to samé platí i o kameře. Jednotlivé záběry působily jako čirý kompoziční orgasmus, který ale v celkovém vyznění budil dojem sterility a totálního odcizení, které ve mě ovšem nezanechalo tu "správnou" filmovou depresi. 5/10(20.1.2015)

Vyzerá to ako česká nová vlna 60. rokov, ale je to film poľský, súčasný a odohrávajúci sa v rokoch 50tych. Pawlikovsky však formou k 50.,60. rokom odkazuje aj formou, možno preto Ida nepôsobí tak naleštene. Akademická do určitej miery však je. Na krátkej ploche rieši otázky hľadania identity na jednej strane, otázky svedomia na strane druhej a otázky národnostno-historicko- politické a ďaľšie na strane tretej. Ida je taká artová jednohubka, ktorá sa celkom úspešne snaží do krátkej stopáže vopchať viacero tém. Ak nebudete očakávať intelektuálno-emocionálnu katarziu, o čo sa ani nesnaží, nemala by vás sklamať.(21.10.2014)

Veľmi príťažlivý vizuál a teta Wanda. Čierno-biela k tomuto filmu naozaj ide. Dobrá téma, dobrá hudba. Len som niekedy pozerala tak nezúčastnene ako Ida. (Lumiere - 9.9.2014 - slávnostné otvorenie Projektu 100)(10.9.2014)

Vizuálně velmi pěkný snímek, jehož děj plyne pomalu a nenásilně. Oceňuji zejména výborné herecké výkony obou Agát a vybudování působivé atmosféry Polska šedesátých let minulého století. Jak prohlásil po projekci sám režisér, není to film pro masy.(15.7.2014)

3-4 / Možná spíš 3. Fim se mě nedotkl tolik, jak jsem čekala. Možná jsem jen přesycená filmy, které u mě naplno "zazněly" (Frank, Chlapectví). Nádherné černobílé fotografie, statičnost, to mě baví. Vnitřní svět hrdinek je ale dost neproniknutelný. Jejich reakce občas dost možná nepochopitelné. Závěrečných cca 20 minut ale hodně vydařených. Trailer je vynikající.(15.7.2014)

Černobílá a v poměru stran 4:3 natočená pocta kinematografii 60. let (ve kterých se děj filmu odehrává) a zároveň návrat režiséra Pawlikowskiho na polskou filmovou půdu. Příběh mladé novicky (fáze před jeptiškou), která se vydá se svou tetou na komorní road trip s cílem objevit hrob svých rodičů a nalezne přitom sama sebe, není příliš atraktivní a už vůbec ne nepředvídatelný. Zato výtvarná stránka filmu stojí za to. Ida je skromným a čistým filmem, který klade důraz na psychologii postav a na estetiku obrazu. Napoprvé zaujme, po opakovaném zhlédnutí však nevolá.(8.7.2014)

Kurwa mać! Mocna, głęboka i zajebista historia... On ten film sice je o budoucí jeptišce několik dní před slibem, ale příběh její tety, bývalé bolševické prokurátorky, která poslala na smrt několik nepřátel národa i strany (o tom to ale není!), je mnohem zajímavější a silnější. Podle mého je film spíše o ní než o Idě. Líbil se mi ten kontrast jeptišky, která je před složením slibu vyslána do světa a požitkářské sebevědomé ženy, vysoce postavené v lidovém Polsku. Obě však spojuje jedna lidská rodinná tragédie. Líbilo se mi, že právě tetička nebyla představována hned s vypáleným znamením zločince. Že není divákovi předhazována jako ta zlá bolševička, ale její příběh je zobrazen tak, jak ve své době ležel a běžel. Se všemi jeho klady i zápory, radostnými i smutnými událostmi. Nebyl překroucen, stigmatizován, jen odvyprávěn. Postavy dobře napsané i odehrané, byť se asi nešlo vyhnout jisté stylizaci a charakterizaci. Líbilo se mi celkové retro zpracování, velmi příjemné a působivé. Parádní kamera a hudba. Jazzová kapela super. Šmouhou trochu je ne zrovna nečekaný konec, ono to ale asi jinak prostě skončit nemohlo. Obecně ale velmi milé překvapení a skvělý zážitek.(29.9.2016)

Ono je to tak. Ďalší z tých kvázi umeleckých filmov, ktorý nedokáže splniť očakávania, pretože sa o to ani nesnaží. Pawlikowski síce má cit pre obraz, ale budovanie emócií je na bode nula. Rovnako v mojich očiach dopadlo aj jeho Moje leto lásky. Problém s filmom je, že prvá hodina je postavená na jednoduchej zápletke, ktorú režisér zbytočne rozťahuje. Bohužiaľ sa v nej nedozvedáme takmer nič. Je emočne chladná a snaha o pripomenutie si vojnových hrôz je v poľskom filme asi na rovnakom významovom mieste, ako keď v indickom filme niekto uteká na vlak. Film sa stáva zaujímavý posledných 20 minút, ale v najlepšom skončí a neviem ako tí čo to pozerali, ale ja som si rozhodne pomyslel, že ma Idin príbeh nielenže neobohatil, ale sa o to ani nesnažil. Vizuálne pekné, ale načo využívať hĺbku ostrosti, keď v nej nie je skrytý žiadny význam. Čakal som meditatívnu úvahu nad Bohom, dostal som chladný film o hľadaní židovských koreňov a o túžbe po jednom zasunutí. Neurazí, nenadchne.(22.9.2014)

Chladný, odtažitý a nudný film, ktorý sa silou-mocou chce hrať na art film so silnou témou. Téma vyvraždenia židovskej rodiny slušným Poliakom mohla byť zaujímavá, no nie je dotiahnutá do konca. Nedozvieme sa o tom viac, aký bol motív ani ako sa to odohralo. Téma hľadania vlastnej identity budúcej mníšky už taká zaujímavá nie je a tiež nie je využitá naplno, takisto ako príbeh krvavej Wandy. Celé je to bez emócií, k postavám si nevytvoríte žiadny vzťah, takže vám je jedno, ako skončia a aj keď nemá film ani hodinu a pol, zdá sa, akoby trval večnosť. Pozitívom je ČB vizuál, ktorý tomu dodáva punc realistickosti, priam cítite tú dobu 60tych rokov v socialistickom Poľsku, no na oscarový film to je trošku málo.(19.2.2017)

Vynikající kamera stojí za zmínku, ale zbytek filmu mi zůstal cizí. Černobílé filmy umějí být podbízivé a to Ida ale rozhodně není. Výsledkem je pro mě hezky natočený film, který se mě ani trochu nedotkl. Škoda.. chtělo to jen zesílit příběh. Takhle je to pro mě pouze šedivý film.(24.8.2014)

Film s bezútěšnými obrazy vyžaduje divákovo soustředění. Příběh o poznání sebe sama. Pro mě nudné, ale na festivalu plyne čas jinak.(17.2.2018)

• MartinezZ

Nudně a příliš artově zpracované zajímavé téma se zajímavou atmosférou a zajímavým zpracováním, rozplizlé ke konci a artově nesmyslným zakončením. Nečekal jsem od toho moc, ale jak to dokázalo postupem času navnadit, tak to dokázalo zklamat.(31.10.2014)

Tu už nejde o to, komu Ida pasne, komu nie, kto je nadšený z kompozície obrazu, kto by privítal umeleckú nápaditosť za hranou akejsi rozprávačskej nemohúcnosti. Samozrejme, doba zasadenia a prvotný look symbolizuje akúsi zlatú baňu moderného artu zušľachtenia prúdovými smermi čiernobielej estetiky, ale obsah musí skrátka o niečom viac vypovedať. Rád by som ozaj niekedy videl do očí akademikov, do vnútra ich dispozičného zmýšľania. Ida je ťažkou vizuálnou pózou a nezachráni ju ani ani kvalitná formálna práca. Zvyšok je mdlý a bez nápadu.(24.3.2015)

• Alementina

typický umělecký film pro intelektuály :) černobílé, kamera skvělá, asi věrohodné zachycení nálady 50. tých let, ale pro mě nuda s předvídatelným scénářem. MFF KV - kino Kongresový sál(9.7.2014)

Propagační výhodou evropského artu se sexy jeptiškou v hlavní roli je rozhodně vždy naděje, že v rámci provokativního napadání starosvětských morálek máme docela velkou pravděpodobnost, že obdržíme její full frontal. Ida nicméně má i jiná esa v rukávu, zejména bravurní kompozici prakticky všech záběrů, které jsou často nepříjemně neinformativní (například několikrát nevidíme osobu, ke které se mluví či o které s mluví, ačkoli je o metr a půl dál od rámu kamery) a jsou koncipovány tak, že jejich aktéři vyplňují jen jejich minimální část. Tenhle způsob snímání, společně s černobílým obrazem napomáhá k zobrazení komunistického Polska jako neuchopitelného zjizveného mladšího bratra Mordoru, prorostlé existencionalismem, samotou a odcizením. I přes to není Ida heavy art, jak se může stát, protože každá ze scén má ve filmu svůj jasně pojmenovaný účel a neprostupnost protagonistek je rámována konkrétním cílem, za kterým obě dvě směřují. Vše za tím si divák může nacházet pohodlně sám a film ho k tomu nijak netlačí.(7.11.2014)

• Tryskomyš

Film získar Oscara 2015 za nejlepší neanglicky mluvený film.(24.2.2015)

• nirvanafan

Tak nám tu letos opět přibyl další přírůstek v žánru prudící art. Vyznačuje se údajně originálním použitím kamery, což znamená, že koukáme na useknutou hlavu tvoří cca 1/3 záběru, zbytek záběru se skládá ze zcela nijakého pozadí. Další specialitou je snímání budovy takovým způsobem, aby se nám do záběru nevešla celá a jdoucí postavy, která po chvíli chůze ze záběru vypadne. Toto je zajisté velmi inovativní a novátorské, neboť se jedná o snímání natolik hnusné, že doposud nikdo nebyl natolik necitelný, aby ho použil. Leč manýra je manýra, a aby art skutečně vypadal artově, nelze si od podobně pitomých nápadů pomoci. Dále se jedná o film, v němž se na první pohled nic neděje, postavám chybí psychologický podklad, a tudíž si do nich můžeme vesele projektovat, cokoliv se nám zlíbí a údajně objevovat nečekané hlubiny snímku. Pravděpodobně se však jednalo spíše o tvůrčí lenost, při níž se doufalo v to, že film, který nás ani na vteřinu nepřestane přesvědčovat o své uměleckosti, k tomuto hlubinnému vytahování zlata z koňského lejna vybudí, všichni budou chrochtat blahem, že ve svých nudných životech pro jednou alespoň částečně využili mozkovou kapacitu a vůbec si v tom vytržení nevšimnou, o jak moc nanicovatý snímek se jedná.(1.3.2015)

