Indián

Grey Owl

Indián

Drama / Western / Životopisný / Historický

Velká Británie / Kanada, 1999, 114 min

Pod jemnou režií R.Attenborougha podává P.Brosnan (zatím v nejméně typické za to působivé roli )výborný výkon!Životní příběh Archieho Belaneye, zvaného Grey Owl (1888-1938), který přišel do Kanady v 17 letech splnit si sen - žít v divočině a poznat život indiánů. a z kterého se de facto stal zakladatel ekologie z počátku 20. století. Třebaže byl Brit, dokázal stát se uznávaným lovcem, ale i vlivným ochráncem přírody, autorem novinových článků, ekologickým lektorem a autorem veleúspěšné knihy, díky níž jej vláda pověřila správcovstvím Národních parků u jezera Ajawaan. Pro svou lásku k divoké přírodě se stal respektovaným členem společenství původních indiánských obyvatel a navíc se jeho jméno zapsalo do ekologické síně slávy moderní doby.Vřele dopočučuju.(10.11.2008)

Poměrně slušně natočený životopis zřejmě prvního ekologického aktivisty. Faktem je, že ten člověk svými názory poněkud předběhl dobu, a kdyby se nevyjasnilo, jak to s ním vlastně bylo, mohla se ekologie rozvinout mnohem dříve a mnoho lesů a zvířat mohlo být zachráněno. Pierce Brosnan sice jako indián nevypadá, ale zahrál tuto roli celkem slušně. A ta nádherná příroda...(15.10.2003)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $632,617Tržby Celosvetovo $1,900,000(7.6.2009)

• Pohrobek

Pierce Brosnan jako modrooký indiánský lovec bobrů, který se je nakonec rozhodne zachránit před vyhubením, nezní to moc slibně, ale Brosnan podává solidní, civilní výkon, který mu kupidovu celkem padne. Film má taky zajímavé téma, ať živoření indiánů ve třicátých letech nebo i prvotní pokusy o ochranu krásné kanadské přírody. Ne-li nejlepší, tedy určitě nejsmysluplnější film Pierce Brosnana.(30.1.2005)

Ze začátku je to slibný a "divočinová část" je zábavná i se na ní dobře kouká, ale pak už je to celkem nuda.(4.4.2005)

• mandes

rozpočet : $30 million tržby americké : $632,617(18.5.2007)

// Production Companies: Beaver Productions //(12.5.2011)

• tron

„Si žena. Nechápeš tomu.“ Richard Attenborough hrá od 40. rokov 20. storočia a za ten čas hral v desiatkach filmoch. Niekde som čítal, že sa svetu filmu zveril len preto, aby raz nakrútil vysnený životopis CHAPLIN (1992). Bohužiaľ, to, čo režíroval po ňom, bolo... buďme diplomatickí – slabé. Už CHAPLIN mal neprepracovaný scenár, ale oproti LÁSKE A VOJNE a INDIÁNOVI (no dobre, v roku 1993 tu bola ešte silná KRAJINA TIEŇOV, inak ale už nič) to bola paráda. INDIÁN je údajne nakrútený na motívy skutočných udalostí, keď sa Angličan rozhodol hrať na polovičného Indiána, zmizol v divočine (s ozajstnou Indiánkou) a hlásal pravdu o záchrane bobrov (!), ktorí sú dôležití pre ekologický systém Severnej Ameriky. Je fakt, že bobor dokáže neuveriteľné veci... ale aj tak... film o bobroch... no nič. Snímka je nakrútená zarážajúco mdlo a pekná príroda to nezachráni. Snaha Piercea Brosnana vyrovnávať sa s post-bondovským syndrómom je pôvabná, ale väčšinou končí pri ROZPÚTANOM PEKLE a ROBINSONOVI CRUSOEOVI, prípadne INDIÁNOVI. Ak chcel Attenborough nakrútiť pecku ako JEREMIAH JOHNSON, potom sa mu to HLBOKO nepodarilo.(26.7.2008)

Na to jaké jsem slišel na tento snímek nagativní ohlasy mě to pěkně pobavilo.Především vyprava a hudba je moc pěkná!(16.8.2002)

• Davies182

Ale slušelo mu to :-D!(10.6.2009)

• kingik

Suše zpracovaný snímek, který na prvnípohled působí zajímavě, ale příliš mnoho nenabídne a to se Pierce Brosnan vybičoval k dobrému výkonu,mizivému výsledku však zabránit nedokázal.(14.2.2009)

