Babovřesky 3

Babovřesky 3

Komedie

Česko, 2015, 99 min

• Adam Bernau

Teda ne že by to nebyl odpad, ale tohle je úplně nová dimenze čehokoli. Nemá cenu poukazovat na kvalitativní propad od tématicky totožných Sluncí sen. Přiznávám, že od pohádek Z pekla štěstí 1 a Princezna ze mlejna 2 z roku 1999 jsem pak už žádný Troškův film neviděl - žádné předešlé Babovřesky ani žádný Kameňák. A tak, neznalý posledního vývoje, musím konstatovat, že se Troškovi v Babovřeskách 3 podařil epochální průlom. Dno je z definice nejnižší rovinou, pod níž už nic v daném prostoru nemůže být. Dostat se níž dosud nedokázal ani Chuck Noris. Troška to dokázal, čímž ovšem dno naprosto zrušil a tak konečně ozřejmil smysl celého svého tvůrčího vývoje. Tady už neplatí žádné hodnotící kategorie. Tohle už nelze kritizovat. U tohoto filmu vás nenapadne, že je to sračka, protože vás úplně zhypnotizuje, takže jen sedíte, civíte a komplexně degenerujete. Jedna komentátorka zde píše, že cítila, jak jí u tohoto filmu odumírají mozkové buňky - mám tutéž zkušenost. Ďábelský, ďábelský Troška - dosáhl úrovně, na níž o jeho filmu nelze říci nic špatného.(14.3.2016)

|84%| Shlédnuto v kině. Tak, kino jsem rozhodně plánoval, předchozí dva díly byly celkem povedené, tak proč bych si neskočil do kina na správně ujetou komedii od Trošky. Takže, nedá mi to a musím se nejdřív krátce vyjádřit ke kritice na adresu režiséra Trošky. Nechápu tolik negativních recenzí a extrémně nízkého hodnocení na CSFD a ostatních stránkách. A to nemluvím jen k tomuto filmu, či trilogii. Ale třeba takový Kamenák (první tři díly od Trošky) – to byla prostě bomba. Já to neberu jako inteligentní komedii, ale jako českou blbůstku, která mě pobaví. Je to dost ujeté, ale o to přeci jde. Navíc, poslední dobou to hodnotí idioti, co to pravděpodobně ani neviděli nebo viděli jen 10 min. Komentáře typu: Jé, prvních 10 minut a mám dost. No prostě kopírování jednoho názoru k druhému. Ale fajn, když se to někomu nelíbí, tak dobře. No nic. Nyní abych tuto trilogii trochu celkově shrnul. Kamenáková trilogie byla celkově lepší, ale nevadí. První Babovřesky byly moc stopáží dlouhé. Chápu, že si režisér nechal záležet na tom, aby byl rozšířen příběh a postavy, ale mohlo tam být víc vtipných scén. Přesto jsem to bral jako pohodovou komedii na lepší 3* (65%). Druhý díl mě teda překvapil, byl o dost vtipnější, víc se tam projevili babky, které mám z těch postav nejradši – jsou totiž nejvtipnější. Takže druhým Babovřeskám jsem dal 4* (76%). No a nyní tento díl. V kině jsem se dost zasmál, neměl jsem šanci se nudit, tak mi to přišlo ještě lepší – 4* (84%). K plnému počtu *se to už hodně blížilo, ale nakonec jsem dal lepší 4* páč to mohlo být zapamatovatelnější, lepší příběh atd. Babky se zde projevili ještě víc, především na konci filmu kdy jsem se smál jakou dobu. Ostatní postavy mě také bavili. Lucie Bílá v menší roli rozhodně pobavila. No a já nevím, ostatní mě bavili tak nějak stejně. Úplně z toho odvařený nejsem, ale těch vtipných scén a především hlášek bylo dost. Třeba nová postava polského faráře s plácačkou na mouchy neměla chybu. Co k tomu dál dodávat ? To se musí prostě vidět než abych vypisoval všechny vtipné scénky a hlášky. Za mě spokojenost.(28.1.2015)