Na film som si musel "zvykať". Prvú pol hodinu sa zdalo, že sledujem nudnú ťažkú depku o následkoch WWII, kde je veľa nedopovedaného a ničoho nového sa vo filme nedočkám. Čiernobiele zábery boli nielen krásne umelecky vystavané, ale postupne nám všetko mlčky a o to naliehavejšie "vysvetlili". Áno, chýbal mi tam pozitívny vyprošťovák, ale možno práve preto to bolo emocionálne nesmierne silné. FBIOFEST Bratislava 2014(24.3.2014)

Čirá kamerová kaligrafie s podmanivě pomalým tempem, které umožňuje hlubší prožitek. Navzdory ostatním komentářům nepovažuji Idu za dílo odtažité či přehnaně artistické. Černobílé obrazy a působivé kompozice vyzařují neuvěřitelně silnou atmosféru dobových reálií, které se nemůže vyrovnat žádná klasická dobovka. Ani intimní příběh židovské jeptišky a její životem schvácené tety nepůsobí po psychologické stránce spekulativně, i když jej citově převyšuje právě vizuál (magické detaily Idiných očí) a jemný hudební podkres. Velmi se mi zamlouvala Idina návaznost na život své jediné příbuzné, ovšem Pawlikovski si připravil zcela jiný závěr - zašifrovaný a odpovídající spíše uměle vnesené tezi než doposud fungujícímu přirozenému vývoji uvnitř postavy.(13.7.2014)

Snímek, který se dost vymyká současné filmařině, ale mě se tenhle návrat v čase líbil. Depresivní podívaná na krátké sblížení dvou zcela odlišných žen. Tu první sžírá minulost, kterou se snaží vytěsnit současností, druhá by se ráda dozvěděla něco o minulosti, svádí však vnitřní boj se svou budoucností. Nelehký, ale kvalitní film spíše pro náročnější publikum s výbornou Agatou Kuleszou v roli perfektně napsané postavy tety.(16.8.2014)

• Freemind

Takhle by točil Bergman... kdyby neuměl psát a neměl cit pro dialog, psychologii postav a výběr herců. Na Idě je zajímavá jen kompozice snímků, vše ostatní je buďto nuda nebo teatrální póza typická pro většinu polských filmových dramat posledních několika desetiletí. Díky Jahvemu za krátkou stopáž, jinak bych asi skočil z okna ještě před závěrečnými titulky.(31.3.2015)

Ida má jednu veľkú prednosť, ktorou ani jeden anšpirant na zisk Oscara za najlepší zahraničný film nedisponuje: Záberovo a strihovo úžasnú prácu s čiernobielou kamerou a úžasnými záberovými posunmi vo formáte. Ida vizuálne pretrhla cudzojazyčné mlčanie a vyblískaný Hollywood nestačí údivom krútiť hlavou. No čo už nehraje vo prospech krásnej čiernobielej inscenácií je neúrodná plytkosť či už po dejovej stránke alebo chabej scenáristickej, kde sa divákovi ani jeden jediný dialóg nevryje hlboko do pamäti. Len aby sa nepovedalo, sem tam postavy podniknú na úkor bezcennej dejovej linky nejaký ten dejový posun no stále iba polovičný a nedotiahnutý. Argentínsko-španielsky Wild Tales mi pripadal o čosi prepracovanejší. Záverečný klavír majestátne polemizujúci... 65%(19.5.2015)

Nádherná forma, ale nejsem si jistý, jak vnímat obsah. Respektive nevím, jestli je to střet dvou protikladných světů, černého a bílého, které se společně vydávají za jednotným cílem, přičemž se ten černý propadá do čím dál tím víc větší deprese ze své temnoty, zatímco ten bílý nahlíží do světa zla a neshledává ho tak špatným, anebo jestli se jedná o polské účtování s minulostí, jak tou válečnou, tak tou komunistickou. Nejspíš je to od každého trochu a ještě něco jiného navíc, co se mi nepodařilo postřehnout. Buď jak buď na film i na obě hlavní aktérky se mi dívalo dobře a ačkoliv bych uvítal intenzivnější střelbu do vlastních řad, byl jsem ve finále nadmíru spokojen. 80%(17.1.2015)

Vyvediem z omylu PAWLA PAWLIKOWSKEHO,ktorý si myslí,že je nový KRZYSZTOF KIESLOWSKI.Naozaj,NIE JE! IDA je zaujímavý,pozoruhodný snímok,hold skladajúci ku klasickým 60 rokom,napríklad Miloš Forman-Česká nová vlna,alebo Francúzska nová vlna:TRUFFAUT,GODARD... Popritom práca kamery je unikátna.Svedčí o tom nominácia na OSCARA za kameru a cudzojazyčný film! Pekné teda,ale pochybujem,že si odnesie niečo z toho. Jedna stránka mince je vizuálna stránka,druhá stránka mince sú herecké výkony,s ktorými som prežíval zívanie,nudu,úzkosť,depresie,obidve AGATY sú divné,zvláštne,neobyčajné,klasické protipóly,Mladá,životom skúšaná Anna odchádza z kláštora,je židovská mníška,ktorá chce zistiť,čo sa stalo s jej rodičmi za úradovania nacistov,ktorí mali svoje konečné riešenie,tak nie je ťažké sa dopátrať,ako skončili.Na myslí mám väčšinu,jej rodičia sa skrývali v lese,kde sa im dostávalo pomoci,ktorá sa zmenila na niečo úplne iné.Je hanblivá,neskúsená,zamyslená...Zato prichádza za svojou tetou,s ktorou sa nikdy nevidela.Wanda je prokurátorka,čo má pestrú minulosť,na svedomí má ničenie ľudí,ktorí opovrhovali režimom,tak ručne stručne sa s nimi potom zaobchádzalo.Inak ukája sa alkoholom,fajčením jednej krabičky cigariet od druhej a na moje počudovanie ju zmieta vnútorná kríza,ktorú vyrieši ráznym deštruktívnym spôsobom.Anna sa chce vydať s Wandou na ROAD TRIP,aby rozlúskli záhadu a tvária sa tak divne,že som po celý čas rozmýšľal,ako vyzerá Anna bez svojho habitu,vlastne,keď sa pominie jej teta Wanda,tak sa začne podobať práve jej,svojim správaním ju obstojne zastúpi,zmena správania je nezmyselná,nezmyselný je práveže tento film,v ktorom som sa tešil na inú filmovú kultúru,ktorá sa mi z časti dostala(estetická čierno-biela kamera),ale ako dej postupne spel k záveru,tak som sa nejako nevedel dočkať tituliek,vďaka Bohu,že to trvalo pod 90 minút!(29.1.2015)

Ty bláho, síla. Otázky viny neviny, víry nevíry, lásky nelásky, těla netěla, duše neduše, dost obsažnej film a krásně natočenej.(27.9.2015)

Ida svým stylem má rozhodně na to udělat díru do světa. Krátká stopáž je vítána, film rychle uběhne, ale bohužel ve mě mnoho nezanechal.(26.9.2014)

Většinou se to nestává, ale u tohoto snímku mě více zaujala vizuální stránka než děj. Obvykle je to příběh, který mě dostane, ale tahle černobílá kamera byla tak krásná, že jsem jenom zíral. Bohužel příběh, i když není špatný, mě tolik okouzlit nedokázal a příběh jeptišky těsně před slibem je místy celkem očekávaný.(10.4.2017)

Formálně naprosto dokonalý a fascinující film. Pawlikowski ho natočil v archaickém formátu 4:3 a všechny podstatné události umisťuje buď doprostřed, nebo dolů, takže si je divák musí mnohdy domýšlet. Ruku v ruce s tím jde opravdu nádherná černobílá kamera, která je poctou kinematografii šedesátých let, zároveň se ale nebrání moderním prvkům, jakým rozhodně je ruční kamera. Celý snímek má velice specifickou melancholickou atmosféru, která ve spolupráci s pomalým tempem proniká do divákova nitra a nechává ho prožít první velké strasti klášterní novicky. Autor si vypomohl i famózními hereckými výkony, které obstarávají Agata Kulesza a Agata Trzebuchowska, mezi kterými funguje zvláštní pnutí a emoce. Obsahově se pracuje hodně s náznaky, což není úplně dobře, protože pozornost se tím rozptyluje a někdy není vše úplně dořečeno a zanechává v divákovi zvláštní pachuť. Snímku by určitě prospělo pár minut navíc, protože některé věci se v něm dějí dost překotně a rychle a způsobují, že motivace hlavní hrdinky je místy dost nejasná. Ve výsledku je ovšem Ida hodně silný film, který se nebojí otevřeně poukázat na nehezkou minulost polského národa, zároveň ale dává naději. 70 %(22.12.2019)

Mladá, pekná a tajomná, nechcene na chvílu vrhnutá do skutočného sveta. Vyhrá kláštor, alebo slasti a nástrahy života outside?! Opäť dôkaz, že poliaci sú skvelý filmári. Nazdar(24.2.2015)

Návrat současného polského artu do šedesátých let, v němž osmnáctiletá skoro-jeptiška objevuje vlastní minulost i podstatu své osobnosti, a to především díky setkání s tetou Wandou, ženou se zcela kontrastními vlastnostmi a způsobem života. Precizní černobílá kamera i rozměry obrazu 4:3 podtrhují stylizaci do doby minulé, v níž snímek otevírá otázky vztahu polského národa k Židům, komunistickou minulost, dobu dospívání či konflikt náboženství a bezvěrství. /Scala 20. 7. 2014(21.8.2014)

