Vše pro vlast (festivalový název)

• Finsko

Isänmaallinen mies

A Patriotic Man

Drama / Sportovní

Finsko, 2013, 96 min

Arto Halonen

Alfi Kabiljo

Martti Suosalo, Pamela Tola, Janne Reinikainen, Mikko Kouki, Hannu-Pekka Björkman, Pirjo Lonka, Satu Paavola, Kari Ketonen, Lauri Tilkanen, Eppu Salminen, Ben Johnson, Peter Kanerva, Mikko Neuvonen, Katja Küttner, Jouko Puolanto, Tuomas Uusitalo, Taavi Vuokkovaara, Taisto Oksanen, Alan Katić, Srečko Vučić, Ivica Zadro, Marko Jambrek, Zijad Gračić, Anton Moznik, Neven Aljinovic-Tot, Zoran Malin Mravunac, Hilkka Salovaara, Jenni Utriainen, Panu Tuomikko, Jouni Kemppainen, Ilkka Vainio, Ivica Cicak, Petar Lijovic, Maja Vracun, Ana Jernić, Ana Maria Stanić, Sabina Đogić, Timo Seppälä, Albert Kontak, Duško Zatezalo, Arto Halonen, Jukka Puotila, Marijan Kočković, Kevin Frazier, Krunoslava Kauzlarić, Nataša Brnelić-Markovčić, Lorena Malec, Dajana Čavić, Maja Benedičić, Naďa Babić, Gabriela Frlan, Petra Podobnik, Eni Vukonić, Mihaela Višinski, Eva Klemenčić, Tadeja Branković, Urska Brodar, Ajda Meglić, Katja Rogelj, Saska Polanc, Gordan Mlinarić, Domagoj Petrović, Vid Vončina, Zarko Galjanić, Filip Kontak, Vladimir Babić, Amel Šćuk, Igor Jurić, Jorma Karlstedt, Mika Syvänen, Päivi Zolas

Jsi vlastenec?.... Tohle je asi ústřední motiv filmu, který se celý točí okolo dopingu ve vrcholovém sportu, konkrétně Finského lyžařského týmu na běžeckých tratích. Pokud si někdo myslí, že tohle byla doména východního bloku, tak se velice plete, protože právě s ním chtěl zbytek světa držet krok i za cenu dopování ve vlastních řadách. Vtipně, ale i otevřeně se prostřednictvím tohoto snímku, seznámíme s pozadím a zákulisím těchto běžeckých disciplín, kdy největší soupeři nebyli jen NDR a SSSR, ale taky svědomí a morální zásady.(16.2.2015)

Letošní Severská filmová zima za návštěvu určitě stála. Představila mi totiž tenhle finský sportovní film, který mi svojí tématikou lehce připomínal náš Fair Play. Spojitosti tyto dva filmy mají sice jen dvě, ale za to velice významné. Sport a doping. A zatímco náš Fair Play byl spíš drsnej až krutej, tak finskej film vše pro vlast je místy i docela dost vtipnej, což je na skandinávskej film docela milý překvapení. Chvíli mi to sice trvalo, než jsem si na Finy zvykl, ale po asi třetí nekonečný pařbě, která shodně skončila u nějakých děvek v nějakém zašuntělem, špinavém bordelu, už ten vztah s Finy šel tak nějak sám. Je zajímavý zjistit, že během studené války doping nebyl devizou jenom východního bloku, ale že i Finové měli pár svých trumfů. Jak to všechno dopadlo, to už je věc druhá...(22.2.2015)