Slušná ekologická kampaň s prekvapivým Brosnanom. Má to atmosféru, je to svojim spôsobom romantické a finále pôsobivé...(21.5.2006)

• Campbell

Moc mě to nezaujalo. Takové nudné a oničem. Richard Attenborough má ve filmografii mnohem lepší filmy.(11.4.2009)

• MartinezZ

Příliš přeslazený příběh maníka, co si umanul splynout s přírodou a svět ho ne zcela nechal. Krom přetažené sladkobolnosti mi tu neseděl Priece - nic proti jeho herectví, ale to už skutečně mohl indiána hrát i "Solo" ze Star Treku.(5.10.2014)

Když jsem v dětství četl knihu Sejdžo a její bobříci, netušil jsem, že ji napsal člověk, který byl v svém chlapectví natolik krásně poblázněn indiánskými příběhy, že se rozhodl stát se indiánem (to se mi bohužel nepovedlo). Uctivě (a snad i poctivě) vyprávěný životopis, lepší ve své první divočinské částii, kde ovšem polovinu kouzla zajišťuje nádherná kanadská příroda (a další dosti podstatný díl toho kouzla zajišťuje půvabná indiánka). Ale jeho tažení za záchranu zbytků nezničené přírody nepostrádá jistý přirozený a nenápadný patos. I s tou vzpomínkou na jeho knihu za 4*.(2.11.2012)

Film s ekologickým námetom... vlastne čo by sme čakali od režiséra, ktorého brat je slávny prírodovedec David Attenborough? No väčšia časť filmu je aj napriek dobrej myšlienke nudná, chcelo to pútavejšie spracovanie.(26.7.2008)

• Martin741

Reziser Richard Attenborough natocil svoj najlepsi film v 80. rokoch a vola sa Gandhi s Benom Kingsleym. Ono este nejake ohlasy vzbudila aj Krajina Stinu a Prilis Vzdaleny Most, ale tento Grey Owl /po nasom Indian/ sa proste nepodaril. Este stale aktivny Agent 007 Pierce Brosnan nevie hrat, ba dokonca ide o mizerneho herca, ktoremu padla rola 007 -ky ako usita. No nic, par slov aj k filmu. Anglican v Brosnanovom podani sa rozhodol hrat Indiana, zmizol v divocine /so samicou, aby bolo jasne/ a dalej? No dalej ho*no, po nassky nic, pribeh nedava zmysel, nic sa tam dohromady nedeje, po hereckych vykonoch tuna niet ani chyru a snimok je natoceny bez inencie, bez chuti a po pozreti vyfuci rychlo do prazdna. Uz chapem, preco Brosnan ostal v zeleznom objati 007-ky a nikdy sa nevymanil zo skatule : "Bond". 20 %(14.11.2015)

Pekný film, ktorý prináša hodnotný odkaz. Že je natočený podľa skutočného príbehu, je iba čerešnička na torte. Vizuálom síce pripomína skôr televízne spracovanie, ale to sa dá v pohode prekusnúť, 2 línie príbehu sú dobre napísané, vďaka čomu príbeh rýchlo odsýpa. Brosnan sa zhostil role veľmi dobre, a rovnako mu sedí rečnenie v divadle ako lovenie v prírode. Jasné environmentálne posolstvo je podané nevtieravo a dopĺňa životopisný príbeh chlapca, ktorý chcel žiť ako indián.(11.6.2017)

• TheDude

Příroda je sice pěkná věc(zde to platí dvojnásob-hezké záběry)...ale ekologické řeči mne ubijí a to i tady.Pierce nezklamal, ale Indián to není...4/10(21.5.2008)

• bidja

Horší než jsem čekal. Zejména výprava, jak by se vám asi zamlouvala kombinace slováckého kroje s padacími kalhoty tyroláků ? Spád filmu nulový.(21.11.2009)

• Wolvie

Pierce Brosnan by neměl hrát nic jiného než elegantní a pohledné gentlemany.Pokaždé,když se pokusí o změnu,nevěřím mu ani nos mezi očima a Indián je v tomto směru naprostým vrcholem.Attenborough si sice řemeslo pohlídá,ale film zkrátka nepůsobí opravdově,jen jako marketingová vějička.(21.12.2011)

<< předchozí 1 2