• pankreminek

Tož Radko ty vieš.(1.2.2015)

• Maq

Nelíbilo se mi to. Trčí z toho artistní manýrismus. Což činí srovnání s českou vlnou 60. let zcela absurdním.(9.6.2019)

Krasny. Temny. A ty oci...(11.6.2014)

Takový nějaký jako kostrbatý, mi to celé připadalo (Wanda ví, kdo zabil její nejbližší .. a sama se chystá to zabalit - tak ponechá vraha v pohodě a klídku v domě svých rodičů (?) a .. skočí ?) .. námět samozřejmě hodně hustý, o tom žádná .. ale .. hned od začátku jsem si říkal, že to asi bude nějaký velký umění, a jak se ukázalo, taky že ano ... ale samobójstwo jako takový, to provedení, hmm dávám plný počet *****(4.8.2016)

• Aljak

Na týchto artových filmoch mi odjakživa chýbal nedostatok dialógov, ktoré by dokázali oveľa lepšie umocniť celkovú atmosféru príbehu. A v tomto prípade to platí viacnásobne. Nieže by nebolo z kontextu scén jasné, o čo tam vlastne ide, no proste mi to prišlo také nekomplexné. Inak, po scenáristickej stránke celkom obstojné, no ten štýl hodný doby 60tych rokov ma nejako neoslovil. K takýmto "chuťovkám" jednoducho nemám žiadny hlbší vzťah, no občas sa aj v tomto mori nájde niečo čo ma dokáže okúzliť, čo sa však v tomto prípade nekonalo.(7.7.2014)

Předešlé kladné komentáře naprosto vystihly mé pocity. Audiovizuální bonbónek v dokonalém černobílém vydání, s nenásilnými dramatickými situacemi, které tak přirozeně plynou bez zbytečných scén. Všechno má své místo a smysl, nutí k zamyšlení. Film se nikomu a ničemu nepodbízí, neodsuzuje, pouze stylově vypráví. Máte pocit, že jste v Polsku 60. let, ale s moderním černobílým obrazem. Výrazné postavy, nádherná hudba. Jedinečné. 85%(5.8.2014)

• chelseaman22

Nejhorší a snad i jediný jeptiškovský film, jež diváka zaručeně unudí k smrti. Jalový děj o jalové naivní dívce, pro níž představený Gřegoř von Trubka reprezentuje fascinující čistotu lidské duše. odpad!(18.3.2016)

• 1frida2

Plytké, povrchní, nepřesvědčivé.S předsudkem i bez předsudku.(21.8.2018)

Klidné, tiché, uhrančivé...víc jsem tam nenašel.(12.7.2014)

Tematicky rozkročeno od špatného svědomí Poláků ve vztahu k Židům přes komunistickou minulost a konflikt náboženského a světského vidění světa až po hodnotové a osobnostní tříbení dospívající hrdinky a opatrné utváření vztahu dvou ženských charakterů zosobňujících každý protiklad, na který si vzpomenete, to vše pojednáno do (naznačované, nevnucující se) hloubky, s jistotou, bez dogmat, s překvapivým pootáčením zažitých klišé. Precizně vystavěný scénář, ve kterém očekávané i neočekávané zlomy působí logicky, uvěřitelně, „nepřetaženě“, stejně jako strhující herecký projev obou hlavních představitelek, tak rozdílný, jak rozdílné jsou jejich role – výbušnost, energie, expresivita versus zdrženlivý minimalismus a vnitřní prožitek. A k tomu ještě chirurgicky přesné komponování dlouhých černobílých záběrů v dnes už málem exotickém formátu 4:3, které vyvolávají ducha doby spolehlivěji než nákladné počítačové simulace historických kulis (ano, dívám se směrem k Agnieszce Hollandové a jejímu Hořícímu keři) a spojují v sobě poučenost filmovými dějinami s ryze současným feelingem. A konečně citlivé zacházení s hudbou od Mozarta po Coltranea(!). Mám radost, že mě tahle perla neminula.(3.8.2014)

80-85% .... Minimalistické a tak dobré! Ida a Wanda sú neskutočne dobré napísané postavy a tiež dobre zahrané. Nádherná kamera. Čiernobiele prevedenie sedelo tej nostalgicko-ponurej atmosfére. Príbeh je veľmi jednoduchý ale za to zaujímavý. Poliaci sa zase vytiahli.(7.2.2015)

Artové polské drama zasazené do poválečného komunistického Polska. Jeptiška Anna objevuje svojí minulost a na povrch vyplavou netušené souvislosti. Film velkých emocí, které jsou podány jen tak mimoděk bez zbytečného přikrášlovaní a působí tak velice syrově. Opravdu minimalistická záležitost.(15.2.2015)

85% takže 4/5* Vadil mi len záver. Príliš otvorený. Ak by ju ukázal, ako sa vracia naspäť do kláštora,kedy by sme aspoň raz nazreli do jej vnútra a chápali, že si chcela po smrti tety Wandy len vyskúšať aký je život tých, ktorí sa nerozhodli pre Boha, bolo by to bez výhrad, takto ju ukázal režisér v záverečnom zábere ako hľadajúcu (utekajúcu?) - na ceste. Čo úplne akceptujem. Kamera bola fantastická. Čo záber to fotka v duchu street fotografii od tých najlepších svetových fotografov. Výborné postavy a casting. Oceňujem hlavne stopáž do 90min. Nejedná sa o ťažký artový film. Vzájomný vzťah Idy a Wandy je zásadným pre celý príbeh ako aj motív skutočnej identity. Veľmi dobrý film. Oceneniam rozumiem a súhlasím s nimi.(19.9.2016)

• rockwoman

Nechala jsem se nalákat Dawidem Ogrodnikem, který si tu bohužel jen parkrát zahrál na saxíka a jednou zašpásoval s jeptiškou. Takže mi z toho nakonec vyšla zdlouhavá černobílá nuda.(23.8.2014)

• Samuel7

Námět skýtal potenciál, který film vůbec nenaplnil. Neuvěřitelná nuda, plná rádoby uměleckých záběrů v černobilém hávu (= nominace na Oscara za kameru), která ve mně nevyvolala žádné emoce, přes to, že tématika holocaustu na mě vždy silně působí. Tento snímek byl však tak odosobněný, že nějaké pocity byly zkrátka nemyslitelné. Velké zklamání.(21.2.2015)

Tak za prve, Pawel Pawlikowski rozhodne nie je europsky velikan filmu a uz toboz ne svetovy reziser. Dalsi z rady precenovanych filmov, len taka prazdna spolocenska konzervacka, dej sa uplne vytratil, namiesto toho nastupilo vatovo plane plkani : 50 %(25.3.2017)

• TomPrusik1

Tak tu máme Polskou ARTOVOU záležitost, která vyhrála Oskara za nejlepší film. A zaslouží si to? Ani náhodou. Je vidět, že v porotě sedí banda fousatých intelektuálů z Katovny https://www.youtube.com/watch?v=fhjGJUOxF9s kteří rozumí těmto filmům a tvrdí jak jsou jedinečné a dokonalé. Co je na tom dokonalého? Vždyť hodinu a půl (naštěstí) koukáte na to, jak začínající mladá jeptiška Anna (chcete-li Ida), co silně věří v Boha, hledá spolu s tetou soudkyní (je to bývalá komunistická svině a má ráda alkohol) hrob (jestli vůbec nějaký je) svých rodičů. Ve filmu nehraje skoro vůbec žádná hudba (jen když jsou na nějakém koncertu) a všichni jsou "strašně ukecaní. Dialogy mezi Annou a soudkyní probíhají nějak takhle: ,,Musím ti říct pravdu." ,,Jakou?" ,,Jsi židovka, jako byli tvoji rodiče." ,,A kde jsou teď?" ,,Jsou mrví" ,,Aha." ,,A teď mě neruš musím jít do práce." Pak se dlouho nic neděje (záběr jak jde Anna po ulici a pak sedí na lavičce) a pak zase někdo něco chytrého řekne. Celé to vypadá, jako kdyby herci nahrazovali kamerama, protože většinou položí kameru na skříň a natáčí se jak třeba jí polívku. Jediné co můžu na tomhle filmu pochválit, tak to, že má JEN 86 minut a že rozumíte příběhu (což u ARTU nebývá zvykem). Jinak hodně zlé. 30%(10.4.2015)

Film s naprosto geniální kamerou, bohužel až příliš rušivou. Nevadí mi použití statické kamery, ale naprostá přehnanost uměleckých obrazů tu odváděla pozornost od všeho dalšího. Přitom mě třeba nejvíce zaujala scéna s "vyskočením z okna," která nebyla udělána nějak prapodivně jako "v rohu hlava a zbytek záběru je zeď za hlavou postavu". Celkově bych vymazal romantickou část příběhu, která ubírala vyznění filmu a podsunovala divákům, že Idino rozhodnutí bylo způsobeno jen láskou.(10.10.2015)

Čiernobiely a dá sa povedať malý veľký film. Malý svojou dĺžkou a zrejme rozpočtom a veľký svojim zaujímavým príbehom, ktorý síce divák čo videl viac filmov už niekde videl, ale nie vždy sa oplatí podla toho hodnotiť film. V podstate čo sa týka mňa prvky tohto filmu a to konkrétne jeptiška (mníška, rehoľná sestra) a práca s židovskou tématikou (čo sa dialo židom v Poľsku) tak tieto dva elementy som videl v starších filmoch, ale nevadilo mi to. Zaujala ma najviac hlavná hrdinka Agata Trzebuchowska, ktorá vlastne v podstate nebola ani veriaca a pochybovala o existencii Boha (toto viem zo zaujímavostí tu na csfd). Agáta bola pre mňa neskutočne sexi a zrejme o to aj vo filme išlo, ak nie tak to bol len môj pocit. A to len dokazuje to, že nemusí byť žena sexbomba, ale musí v nej v skutočnosti niečo byť niečo viac, čo sa nedá popísať len tak, ale je na to treba oveľa viac slov. Príbeh sa mi páčil až na koniec, ale koniec bol pre mňa očakávaný tak sa nemôžem sťažovať.(11.12.2015)

