Skutečný příběh o muži, který byl ochoten udělat cokoliv pro svůj domov, kromě odhalení své minulosti. Ve 30. letech našeho století byl mladý Indián jménem Archie Sivá sova lovcem, ale po setkání s krásnou Indiánkou zjistil, že bezohlední bílí lovci kožešin se svými moderními zbraněmi ničí jeho domov a rozhodl se je zastavit. Ze Sivé sovy se stal nejslavnější Indián své doby, bojovník za záchranu přírody před civilizací, kterého jeho cesta nakonec zavedla až před anglického krále do Buckinghamského paláce, kde přednesl svou nezapomenutelnou řeč. Svými činy a projevy opravdu začal věci měnit, ale netušil, že cena bude tak vysoká, protože jen on jediný věděl, že není tím, jak ho svět znal nakonec sám zjistí, že záchrana přírody může být lehčí než zachování tajemství jeho vlastní minulosti. (Intersonic)

Radyo

Poměrně slušně natočený životopis zřejmě prvního ekologického aktivisty. Faktem je, že ten člověk svými názory poněkud předběhl dobu, a kdyby se nevyjasnilo, jak to s ním vlastně bylo, mohla se ekologie rozvinout mnohem dříve a mnoho lesů a zvířat mohlo být zachráněno. Pierce Brosnan sice jako indián nevypadá, ale zahrál tuto roli celkem slušně. A ta nádherná příroda... ()

T2

Rozpočet $30miliónovTržby USA $632,617Tržby Celosvetovo $1,900,000║ Richard Attenborough bol veľmi zručný režisér a aj keď tento počin spadá skôr k priemerným snímkam, má čosi do seba. /60%/ ()

Pohrobek

Pierce Brosnan jako modrooký indiánský lovec bobrů, který se je nakonec rozhodne zachránit před vyhubením, nezní to moc slibně, ale Brosnan podává solidní, civilní výkon, který mu kupidovu celkem padne. Film má taky zajímavé téma, ať živoření indiánů ve třicátých letech nebo i prvotní pokusy o ochranu krásné kanadské přírody. Ne-li nejlepší, tedy určitě nejsmysluplnější film Pierce Brosnana. ()

tron

„Si žena. Nechápeš tomu.“ Richard Attenborough hrá od 40. rokov 20. storočia a za ten čas hral v desiatkach filmoch. Niekde som čítal, že sa svetu filmu zveril len preto, aby raz nakrútil vysnený životopis CHAPLIN (1992). Bohužiaľ, to, čo režíroval po ňom, bolo... buďme diplomatickí – slabé. Už CHAPLIN mal neprepracovaný scenár, ale oproti LÁSKE A VOJNE a INDIÁNOVI (no dobre, v roku 1993 tu bola ešte silná KRAJINA TIEŇOV, inak ale už nič) to bola paráda. INDIÁN je údajne nakrútený na motívy skutočných udalostí, keď sa Angličan rozhodol hrať na polovičného Indiána, zmizol v divočine (s ozajstnou Indiánkou) a hlásal pravdu o záchrane bobrov (!), ktorí sú dôležití pre ekologický systém Severnej Ameriky. Je fakt, že bobor dokáže neuveriteľné veci... ale aj tak... film o bobroch... no nič. Snímka je nakrútená zarážajúco mdlo a pekná príroda to nezachráni. Snaha Piercea Brosnana vyrovnávať sa s post-bondovským syndrómom je pôvabná, ale väčšinou končí pri ROZPÚTANOM PEKLE a ROBINSONOVI CRUSOEOVI, prípadne INDIÁNOVI. Ak chcel Attenborough nakrútiť pecku ako JEREMIAH JOHNSON, potom sa mu to HLBOKO nepodarilo. ()

movie

Na to jaké jsem slišel na tento snímek nagativní ohlasy mě to pěkně pobavilo.Především vyprava a hudba je moc pěkná! ()

kingik

Suše zpracovaný snímek, který na prvnípohled působí zajímavě, ale příliš mnoho nenabídne a to se Pierce Brosnan vybičoval k dobrému výkonu,mizivému výsledku však zabránit nedokázal. ()

klerik

Slušná ekologická kampaň s prekvapivým Brosnanom. Má to atmosféru, je to svojim spôsobom romantické a finále pôsobivé... ()