• dO_od

// Nebudu vám psát, jak jsem k tomu přišel, co tomu předcházelo a jak je možné, jsem to vůbec vydržel těch pět minut a sedm vteřin.... ale tohle bylo tak *pííííííííííííííííííííííííííííííííííííp* špatné!!!! Fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj, fuj a ještě jednou FUJ! (psáno hezky ručně, bez použití copy/paste)(25.9.2015)

• JohnZ87

Jednička byla až na několik kiksů celkem koukatelná záležitost, dvojka byla sice o fous slabší, ale pořád to ještě šlo. Třetí díl je bohužel z celé trilogie tím nejslabším. Pokud jsem v předchozích dvou dílech kritizoval scnény s Janem Dolanským (Adam), které na mě působily tak, jakoby je tam režisér postprodukčně přilepil z jiného filmu, tak ve trojce se o Adamovi naštěstí už jen mluví (nebo přímo s ním přes telefon), avšak fyzicky se ve třetích Babovřeskách neobjeví, čímž se podařilo eliminovat rušivý element předchozích dvou filmů. Bohužel se ale objevila nová negativa. Pavel Kikinčuk je asi stále nejsilnějším nosným pilířem filmu, avšak i na jeho výkonu je patrný jasný pokles oproti prvním dvěma filmům. Jana Synková už přehrává, až běda. Zbývající část babince už ani nestojí za řeč - koláž klišé a trapnosti. Nový polský farář měl pár světlejších chvilek, příjmeně překvapila Tereza Bebarová, narozdíl od Lucie Bílé, která své postavě mnoho nového od minula nepřinesla. Potěší pomrknutí po štábu ve scéně s telefonující Lucií Vondráčkovou. Zápletka kolem tří těhotných dívek a jejich tří přtroublých partnerů ničím zvlášť neoslnila, ale ani úplně nezklamala, leč je to celé dost přitažené za vlasy. Lukáš Langmajer tentokrát nemá ve snímku snad jedinou scénu, která by stála za zapamatování a bohužel ani za zasmání - klasické nudné křoví. Ostatní postavy buď působí rovněž dojmem křoví a nebo se jim nepodařilo vystoupit ze stínu z předchozích dvou filmů - čili ničím novým nepřekvapily. Asi největší kvalitativní sešup film zažije v samotném závěru, kdy babky odcestují do Turecka k moři. Karneval trapnosti vrcholí scénou s potápěním resp. procházkou po mořském dně. To, že bába přetáhne digitálního žraloka holí se slovy "hajzle jeden!" bych ještě asi překousl, ale že se báby na mořské dně ztratí, 5 dní o nich nikdo neví a pak se po 9 měsících vynoří v domovském vesnickém rybníku, to už Troškovi opravdu nežeru. Chápu, že je to komedie, ale tohle předčilo i scénu s mizejícím kouzelným dědkem v Slunce, seno, jahody. 40%(13.6.2015)

• Master19

Někde kolem osmičky už tu bude hrát jen rodina Kikinčukova. ;-) Viděno v televizi a snad by to bylo i na jednu hvězdičku za Lucku Bílou, pár vtípků a dokonce jednu humornou situaci (politická narážka). Jenže film je o babkách a velebníčcích. Zase. Troška to neustále stupňuje a v prvních sluncesenech stačilo, že babka běží, dnes už musí létat na padáku za vodním skútrem na moři... Už to nechci nikdy vidět.(8.3.2016)

• - Filmový likér "Uršulum proti šakalům" ve skutečnosti neexistuje, nicméně režisér Troška je držitelem ochranné známky, aby se mohl podílet na případném zisku možného výrobce. (rakovnik)

• - Ve scéně, kdy Jarmila Bursová letí na padáku, ve skutečnosti stála na zemi, kameraman ležel pod ní v písku a pomocníci drželi ve vzduchu padák. Ve skutečnosti chtěla opravdu letět, ale tvůrci to kvůli bezpečnosti nedovolili. (Busmart)

• - Kromě jihočeských lokací štáb natáčel i v tureckém Side. (jenik71)