Pěkný film, který se mi ale netrefil do nálady. Bývají časy, kdy by mě Ida totálně nadchla, asi mám přefilmováno.(16.9.2018)

• Vodou

Velmi průhledný film.(22.9.2014)

Teda co se týče vizuální stránky tak to je prostě masakr. Dnes již netradiční formát 4:3, perfektní kompozice, super hra se světlem, sound-desingn prostě boží. Co se týče opravdu vizuální stránky tak perfektní. Příběh je silný a vážný, ale teta Idy to občas dobře zabije a člověk se i pousměje.(9.11.2014)

• vitekpe

Dve hvezdy za odvahu tocit na cernobily film a jeste ve formatu 4:3. Ani na nekolikaty pokus jsem nebyl schopen dostat se v tomto umeni dale jak do cca dvacate minuty...cesta k polskemu filmu je mi stale zapovezena. (samozrejme krame Sexmise" a nekolika dalsich vyjimek...)(21.6.2014)

Co z toho, že jde o kamerovou delikatesu, když je příběh nudný (ano, i v 80 minutách dokáže nudit). Tady si někdo zase hrál na to "velké umění", které mi vždy jde tak proti srsti.(6.4.2015)

vizuálně opravdu úchvatné! ve filmu snad není vteřina záběru, který by nebyl kompozičně vymyšlený do posledního detailu. ještě teď slintám.(24.6.2015)

• Babous

Krásně natočené, ale zápletka je nudná. Za celou dobu se ve filmu objeví jenom jediný úsměv. S dialogy taky scenárista šetří jako s toaleťákem za komunistů, podle mě měl scénář všehovšudy tak deset stránek.(30.11.2015)

Krasne zpracovane, ovsem dosti ohrane tema. Kdybych mel hodnotit objektivne, bude to za 4*. Remeslne temer dokonale - atmosfera 50. let pohlti. Herecky kvalitni standard. Pokud vas, stejne jako me, nebavi koukat po ste na tema vyrovnavani se se spolecenskymi povalecnymi traumaty (zide,sudety,komunisti,...), zbude vam z tohoto filmu jeste druha dejova linka: pribeh Wandy, ktera poslala z pozice komunisticke soudkyne na smrt nekolik lidi a nyni se propiji k lidskosti. Mnipout nastavajici jeptisky, titulni Idy, ktera pozna kus sve minulosti i zivota mimo zdi klastera, je vsak celkem komorne upozadnena.(28.7.2014)

Velmi hluboký a niterný film, další z polských klenotů poslední doby. Kompromisy, rozdíly, extrémy byly u filmu vždycky důležité, tady to platí dvojnásob. Jeptiška židovka a soudkyně komunistka - jedna krev, odlišný styl života. Situace se musí vyhrotit. Spoiler: jedna dobrovolně končí svůj život, druhá volí jeden den hříchů a pak zbytek života za zdmi kláštera. Život je moc krátký na to, abychom si ho stihli promyslet, někdy nás doženou okolnosti. Někdy si ho krátíme sami, někdy holt nedostaneme návod na použití svého života. A někdy máme kostivce ve skříni. O tom všem je a není tento film.(10.3.2015)

• dopita

To je tak strašný umělecký umění, že se na to nedá koukat. Zaujala mě pouze kamera, která je v dnešní době v neobvyklém formátu 1,33:1, kde se povětšinou vše podstatné odehrává v dolní polovině, až třetině obrazu. Zvláštní a zajímavé.(27.3.2016)

Opäť raz Poliaci, ich vzťah k Židom počas vojny a trochu aj vzťah k ich majetkom. Poliaci s odvahou vyťahujú svojich kostlivcov zo skrine, aj keď je to už cez 70 rokov, a v tomto filme doslovne. Mladé dievča vo veciach nemá jasno, podobne ako to staršie dievča, jej teta a je z nich podarená dvojica. Vizuálne kompozície pôsobia viac ako príbeh a keby ten občas neviazol, bolo by to o hviezdu viac. Ale aj tak príjemné prekvapenie oproti môjmu očakávaniu, pretože som na začiatku filmu odhadoval, že ho ani nezvládnem.(29.3.2016)

Obrazově perfektní od první chvíle. Ida je sice středobodem vyprávění, ale její teta Wanda strhává pozornost minimálně stejným způsobem. Sice se mi nepozdával konec filmu, ale když někdo takhle suverénně dokáže podat příběh, beru to jen jako můj problém. Sláva filmu, který vypráví především obrazem.(29.7.2014)

Zvláštní dvojka na výletě do minulosti, který asi té mladší měl otevřít oči...těžko říct, co jsem si měl přesně z toho příběhu odnést. Faktem ale je, že těch 80 minut bylo vtahujících.(10.12.2017)

Ida je úžasná a u toho taky končí. Těch úžasných záběrů je tam až moc (skoro všechny jsou umisťované na zlatý řez, což časem ale začne vytáčet), dialogy až moc dávají smysl a finále až moc nechává spadnutou čelist (možná víc ateistickým Čechům než katolickým Polákům). Ida se ničí sama svou perfektností. Do detailu dotažený snímek jak příběhově, tak výtvarně, ale strohý. Emoce tu zajišťuje postava Wandy, která je ve výsledku mnohem zajímavější a přitažlivější než Ida. Nevadí tu póza, s jakou film předstupuje před diváky, vadí tu jeho odcizenost.(20.7.2014)

Pokud se režisér či kameraman učil od Bély Tarra (nemá to nic společného s retro stylem 50.let), potom dobře udělal. Skvěle vybrané odstíny šedého klínu, co "políčko" filmu, to nádherná černobílá kompozičně vyvážená "fotografie" - až už se člověku nechce dělat vlastní fotky! Příběh nenáročný, ale mimořádně scénicky vyvážený. Někdy stačí prožít si jeden den někoho, kdo tak žije celý život... A pak? Oknem na ulici a dveřmi do kláštera!(19.10.2014)

Komentár obsahuje SPOILERY. Myslím si, že práve chémia medzi Idou a Wandou a ich odlišné pohľady na svet, robia tento film divácky zaujímavým. Taktiež je pozoruhodné sledovať samotnú Idu, nepoškvrnenú dušu, ktorá nepoznala do svojich osemnástich rokov nič iné ako kláštor a zrazu sa ocitá v temnom a skazenom svete, ktorý je plný nespravodlivosti, ale aj pokušenia. Sme svedkami skúšky sily jej viery, podľahne? Nepodľahne? Aj to je jeden z aspektov filmu ktoré držia diváka v pozore. A držali aj mňa. Pokušenie pre Idu v podobe Jazzového saxofónistu je tiež dôležitou súčasťou príbehu. No jej viera je stále silná. Až po Wendinej samovražde, začne Ida pochybovať o existencii boha a aspoň nachvíľu okusí život normálneho, slobodného a divokého mestského dievčaťa. No semienko ktoré jej bolo zasiate do hlavy v kláštore sa príliš rozrástlo, na to aby mohla takto žiť. Preto sa nakoniec aj tak vracia do kláštora. Film ma aj napriek tomu, že som neveriaci bavil a nielen kvôli zaujímavým postavám a situáciám v ktorých sa vyskytovali, ale aj kvôli originálnemu vizuálnemu pojatiu, ktorý povznáša film „Ida“ na umeleckú úroveň.(9.11.2014)

Působivý film. Ať už příběhem, tématem, vyzněním či svou atmosférou. Ono to dějově nic složitého nebylo, ale síla filmu spíše spočívala v postavách a jejich rozdílných charakterech, který se pod tíhou událostí měnily, až dospěly k nevratným důsledkům. Obě hlavní herečky své postavy zvládly na výbornou a i komornější pojetí filmu svědčilo. Líbilo se mi, že film nesoudí, nechává to čistě na divákovi.(15.2.2015)

Vizuálne podmanivé, kamera bola tiež zaujímavá, ostré kontrasty v niektorých momentoch zaujali, ale že by to bolo to najlepšie čo sa v Európe, respektíve vo zvyšku sveta za rok 2014 urodilo ? Asi nie. Príbeh mal síce silnú tému vysporadúvania sa z minulosťou a ako som už spomenul zaujal najmä vizuálne, ale mňa to neodrovnalo tak, ako som po nadšených ováciách zo všetkých strán čakal. Zisk Oscara s prihliadnutím na nomináciu skvelého Leviathana nechápem. 80% Kino Lumiere(5.3.2015)

Jednoznačně nejlepší polský film, co znám. Krásný v každém detailu, záběru a obraze. Mistrovské dílo.(2.8.2014)

"Neznal jste rodinu Lebensteinů? Žili tady před válkou. Židé? Ne, Eskymáci"...Židovka jeptiškou a Polák katem...Ale muselo to být opravdu černobílé a ve formátu 1.33 : 1, aby to temnýma očima Idy řvalo zplna hrdla - aaaarrrrtttttt?(10.8.2014)

Ukázněnej styl povětšinou statických černobílých kompozic zhusta využívajících zvláštního formátu umožňuje divákovi prožívat spolu s Idou všechny její "poprvé" prostřednictvím prvních použití jistých formálních prvků. Namátkou, na co si ještě pamatuju: první pohyb kamery při příjezdu do města, první zabírání Idiných rudých vlasů tak, že vypadaj tmavě - a maj tak stejnou barvu jako Wandiny vlasy - právě po Wandině smrti (možná až po prvním styku - nevim).(18.8.2014)

Európsky film roka 2014. Samotný film sa volá Ida, ale servírku, ktorú režisér Pawlikowski objavil v kaviarni a následne obsadil pre jej krásu, ktorá sa mu veľmi hodila do jeho artových a dlhých záberov hrá vo filme až druhé husle a omnoho zaujímavejšou a hutnejšou postavou je tetuška Wanda v podaní Agaty Kulezsa, ktorá musí zápasiť so svojimi démonami z minulosti. Škoda, že Pawlikowksi jej nevenoval troška viac priestoru, ktorý by si určite zaslúžila. 8/10.(5.1.2015)