MartinezZ

Příliš přeslazený příběh maníka, co si umanul splynout s přírodou a svět ho ne zcela nechal. Krom přetažené sladkobolnosti mi tu neseděl Priece - nic proti jeho herectví, ale to už skutečně mohl indiána hrát i "Solo" ze Star Treku. ()

fragre

Když jsem v dětství četl knihu Sejdžo a její bobříci, netušil jsem, že ji napsal člověk, který byl v svém chlapectví natolik krásně poblázněn indiánskými příběhy, že se rozhodl stát se indiánem (to se mi bohužel nepovedlo). Uctivě (a snad i poctivě) vyprávěný životopis, lepší ve své první divočinské částii, kde ovšem polovinu kouzla zajišťuje nádherná kanadská příroda (a další dosti podstatný díl toho kouzla zajišťuje půvabná indiánka). Ale jeho tažení za záchranu zbytků nezničené přírody nepostrádá jistý přirozený a nenápadný patos. I s tou vzpomínkou na jeho knihu za 4*. ()

Martin741

Reziser Richard Attenborough natocil svoj najlepsi film v 80. rokoch a vola sa Gandhi s Benom Kingsleym. Ono este nejake ohlasy vzbudila aj Krajina Stinu a Prilis Vzdaleny Most, ale tento Grey Owl /po nasom Indian/ sa proste nepodaril. Este stale aktivny Agent 007 Pierce Brosnan nevie hrat, ba dokonca ide o mizerneho herca, ktoremu padla rola 007 -ky ako usita. No nic, par slov aj k filmu. Anglican v Brosnanovom podani sa rozhodol hrat Indiana, zmizol v divocine /so samicou, aby bolo jasne/ a dalej? No dalej ho*no, po nassky nic, pribeh nedava zmysel, nic sa tam dohromady nedeje, po hereckych vykonoch tuna niet ani chyru a snimok je natoceny bez inencie, bez chuti a po pozreti vyfuci rychlo do prazdna. Uz chapem, preco Brosnan ostal v zeleznom objati 007-ky a nikdy sa nevymanil zo skatule : "Bond". 20 % ()

majo25

Pekný film, ktorý prináša hodnotný odkaz. Že je natočený podľa skutočného príbehu, je iba čerešnička na torte. Vizuálom síce pripomína skôr televízne spracovanie, ale to sa dá v pohode prekusnúť, 2 línie príbehu sú dobre napísané, vďaka čomu príbeh rýchlo odsýpa. Brosnan sa zhostil role veľmi dobre, a rovnako mu sedí rečnenie v divadle ako lovenie v prírode. Jasné environmentálne posolstvo je podané nevtieravo a dopĺňa životopisný príbeh chlapca, ktorý chcel žiť ako indián. ()

3n3my

Film s ekologickým námetom... vlastne čo by sme čakali od režiséra, ktorého brat je slávny prírodovedec David Attenborough? No väčšia časť filmu je aj napriek dobrej myšlienke nudná, chcelo to pútavejšie spracovanie. ()

TheDude

Příroda je sice pěkná věc(zde to platí dvojnásob-hezké záběry)...ale ekologické řeči mne ubijí a to i tady.Pierce nezklamal, ale Indián to není...4/10 ()

bidja

Horší než jsem čekal. Zejména výprava, jak by se vám asi zamlouvala kombinace slováckého kroje s padacími kalhoty tyroláků ? Spád filmu nulový. ()

Wolvie

Pierce Brosnan by neměl hrát nic jiného než elegantní a pohledné gentlemany.Pokaždé,když se pokusí o změnu,nevěřím mu ani nos mezi očima a Indián je v tomto směru naprostým vrcholem.Attenborough si sice řemeslo pohlídá,ale film zkrátka nepůsobí opravdově,jen jako marketingová vějička. ()