Skutečný příběh o muži, který byl ochoten udělat cokoliv pro svůj domov, kromě odhalení své minulosti. Ve 30. letech našeho století byl mladý Indián jménem Archie Sivá sova lovcem, ale po setkání s krásnou Indiánkou zjistil, že bezohlední bílí lovci kožešin se svými moderními zbraněmi ničí jeho domov a rozhodl se je zastavit. Ze Sivé sovy se stal nejslavnější Indián své doby, bojovník za záchranu přírody před civilizací, kterého jeho cesta nakonec zavedla až před anglického krále do Buckinghamského paláce, kde přednesl svou nezapomenutelnou řeč. Svými činy a projevy opravdu začal věci měnit, ale netušil, že cena bude tak vysoká, protože jen on jediný věděl, že není tím, jak ho svět znal nakonec sám zjistí, že záchrana přírody může být lehčí než zachování tajemství jeho vlastní minulosti. (Intersonic)

Martin741

Reziser Richard Attenborough natocil svoj najlepsi film v 80. rokoch a vola sa Gandhi s Benom Kingsleym. Ono este nejake ohlasy vzbudila aj Krajina Stinu a Prilis Vzdaleny Most, ale tento Grey Owl /po nasom Indian/ sa proste nepodaril. Este stale aktivny Agent 007 Pierce Brosnan nevie hrat, ba dokonca ide o mizerneho herca, ktoremu padla rola 007 -ky ako usita. No nic, par slov aj k filmu. Anglican v Brosnanovom podani sa rozhodol hrat Indiana, zmizol v divocine /so samicou, aby bolo jasne/ a dalej? No dalej ho*no, po nassky nic, pribeh nedava zmysel, nic sa tam dohromady nedeje, po hereckych vykonoch tuna niet ani chyru a snimok je natoceny bez inencie, bez chuti a po pozreti vyfuci rychlo do prazdna. Uz chapem, preco Brosnan ostal v zeleznom objati 007-ky a nikdy sa nevymanil zo skatule : "Bond". 20 % ()

tuwanakha

Výborný film mapující život Šedé Sovy, populárního svými knihami o Sejdžo a bobřících i u nás. Pokud srovnáme dochované fotografie Archie Belaneye a jeho hereckého představitele, vidíme jednoznačnou podobu, takže nutno režiséra pochválit za obsazení Brosnana. Grey Owl byl výjimečný člověk, předchůdce dnešních euroindiánů, ale také mimořádná osobnost světové ekologie. Závěrečná řeč Šedé Sovy v kanadském divadle má mimořádnou sílu a nikdo, komu záleží na stavu naší přírody nemůže zůstat klidný. Škoda, že Grey Owl upadl v zapomnění... ()

tron

„Si žena. Nechápeš tomu.“ Richard Attenborough hrá od 40. rokov 20. storočia a za ten čas hral v desiatkach filmoch. Niekde som čítal, že sa svetu filmu zveril len preto, aby raz nakrútil vysnený životopis CHAPLIN (1992). Bohužiaľ, to, čo režíroval po ňom, bolo... buďme diplomatickí – slabé. Už CHAPLIN mal neprepracovaný scenár, ale oproti LÁSKE A VOJNE a INDIÁNOVI (no dobre, v roku 1993 tu bola ešte silná KRAJINA TIEŇOV, inak ale už nič) to bola paráda. INDIÁN je údajne nakrútený na motívy skutočných udalostí, keď sa Angličan rozhodol hrať na polovičného Indiána, zmizol v divočine (s ozajstnou Indiánkou) a hlásal pravdu o záchrane bobrov (!), ktorí sú dôležití pre ekologický systém Severnej Ameriky. Je fakt, že bobor dokáže neuveriteľné veci... ale aj tak... film o bobroch... no nič. Snímka je nakrútená zarážajúco mdlo a pekná príroda to nezachráni. Snaha Piercea Brosnana vyrovnávať sa s post-bondovským syndrómom je pôvabná, ale väčšinou končí pri ROZPÚTANOM PEKLE a ROBINSONOVI CRUSOEOVI, prípadne INDIÁNOVI. Ak chcel Attenborough nakrútiť pecku ako JEREMIAH JOHNSON, potom sa mu to HLBOKO nepodarilo. ()

`barocco

Tento film ma oslovil uz pri prvom vzhliadnuti a po rokoch ked som si ho pozrel opat ma utvrdilo ze je to jeden krasny film s uzasnym a dokonca pravdivym zivotnym pribehom. Fim ma vynikajuce civilne herecke podanie Pierce Brosnana, zaujimavo a citlivo prerozpravany pribeh, nadhernu kameru, velmi dobre zvladnute dobove realie ale hlavne krasnu, indiansko zalesacku atmosferu akoby vysitu z romanu Zálesák Rolf od Ernst Thompson Setona. Film svojho casu prepadol a nezarobil ani zlomok vlozenych nakladov na nakrucanie ale to je osud mnohych "komornych" filmov. Skutocny pribeh cloveka ktory prezil napokon svoj detsky sen lovca a zaroven indiana v odlahlych lesoch Kanady zaciatku minuleho storocia nadchne isto vsetkych milovnikov krasnej prirody, indianskej tematiky ci osameleho loveckeho zivota uprostred divokej prirody okoreneny zivotnou laskou nielen k prirode ale aj nefalsovanej indianke... PS: Opat narazam na problem ked nazov filmu v ceskej a slovenskej distribucii je zmeneny zrejme kvoli vacsej udernosti avsak v tomto pripade je nazov filmu Indian s zanrovym oznacenim Drama / Western pre divaka viac nez zavadzajuci . ()

alpeew

Pod jemnou režií R.Attenborougha podává P.Brosnan (zatím v nejméně typické za to působivé roli )výborný výkon!Životní příběh Archieho Belaneye, zvaného Grey Owl (1888-1938), který přišel do Kanady v 17 letech splnit si sen - žít v divočině a poznat život indiánů. a z kterého se de facto stal zakladatel ekologie z počátku 20. století. Třebaže byl Brit, dokázal stát se uznávaným lovcem, ale i vlivným ochráncem přírody, autorem novinových článků, ekologickým lektorem a autorem veleúspěšné knihy, díky níž jej vláda pověřila správcovstvím Národních parků u jezera Ajawaan. Pro svou lásku k divoké přírodě se stal respektovaným členem společenství původních indiánských obyvatel a navíc se jeho jméno zapsalo do ekologické síně slávy moderní doby.Vřele dopočučuju. ()

• Film získal cenu Genie 2000 za nejlepší kostýmy. (Terva)