Komorní sevření, proměna, poznání, prožitek změny, intimní doznání čistoty a hříchu persony. Dáno dnům se zastavit, pochopit, touhu projevit, odejít. Duši od těla na pár hodin oddělit, znovu se "k domovu" navrátit. Mírně ťuknout do rodné hroudy, zařeknout se identitě pocitů. Tváří v tvář zotavit se v myšlenkách. Cestou tam, cestou zpět, citová komplikovanost vyvěrá na povrch. Prvotní konfrontace se světem vně klášterních cel. Vnímat plynutí, poslušnou citlivost scén. Vláčně, jímavě, očitě postihnout, uhranout, dostihnout.(30.3.2016)

Zpracování pěkné, záběry originální a oslovující, ale celkově? Nevidět a jít dál. Svůj čas lze věnovat i jiným snímkům. Pěkné, nezáživné, nedoporučuji. 6,5/10(25.8.2014)

• Gore

Vůbec, ale vůbec se mi nelíbila kamera, která asi pro nějaký art zážitek, zabírala jen výkroj obrazu, a vypadalo to, jak když slepý důchodce fotí promoce.(14.8.2014)

IDA hledá žIDA.(27.9.2014)

Ida za 3*, Wanda za 5*.(23.1.2015)

Film, ktorý som mal dlho vyhliadnutý. Oscar za cudzojazyčný snímok proste lákal. Aké pozitívum som ale dostal? Jednak som si zlepšil svoju poľštinu, to bolo asi najväčším prínosom. Ďalej som zistil, že tí Poliaci síce vedia točiť filmy, všetky sú ale také smutné drámy, málo scenára, málo deja, často prázdnych situácií, statická kamera na jedno miesto alebo jednu tvár, hudba minimálna, to bol skôr negatívom, hoci chápem, že malo ísť o nejaký druh poetizckého vyjadrenia. Čiernobiele ladenie tu bolo vhodne zvolené, dodalo to dobovú atmosféru. Aká bola ale myšlienka? Poukázať, že sa arizoval za vojny židovský majetok a že Židia pri tom zomierali? Alebo to bola kritika komunistického režimu a ako môže poznačiť človeka, ktorý je nástrojom tohto systému? Prípadne to malo mať niečo s rehoľníctvom a že najprv treba zakázané ochutnať, aby obeta bola skutočnou obetou? Neviem, či to vie aspoň režisér. Ten totiž všetko naznačil, no nedopovedal.(20.6.2016)

Líbil se mi kontrastní rozdíl mezi hlavními "hrdinkami" filmu. Vizuálně dost dobré a zvláštní. Hudba skvělá. Wandiny průpovídky typu: „Znáte Lebensteinovy?“ „Ty Židy?“ „Ne, Eskimáci“, „To je celá Róza. Barevné sklíčko u kravích hoven“, snímek slušně odlehčily. Sebevražda Wandy se mě nijak nedotkla, emotivně mě spíše dotklo vykopávání kostí rodičů a samotný konec, kde se Ida opíjí, kouří a smilní se saxofonistou jazz bandu. Když už tyto hříchy okusila, neschvaluji její návrat do kláštera. Kdyby byla statečná a měla chuť mít lepší život, mohla by si najít práci a žít sama, pokud ji tedy zrovna nenadchla budoucnost s tím muzikantským hochem...(22.1.2015)

• Biopler

Môže to mať dobrú kameru a čiernobiele ladenie, ale tak ťažkopádny dej uspáva. Po skoku Wandy z okna som čakal koniec a odhadoval oných 80 minút... no nedočkal som sa. Trápil som sa s týmto kúskom.(24.7.2015)

Na Idu se především pěkně kouká: Kamera loví odlesky černobílého transcendentna, cílí v úzkorozchodném formátu 4:3 zpravidla vysoko nad hlavy představitelů a vymalovává jen samé dokonale fotogenické obrázky. Základní koncept o cestě židovské jeptišky a židovské prokurátorky Krvavé Wandy do minulosti, s níž se každá vyrovnala dle svých možností, je potenciálně bohatý a z velké části též dobře vyčerpaný. Dialektika postav představuje výkon psychologického jemnocitu. Permanentní modelkovité vejrání hlavní hrdinky do prázdna má nejspíš odkazovat na duchovní klid, odkrývaná minulost hrdinek se netýká jen jich samých, nýbrž pěkně zrcadlí hříchy válečného Polska. Krystaličnost příběhu ale skoro naneštěstí neumožňuje sympatickým postavám vymknout se osudu a směřuje je k vyústění, jenž přes chladnou logiku zavání kýčem.(19.9.2015)

2 nominácie na Oscara,Ida berie dúfam za kameru i najcudzojazycny film.Pre kameramana Lukasza Zala vôbec prvy film a to hned dokonalá práca.Ida uz má cenu BAFTA,musi i Oscara.(15.2.2015)

Zaujimavy pocin a prijemne prekvapenie z dielne polskych susedov, ktora mne osobne blizka nie je a jaksi som jej nikdy neprisla na chut. Ida je o vyrovnavani sa nielen s minulostou, ale aj s vlastnymi rozhodnutiami. Plynie pomaly a neobsahuje ziadne zvraty, napriek tomu nenudi (dlzka je velkou vyhodou) a urcite nic nepokazi.(15.3.2015)

Geniální film, který s použitím na minimum zjednodušených vyjadřovacích prostředků filmové řeči dosahuje maximálního účinku. Nejde ani tak o černobílý obraz, i když jistě i ten napomáhá k vyjádření atmosféry života v konkrétní historicko-společenské situaci. Nejde ani tolik o to, že až na pár výjimek, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky, je celý film odvyprávěn pomocí statických záběrů, kdy se kamera doslova ani nepohne. Zajímavější je kompozice těchto statických záběrů - sama o sobě výtvarně nesmírně kvalitní, přesto ale v rozporu s klasickými pravidly v něčem jiná. Jiná v tom, že při řešení záběrů nevnímá člověka jako hlavní kompoziční prvek, ale upozaďuje ho na v nejlepším případě stejnou významovou úroveň, jakou mají nejrůznější záchytné body okolního prostředí, většinou mu ale přiznává ještě menší význam. Podprahově tím vnímavému divákovi dává jasnou zprávu o tom, jaké bylo postavení člověka jakožto lidské bytosti s potenciálně individualistickými atributy v komunistickém Polsku počátku 60. let. V drtivé většině záběrů je člověk (nejčastěji jeho hlava) komponován do spodní poloviny, často i spodní třetiny obrazu, čímž je jednoduchým a nenásilným, ale o to geniálnějším způsobem dosaženo pocitu těžko popsatelné, ale přesto všudypřítomné tíhy, která jako Damoklův meč visí nad každým takovým nešťastníkem, který by se možná i rád projevil jako osobnost (což není v totalitním režimu zrovna jednoduché), ale atmosféra doby mu prostě nedá šanci. (Zapřemýšlel jsem o ekvivalentu podobně netradičního komponování obrazu v české kinematografii a vzpomněl jsem si na jediný případ - Znamení Raka od Juraje Herze; tam ale mělo vyvolání podobného pocitu zřejmě trochu jiný důvod.) A k tomu všemu navíc je tu i jedno ze stigmat polské společnosti, kterým je antisemitismus. Díky za to, že se režisér Pawel Pawlikowski nebál do této bolavé rány zašťourat. Zatím jsem neviděl všechny snímky nominované na nejlepší evropský film příslušného roku, ale dost pochybuju, že by se urodilo dílo, které by si tuto cenu zasloužilo víc. -------- V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Polsko / Dánsko.(7.5.2016)

Pomalu, černobíle a s odstupem. Stylizovaný film, který se dotýká dramatu Židů za druhé světové války, politických procesů v 50. letech a uvolnění symbolizované jazzem v následujícím desetiletí. Vyjadřovacím prostředkem je obraz, dialogy jsou úsporné. Pawlikowski si od svých hrdinů si zachovává odstup, což u někoho může fungovat jako prostor pro vlastní úvahy a odpovědi na nadhozené otázky, jiný zatím vidí absenci autentického dramatu. Cca 70 %.(20.7.2014)

Už jsem konečně viděla Idu a moc se mi líbila formou i obsahem. Silná témata, kombinace vnitřního hledání sebe sama v souvislosti s pátráním po minulosti vlastní rodiny. Téma války je zpracováno velmi střídmě, bez jakéhokoliv "oskarového" klišé. Dvě ústřední postavy nejen, že jsou skvěle napsané, ale také jsou výborně zahrané, formou minimalistického projevu, který právě poskytl ten správný pocit. Tak teda klobouček.. Pozor, je to art, možná vyžaduje speciální rozpoložení.. :)(18.6.2015)

Perfektne natočený film s úžasnou (nie len krásnou) herečkou, s veľmi - pre Poľsko veľmi kontroverznou témou, (oni sami tento film prijali veľmi svojsky). Problém prijať temnú časť minulosti poľského národa a zmieriť sa s tým, aj medzi nimi bolo kopec ľudí napomáhajúcich, hoci nepriamo, holokaustu dokázal z tohto jednoduchého filmu urobiť skvelú vec.(19.10.2016)

Poznámky: Černobílý, 4:3, téměř bez hudby, rozpor mezi duchovnem a normálním životem, psychologie postav, zajímavá kamera, dlouhé záběry(23.9.2017)

Působivý, vizuálně úchvatný film, který nebude pro každého. Je prezentovaný jako silné drama, ale dramaticky na diváka nepůsobí. Je komorní, klidný, tichý, skromný a v některých momentech i lehce úsměvný. Ruku v ruce s tímto pojetím má i kratší stopáž, protože se toho ve vyprávěném příběhu zase tolik neděje a více minut by mu už znatelně ublížilo. Opravdu zajímavá je na filmu ale jeho vizuální stránka. Kamera je s výjimkou (asi) jednoho jediného záběru zcela statická, s kompozičně dokonalými záběry, chytře (a místy i vtipně) využívanými k oddělení důležitého a méně důležitého dění. Představte si pečlivě inscenované fotografie, na kterých se postavy hýbou a budete asi nejblíže pocitu ze sledování vizuální stránky tohoto filmu. Hodnotit čistě tento aspekt, byl by film na 5 hvězd, ale ten příběh žádný trhák prostě není.(16.7.2014)

Snímek mě velmi příjemně překvapil. Čekal jsem depresivní nálož, která mě po chvíli odstřelí do stavu těžkého chmuru, ale i přes černobílou vizi padesátých let jěště válkou postiženého Polska se mi dostalo inteligentního jednoduchého příběhu s krásně propracovanou psychologií ústřední hrdinky. Ida hledá a nalézá .....Velmi doporučuji.(17.7.2014)

Dokonale ztvárněné prostředí, poutavý příběh, zajímavé postavy, přesah... Tenhle film je lahůdka, která se těžko popisuje slovy.(25.7.2014)

Ida je film jako z jiných časů. Myslela jsem, že takové už se netočí. Jako bych viděla jeden z nejlepších filmů 60. let. A přesto tak současný, jen to nějak nechceme vidět. Téma volby životní cesty, svědomí, dějin, které zasáhnou do života každého. Velmi silný emocionální zážitek, který bych rozhodně neoznačila za depresivní, spíše naopak. Možná vás přinutí srovnat si náhled na smysl bytí. Každopádně úchvatné (i obrazově).(27.7.2014)

Teta Wanda a neteř Ida hledají hroby svých židovských příbuzných, kteří zahynuli za války. Jejich světy jsou ale diametrálně odlišné. Zatímco teta, komunistická prokurátorka pod přezdívkou "Krvavá Wanda" posílala na popraviště nepřátele socialismu, Ida se má stát za týden řádovou sestrou. Šokující odhalení o tom, jak zahynuli rodiče Idy tyto dvě sblíží. Je dobré si sem tam uvědomit, že nejsou jen horory nebo akční filmy, ale také filmy ze skutečného života. Škoda toho konce, který mě dost překvapil a kvůli kterému nedávám pět hvězd.(5.9.2014)

Na tento film som náhodou vyhrala voľný vstup do kina- áno do kina :) Kedže europsku kinematografiu veľmi rada sledujem, bola som potešená, že sa jedná o europsky film a ešte viac, že sa jedná o poľský film lebo náhodou poľsky hovorím celkom slušne :) Príbeh Idy, ktorá si hľadá cestu nielen k svojej príbuznej, ale aj k presvedčeniu či sa naplno oddať životu zasvätenému Bohu. Veľmi ma zaujala nostalgia a atmosféra filmu, ktorý bol v čiernobielej podobe. Pre mňa to bol pekný zážitok a verím, že si ho ešte niekedy pozriem znovu.(14.11.2014)

V mých očích jde o velmi upřímný a skutečný film o lásce, která neutíká od reality, ale naopak do ní vchází, aby její zlo posvěcením proměnila a vykoupila.(14.12.2014)

Krásný a milý film....(14.11.2015)

• filipvrbik

Film bez barev pojednávající o životě v Polsku , kdy byl život také bez barev- chápu, že pánové akademici byli na větvi,protože tuto dobu nezažili- já demokracii v polské lidové republice zažil a tedy tento zcela nudný film u mě vyvolal jen depresivní vzpomínky....10%(26.12.2015)

Krásny film.(24.3.2014)

Když jsem si v programu karlovarského festivalu přečetl, že film je plný "uhrančivých záběrů" byl jsem poněkud skeptický, nicméně po shlédnutí jsem autorovi popisku musel dát za pravdu. Jeden z mála filmů, kde jsem si delší záběry bez dialogů opravdu užíval. Černobílá snímku svědčí a originální kamera též.(14.7.2014)

Ida je takový ten film, který je třeba vidět ve správném rozpoložení. Když se člověk dokáže naladit na jeho vlnu, tak bude unešen nádhernou černobílou kamerou, překvapivě kvalitním obrazem a vynikajícími hereckými výkony. Pokud ne, tak bude uspán pomalým tempem a převážně statickou kamerou a z filmu si nic neodnese. Přitom Idin příběh, i když se svým vyprávěním nikam nespěchá, je neskutečně silný. Novicka Anna, která vyrůstala v kláštěře jako sirotek, jede před složením slibu poznat svou poslední žijící příbuznou, tetu Wandu. Spolu se vydají hledat hrob jejích rodičů. Anna se dozvídá o své minulosti, o tom, že její pravé jméno je Ida, a poprvé pozoruje svět za zdmi kláštera. Po svém návratu si uvědomí, že na rozhodnutí odevzdat se bohu ještě není připravená, ne teď, když viděla, jak vypadá svět venku. Film se nesnaží osvětlit příčiny ani pozadí jejího rozhodování mezi dvěma světy, které nám tak může připadat nelogické a iracionální. Toto rozhodnutí je však stejně jako Idina víra v boha tak niterné povahy, že jakákoliv snaha je vysvětlit by byla zbytečná.(18.7.2014)

vizuálny orgazmus(9.10.2014)

Velké téma podané intimně v jazzové obálce tak nenuceně, že člověk nevyčerpá studnu emocí ale přeci naprosto chápe vše co je mu naservírováno. Velice krásný film. 85%(25.1.2015)

• Barghest

Doufala jsem v silné poválečné drama, leč dostala jsem jen nudnou artovou manýru. Hlavní hrdinka mě strašně rozčilovala (Tupě zírá do prázdna, zpočátku neprojevuje emoce a není schopna odpovědět, když se jí někdo na něco ptá.), stejně tak rádoby neotřelá kamera. Pro někoho je to možná umění, když tři čtvrtě záběru tvoří holá zeď a kdesi dole se krčí pár dekapitovaných hlav, ve mě to spíš vyvolávalo nutkavou touhu žďuchnout kameramanovi do lokte. Nudný a k uzoufání roztahaný děj taky na dobrém pocitu nepřidá, jediné, co mě zaujalo, byla postava Idiny tety.(18.3.2015)

Pomalu plynoucí polský snímek pojednávací o mladé dívce, která nejenže hledá své ztracené rodiče, ale také poznává sebe sama. Anna byla vychovávána v sirotčinci, v současné době se však v klášteře připravuje na to, stát se řeholní sestrou. Ještě než složí slib a bude plnohodnotnou členkou řádu, má odjet do města a tam se setkat, s poslední žijící příbuznou tetou Wandou. Po shledání s tetou, se Anna dozvídá o své minulosti, o tom, že je židovkou a také o tom, jak zemřeli její rodiče za války. Vydává se tedy spolu se svojí tetou na cestu, ve které chce nalézt hrob svých rodičů, jelikož jejich hrob není přesně znám. Při tomto pátrání naráží na život své tety Wandy, jenž pracuje jako soudkyně a která poslala také několik lidí na smrt v 50. letech. Zároveň se musí vyhnout dalším svodům, které na ni číhají a které by ji mohli svézt na jinou životní dráhu, než kam má nyní zamířeno. Kvalitně natočený film stojící na hlavních představitelkách a na jejich ztvárnění kontrastních ženských postav. Na jedné straně sebevědomá, razantní žena, nebojící se jít až za hranu, na druhé straně mladá hezká dívka, která nezná svoji samotnou krásu, osobu a je plně oddaná Bohu. Skvělá kamera a černobílý obraz jen přispívají k dokonalé atmosféře snímku.(13.6.2017)

Nezpochybňuji v žádném případě kvality tohoto snímku, protože snímek, který dokáže prorazit a uspět na mezinárodní scéně a získat Oscara být špatný v žádném případě nemůže. Naopak, jedná se o velmi kvalitní film, pojednávající o velmi citlivém tématu (odhalení pravdy - židovský původ), který si svou pozornost bezesporu zaslouží. Porovnání s československou novou vlnou 60. let je zcela na místě a je docela škoda, že Češi na rozdíl od polských filmařů neumí na svou tradici úspěšných předchůdců adekvátně navázat. Myslím si však, že v roce 2013 vznikly i jiné polské filmy, které by si třeba i toho Oscara zasloužily daleko víc - mám na mysli zejména snímek "Chce sie zyć" rež. Macieje Pieprzycy.(16.5.2018)

Tentokrat jsem nemel film na stribrnem podnose, nybrz v orig.zneni s angl. titulky, coz pro me je orisek. Ale pres to film ma neskutecnou kameru, pomerne caso o pul obrazu posunutou a vy sledujete deni jaksi mimochodem. Je dost podivne, ze to funguje daleko lepe, nez by kdo cekal. V zasade si tvurci timhle vynucuji divakovou pozornost, kterou si skutecne cely film udrzi. Trochu me zde vadilo, ze az moc veci bylo - domysli se podle sve fantazie. Neuskodi to, ovsem rozhodne to filmu neposlouzi. Velmi pomale, ale dosti funkcni.(24.4.2014)

Černobílé zpracování a způsob vyprávění Vás může zbytečně zmást. Nevěřte srovnávání s Tarkovským nebo Bergmanem - s těmi má film málo společného. A rozumím tomu, proč má film takový kladné přijetí v katolických zemích - vyčkejte do konce.(5.7.2014)

Rozhodně to není žádný líbivý film, nic, co by se podřizovalo masovému davu. Je to originální, myšlenkově nabitý film, který jakoby si autoři natočili sami pro sebe a pro diváky "jen aby se neřeklo". Nicméně jsou tam úchvatné záběry, silný scénář a všechno tak nějak pěkné, avšak místy zdlouhavé... a navíc jsem od toho čekal trochu víc. Po shlédnutí traileru určitě.(26.8.2014)

• FosaCZ

Jedno velke fotogenicke NIC...(2.1.2015)

Nic špatného jsem od polské kinematografie, se kterou jsem nyní přišel poprvé do přímého styku, neočekával, kor od filmu nominovaného na Oscara a následně filmu který zlatou sošku získal (film jsem viděl ještě před Oscarovým večerem). A očekával jsem správně. Velmi zajímavé interiéry i zvuk, o kameře snad ani mluvit nemusím. Detaily obličejů lidí, kteří ve právě probíhající scéně buď vůbec nemluvili nebo jenom pozorovali okolní dění mě nadchly. 80%(23.2.2015)

Přehnaný art plný kameramanské manýry. Záběry, kdy 90% obrazu tvoří zeď a dole se krčí nějaká hlava, jsou strašně na efekt. Chtělo by to trochu ubrat. Ale celkově mě tento film něčím přitahuje... 75%(6.4.2015)

• magu

Dve hviezdy za tému, ktorú sa tento film snažil spracovať. Bohužiaľ iba snažil. Inak nič len nuda, nuda a nuda. Bohužiaľ som tesne pred týmto filmom videl iný poľský film, natočený viac ako 50 rokov skôr a ani v jednom ma Poliaci nepresvedčili. Sú naozaj takí, že len "tupo" hľadia do blba, slovka nepovedia alebo je to iba ich filmové vyjadrenie? Pretože tým, čo ich poznám osobne, sa huba nezastaví. Takže si zase dám na chvíľu od poľských filmov pokoj a pustím si niečo akčnejšie. A akademikom sa nečudujem. Tých takéto "umenie" baví.(17.2.2017)

• kamals

Kdyby to nekdo natocil v obdobi polskeho kina moralniho neklidu, tak smeknu, nebot si k tomu jeste domyslim a predstavim, ze i herecky (myslim Idu - Agatu Trzebuchowskou, ta je tvrda, a saxofonistu - Dawid Ogrodnik, to je dobrej herec, ale tady mu to neslo, teta Wanda - Agata Kulesza je celkem OK) a formalne by to bylo o dva levely vyse, nebot myslenka to neni spatna - je to takove polske Posledni pokuseni v zenskem provedeni (samozrejme, je to predvidatelne, nehorazne dlouhe, je minimalne podivne, proc teta 15 let po valce predevsim diky sve pozici nevi, co se stalo s jeji sestrou a nema zajem o svou neter, ke ktere hned po prvnim setkani minimalne tetovsky prilne). Ale v 2013 po Poklosie (Dozvuky) a dalsich je to po "freudovsku" slbé, zaplat zidovsky pan Buh, ze je to CB, protoze v barve by to bylo vice nez spatne retro. Nu coz, snad to bude priste lepsi pane rezisere Pawlikowski. PS - takove detaily, co me vzdy nastvou: Wanda stara kuracka, ale cigarko si zapaluje jako by to v tomto filmu bylo poprve, satek na hlave Wandy v nemz byly ostatky pri ceste autem do Lublina, kdyz z vozu vystoupi satek jiz nema, sebevrazda Wandy skokem max. z druheho patra je take divna (porovnavam s vyskou naproti rostouciho stromu), asi se chtela zabit moc, moc, moc. PPS: A mozna jinak. Film je o tom, ze hlavni postava zjisti, ze je zidovka (do 10 minut) a na sam zaver, ze zjisti, ze sukani, ale i chlast je pro decka a dospeli se modli (poslednich 5 minut). O tom to je a nic vic, za tim nehledejme.(3.7.2014)

polsko/dánská jeptiško-židovka v partě se soudkyní procesů padesátých let v čb podání - co ještě víc potřeba k tomu, přesvědčit drahýho parťáka, kterej má rád hlavně optimistický filmy, aby šel s váma do kina ... ? nakonec byl spokojenější, než já, vyhlášená depkařka - čili k přežití v pohodě, ale pro mě tam chybělo to něco, co sice netušim, co přesně je (něco jako další emoce navrch pod povrchem ?), ale co schází, aby se mě film fakt nějak zásadnějc dotknul (řekla bych, že je tohle možná ten druh pokoukání, co se v souhrnu líbí víc chlapům ... ?) .... btw ale to okno byl fakt majstrštyk !(19.7.2014)

Ida je komorný príbeh, o pátraní po svojich predkoch. Je to natočené najminimalistickejšou formou ako je to len možné. Pritom obsahuje v sebe toľko veľa myšlienok a symbolov až je človek uchvátený ako sa to Pawlikowskému a spol. dokonale podarilo. Som presvedčený, že vo filme nie je najdôležitejší ani tak jeho samotný dej, ani dialógy. Najdôležitejšia na ňom je obrazotvornosť režiséra a kameramana. Takú intímnu, skromnú, až upokojujúcu nádheru divák len tak ľahko neuvidí. A pritom ide o vážnu ľudskú drámu. Obrazy, čiže každý jeden záber sú plné významov. Treba len pozorne sledovať. Tvoria hlavnú dejovú líniu a zároveň sú formálnou ukážkou vnútorného pocitu dvoch hlavných predstaviteliek. Pure straight masterstroke.(26.1.2015)

Tak Boh to znova vyhral ako nakoniec vždy:).(16.2.2015)

Dokonalý film po mnohých stránkach. Kamera, strih, hudba, scenár, herecké výkony... Kombinácia Agaty Trzebuchowskej a Agaty Kuleszej je len ťažko prekonateľná. Zamilovala som sa opäť do poľského filmu.(21.3.2015)

• blondboss

Ida je typický pop-artový film, ktorý sa vyznačuje najmä "undergroundovejším" prevedením a pomalým vyjadrením hlavnej myšlienky filmu. Ja ale takéto typy snímkov nemusím, keďže len zťažka sa tam niečo dialo a celé mi to prišlo strašne pomalé, nudné a fádne. Pawlowski mal možno nejakú svoju predstavu, ale mňa ňou určite nedostal. Slabší podpriemer. 45 %(27.6.2015)

Velmi citlivě natočený film s krutým příběhem jedné židovské rodiny za války. Bohužel to není pro mě natolik zajímavé téma, a tak i když scény byly nasnímány bravurně, obě herečky byly výborné, tak přesto dávám jen 3 hvězdy.(1.7.2015)

Moje hodnocení filmu posunuly od mírné nadprůměrnosti k výjimečnosti tři scény: nečekaný a nepatetický skok z okna druhé hlavní hrdinky, postkoitální dialog hlavní hrdinky se saxofonistou ("A potom?" "Vezmeme se a budeme mít děti." "A potom?") a Idin návrat do kláštera, podkreslený klavírní skladbou, která pokračuje i po zastavení obrazu na její tváři a přechodu do závěrečných titulků a skončí, když se objeví názvy použitých hudebních skladeb. A potom?(20.11.2015)

Zpočátku jsem měl trochu pocit, že jde jen o nějakou exhibici kameramana a některé (byť nádherné) záběry mi přišly až samoúčelné. Což se ale naštěstí vytratí s tím, jak příběh nabírá na obrátkách a jako celek to vyzní přímo parádně.(21.1.2016)

Prostý, jednoduchý a nenápadný filmeček. Nicméně atmosférou mě po celou dobu dokázal upoutat. Myslím, že máme hodně společného, Češi a Poláci, tento film mohl stejně tak vzniknout u nás někdy v šedesátých letech. Takže takový příjemný návrat a kus zamyšlení.(14.3.2016)

Bude další Pawlikowskiho film zase černobílá pecka na sonar? Jeptišky byly hodně husté, celé to mělo trpkost Vláčila a až dokumentární sílu. Koukám teď, že autorovi je už přes šedesát; tipoval jsem ho na mladý polský talent. Jenže možná právě o tom to je: dělá film pro film, vrací se ke kořenům, "tam odkud jsem, tam bůh ví kde // ani město, ani vesnice" ... silnej biják. Třeba někdy něco podobného natočí i někdo u nás. Ale spíš ne, dyť víme, co točíme... [80%; 2015 někde v kině to bylo, možná BioOKO? ... ](24.11.2019)

Příběh mne celkem zaujal až na příliš dlouhé momenty ticha nebo zvuku cinkání lžic o talíř (na který jsem alergická). Skvělá kamera a dobře zahrané. Především postava tety Wandy je excelentní. Téměř každou větou se jí podařilo narušit tu hrobovou artovou atmosféru filmu a odlehčit danou scénu. Byla to artovka, ale taková ta co dává smysl. Konec pro někoho možná překvapivý, ale já to tak nějak tušila.(17.7.2014)

Nenápadný a přitom vizuálně krásný a obsahově působivý film. Připadá mi, že hlavním motivem je tu prázdnota - otevřená krajina i prázdnota interiérů, ve kterých se příběh odehrává, koresponduje s prázdnotou životů postav. Wandin je poznamenán nenapravitelnou dávnou ztrátou a její pokusy zaplnit jej (nebo spíše překrýt, zacelit) politickou kariérou, mužskými známostmi a zábavou se ukáží zoufale neúspěšné. Idin (Annin) život zase teprve čeká na naplnění. Má v sobě sice víru, ale jinak je nepopsanou deskou, bez orientace ve skutečném životě. Pro obě ženy je cesta za odhalením tragického osudu jejich rodiny přelomová. Idina (Annina) víra prochází v konfrontaci se "světem venku" zkouškou a získává rozumové opodstatnění. Pro Wandu znamená nalezení kruté pravdy (kterou však asi tušila) také bolestné přiznání vlastních vin a nenaplněnosti existence, kterému se celý život bránila. Je to téměř biblické podobenství o zmoudření, přijetí věcí takových, jaké jsou.(28.7.2014)

• fola

Kdyby Ida opravdu vznikla v 60. letech, pravděpodobně by byla dnes ztracená v nevýrazné směsici zapomenutých filmů té doby. Dnes, kdy každý filmový návrat ke kinematografii starých ér působí jako svěží senzace, je jen logické, že budí takový ohlas, zejména ve východní Evropě a na festivalech po celém světě. Ale to ještě neznamená, že je zábavná a stojící za doporučení.(5.10.2014)

Pro mne nejlepší film z roční nabídky artové produkce. Nenašel jsem žádnou slabou stránku. Silný příběh, živoucí postavy mistrně vystřižené a dokonalá kamera pod dokonalou režií.(17.11.2014)

Tak pomalý, aby to nezačalo nudit.(27.2.2015)

• peeko

Jedna "budoucí" jeptiška během několika dní ve společnosti promiskuitní tetičky-sudičky-alkoholičky, krapet znejistí ve své víře, ale muchlovačka se švarným saxofonistou a odchod tetky do věčných lovišť jí opět nadopují křesťanskou morálkou a vše dobře dopadne. Za vidění stojí jen cynicky syrový seskok tetky z pětky (myslím patro, asi). Howg(5.5.2015)

Pro mě mírné zklamání. Od oscarového filmu jsem čekal víc, než jenom krásnou kameru a dokonalou atmosféru. Příběh byl pro mě nepřesvědčivý a málo uvěřitelný. Škoda.(30.3.2016)

Film, který není prvoplánový. Má nádherně vykreslené hlavní postavy. Oceňuji jeho uměleckou úroveň (kamera, střih i hudba).(31.3.2016)

• buchannon

Jedním slovem nuda. Další pseudoumělecký film. Naštěstí není moc dlouhý. Nechápu, kde sebral tento film 65 cen a 80 nominací. A už vůbec nechápu, jak to mohlo získat oscara. Bez debat a bez jakýchkoli pochybností největší polská sračka všech dob!!!(1.4.2016)

Velmi silný, krutý a zároveň křehký příběh. Černobílá barva skvěle dotváří atmosféru filmu, který působí jako natočený v 60. letech minulého století. Některé výjevy z prostředí kláštera působí až nějak spirituálně snově, přestože jinak převažuje realistické a minimalistické obrazové vidění. Film má v sobě něco magického, co (naštěstí) přesně nelze pojmenovat.(2.4.2016)

Komunisticko-katolicke Polsko rokov tisic devatsto sestdesiatych. Konflikt svetskosti a zhyraleho sveta. Komunisticka prokuratorka spytujuca svedomie a novicka pochybujuca o svojej viere. Silny pribeh vyrovnania sa s minulostou. Uzasna vyprava a nadherna kamera, boli moje prve myslienky hned po 10 minutach filmu. Ohromné, do dlhsich celkov komponované zabery evokujuce Sofra, Kuceru, Ondricka a dalsich majstrov Zlatych 60tych. Svietenie cb kompozicii pripomina nabozenské obrazy. Napriek uspornym dialogom, velmi pútavo, v skratkach porozpravany pribeh. Doslova uzasna je postava prokuratorky Wandy. Navonok elegantna a inteligentna zena musi zit v sedi komunistickeho Polska a sluzit rezimu tak, ze posiela jeho odporcov na smrt. Je sarkasticky zatrpklá a jej svedomie jej dava tazko zaberat. Famozne zahrané polskou hereckou Agatou Kuleszou. Moj sukromny Oscar za celkovu obrazovu estetiku a vypravu (alebo Production Design ako hovoria na Liptove). Pravdepodobne film roka. Kam sa hrabu vsetky tie digitalne hollywoodske sracky, filmy o nicom. 86 %(30.5.2017)

Obrazově nádherný intimní film od našich severních sousedů. Kouzlo snímku neumím popsat, ale je tam.(7.11.2017)

Musím vyzdvihnout zejména bravurní kompozici obrazu, která mě uchvátila daleko více než samotné dění. Co záběr, to dechberoucí unikát. Černobílé zpracování se do poválečného období hodí a zvýrazňuje tak chladnou melancholii příběhu.(11.5.2018)

Průměrné, ovšem dobově dobře provedené. 60%.(21.8.2018)

Čistá práce ozdobená dvěma úsměvy, které stály za to.(6.8.2019)

• asdfasdf

Sice jo, příběh zajímavý, zpracování také, ale nějakým způsobem jsem nepochopil, co tím chtěl vlastně autor říct a tudíš k čemu tento film je vlastně dobrý....(26.10.2019)

• beregond

Je pozoruhodně jak jednoduše a elegantně dokáže tenhle film mluvit o těžkých a hrozných věcech, aniž by soudil a obviňoval. Je to spíš meditace na svobodou a duchovní cestou člověka. A ty obrazy a hudba! Opravdu krásný film.(15.7.2014)

Citlivý přístup ke každému záběru a přitom jako celek krásně soudržné. Tento film má všechno, co by podle mě, film měl mít.(4.9.2014)

Alternativní film, který je rozhodně lepší než většina západního odpadu. Černobílost snímku a vyníkající výkony "neznámých" herců dáva filmu šmrnc.(30.9.2014)

Kamera a výprava boží, od děje jsem čekal víc...(3.10.2014)

Velmi silný příběh a skvělé herecké výkony postavené jak na kontrastu charakterů hlavních hrdinek, tak i jejich hereckého projevu. Výtečná kamera.(10.10.2014)

Krátký film o pokoji. Krásný film, většinu záběrů bych zarámoval. Poselství není doslovné, přemýšlel jsem, o čem vlastně. Co nabízí obyčejný život? Není lépe se od něj oddělit? Na malém prostoru toho je nahuštěno mnohem víc, než jen příběh o vypořádání se s minulostí. Proč je polský film synonymem něčeho divného?(15.10.2014)

Film o hledání vlastní identity rodové i osobní se odehrává v Polsku roku 1962. Novicka, které o světě za zdmi kláštera neřekl nikdo nic důležitého, se musí z rozhodnutí představené vydat za jediným žijícím členem své rodiny a poznat, jak jsou lidé událostmi 40. a 50. let poničení. Účinek příběhu zesiluje vystižení atmosféry doby a střídmost vyprávění připomínající Bergmana. 100 %(22.12.2014)

Novela. Zovreté. Presné. Vizualne pôsobivé. Krásne. Trzebuchovská si vystačí s jedným výrazom. Výborný film. 4m3w2d ako film reflektujúci ten pizdec v ruskej sfére vplyvu zostava neprekonaný, ale toto je len o kúsok. Teším sa že si to pozriem niekedy znovu. Židia to mali v Polsku ťažké aj bez nemcov. Viz Nabarvené ptáče.(31.12.2014)

Formálně asi dokonalé. Příběh sice silný, přesto u mně ani nadšení, ale ani nuda, a to i díky rozumné stopáži.(12.1.2015)

Psychologicky a zároveň tak trochu melancholicky laděné hned od začátku. Černobílé provedení jen umocňuje celkovou atmosféru a prožitek. Četné záběry kamery jakoby "do prázdna" dávají prostor rozjímat nad myšlenkami děje, což má člověk tak jako tak potřebu dělat od začátku až do konce, pakliže se nechá do prostředí filmu náležitě vtáhnout a zároveň má chuť přemýšlet. Film má poněkud hlubší pojetí, takže oddych a zábavu rozhodně nečekejte.(21.1.2015)

Medzi posledné filmy ktoré ma úplne dostali patrí pravé Ida a to najmä kontrastom a rozdielovosťou medzi tichou, odovzdanou, Annou a jej priamou, ostrou a nekompromisnou tetou Wandou. Aj napriek dramatickej atmosfére som sa pri niekoľkých Wandiných scénach musel pousmiať.(24.3.2015)

Těžké téma, ale přiznám se, že to pomalé tempo mi chvilkami nebylo moc po chuti.(6.4.2015)

Dve osobnostne aj názorovo odlišné ženy, ktoré zblížila spoločná ťaživá minulosť. Postupne sa otvárajú jedna druhej a poznávajú trpkú pravdu. Zdanlivo silná a bezcitná Wanda zhadzuje svoju masku a odkrýva zranenú ženu a matku, kým naopak Ida, neskúsená novicka začína objavovať skutočný život a s ním aj svoju vnútornú silu. Komorný snímok zobrazujúci dva odlišné svety, ktoré nakoniec splynú v jedno, umocňuje čiernobiele spracovanie, pomalá stopáž a výborná hudba.(10.7.2016)

Příběh, který je jednoduchý. Hlavní představitelky hledají pravdu o své rodině po válce. Ve filmu se šetří dialogy a monology. Hlavní doménou jsou strhující herecké výkony herců, kteří jsou přesvědčiví. Snímek, který si Oscara zasloužil.(21.10.2016)

Lahůdka pro cinefily. Krásné.(1.5.2018)

Studená, a proto přesně vystihující příběh, skutečně obrazová kamera. Málo slov, ale tolik řečeného. Absence klišé. Zážitek!(2.10.2018)

Černobílý snímek, který bolavá témata nedávné polské historie i osobní životní traumata hrdinů podává nečernobíle. Vyhýbá se tradičním a zaručeně osvědčeným kýčovitým postupům snažícím se cíleně diváka dojmout, zachovává si nad vším určitý odstup, který však nepůsobí chladně cynicky ani lhostejně. O to víc naopak nutí přemýšlet, posuzovat vše z různých úhlů pohledu, které sice neospravedlňují neobhajitelné činy, ale umožní je alespoň pochopit, když už se s nimi nelze ztotožnit. Jak tenká je hranice, kdy se za nestandardních okolností může i jinak „slušný člověk“ dopustit neomluvitelných a nelidských činů. Hlavní postava novicky Idy pak působí jako určitá katarze, kdy sice obětuje svůj soukromý život Bohu, ale činí tak z vlastního promyšleného rozhodnutí jako jeden z možných způsobů, jak se vyrovnat s příliš ušpiněným světem lidí. Její rozhodnutí může diváka bolet i za ni, ale pokorně zároveň musí smeknout před její vnitřní čistotou a silou.(24.1.2019)

Krásná kamera. Poutavé vyprávění díky kontrastu mezi dvěma mikrosvěty - Ida (ctnostná, vychována klášterem) a její teta Wanda (nectnostná, cynická). Zatouží Ida po běžném životě, zůstane celý život jeptiškou? Podlehne pokušení? Velmi oceňuji, že snímek není zaujatý buď pro život v klášteře nebo pro běžný "hříšnější" život. Dává nám dva pohledy. Krásný duchovní snímek a k tomu jazz.(9.3.2019)

• hotanka

Zvláštní film. Skvělá scéna, kamera, kostýmy... dýchá na vás začátek 60. let, jazz... Ale režijně a příběhem úděsná nuda. Odnikud nikam. Režijní prázdno ještě podmalovává absence scénické hudby. Tohle není ani art. Film plyne, člověk čeká, říká si: kvůli tak banální zápletce přece nenatočí film, vždyť obě hlavní hrdinky hrají jako o život, výprava je skvělá. Ale ano, film končí a vy pokrčíte rameny. Haneke nepřišel. Takhle by tak slibné filmy končit neměly.(17.11.2019)