Pán času: Vánoční invaze (TV film)

Doctor Who: The Christmas Invasion

Dobrodružný / Sci-Fi / Rodinný

Velká Británie, 2005, 59 min

James Hawes

Russell T. Davies

Ernest Vincze

Začátek kouzelného dějového období a nečekaná ochutnávka síly britských seriálových Vánoc. Daviesova předehra druhé sezóny mi ale kromě spícího Doctora nebo bojové ruky dala jednu neocenitelnou zkušenost. Právě tady jsem poprvé pochopil, zač je toho Tennant a že během vánoční invaze může začínat nezapomenutelná éra. A měl jsem pravdu.(14.11.2013)

První vánoční speciál, který jsem v Doktorově univerzu viděl a jelikož jsem (očividně neprozřetelně) první sérii novodobého Doktora (zatím) přeskočil, je právě Vánoční invaze moje úplně první seznámení s Pánem času, no a dopadlo to nad očekávání dobře (i když se tam Doktor půlku času pořád jen fláká a válí na posteli :-). A zabijáčtí Santa Clausové neměli chybu :-)(7.11.2013)

První ze speciálů a i první trpící častou to nemocí právě speciálů. Honí se tu totiž příliš zajíců na příliš omezeném prostoru. Je to kvůli tomu rozhárané a bezmála každý segment se nese v jiném duchu; a tak se na úvodní oživnutí vánočních propriet záhy zapomene (a působí tam násilně nacpané jen z důvodu vánočního uvedení) a jede se v jiném stylu, aby se to následně ještě několikrát proměnilo a končilo se zcela jinak než se začalo. Co se ovšem vydařilo na výtečnou je změna Doktora. Jakmile Tennant v pyžamu začne tváří v tvář šikům A+ krvelačných mimozemšťanů recitovat Lvího krále s tou svou specifickou směsicí dětinské potrhlosti a nesporného respektu, tak zřejmě nebude příliš diváků, kteří by „Desítce“ nesedli na lep hned v této jeho úvodní scéně po probuzení.(4.12.2013)

První vánoční speciál Doctora Who, ve kterém je Londýn v ohrožení mimozemšťany (po několika podobných speciálech si i v seriálu dělali srandu, co hrozného Brity čeká letošní Vánoce). První plnohodnotný díl s kouzelným Davidem Tennantem coby desátým Doktorem. Většinu dílu sice prospí a děj tak stojí na Rose a její rodině, ale když se Desítka konečně probudí, aby zachránil den, stojí to za to. Plný energie, poskakující všude kolem, vtipný, optimistický a flirtující (!). Není divu, že Tennant si získal srdce diváků. Je neuvěřitelné, jak ho dobrodružství z pera Russella T. Daviese a spol. dokázala za několik let změnit na někoho zasmušilého, přemýšlivého, melodramatického, ale přesto někoho, kdo ještě nechce odejít. 75 %(3.12.2013)

Znovuzrozený Doktor (David Tennant) se společně s Rose (Billie Piper) vrací na Zemi akorát v čase předvánočním. Doktor sice není úplně ve formě, ale příliš času na odpočinek nedostane, protože lidstvo čelí mimozemské invazi a Doktorovy schopnosti budou opět potřeba… No jo zrovna, když jsem si zvykl (a oblíbil) Doktora v podání Christophera Ecclestonea, tak nám tvůrci naservírovali Davida Tennanta, který ale už od prvních sekund svým osobitým herectvím dokazuje, že byl pro roli Doktora tou správnou volbou. Navíc vyfasoval hned Vánoční speciál, který je speciální především v tom, že se odehrává o Vánocích a má delší stopáž. Na všechno je tedy více času, takže především v první polovině si Doktora ani moc neužijeme, ale zase je víc času na Rose a také na její mámu Jackie (Camille Coduri) a kámoše Mickeyho (Noel Clarke), kteří si užijí trochu toho předvánočního shonu (a také vraždícího vánočního stromku). Ne, že by to byla nuda, ale příběh se pořádně rozjede až s příchodem ne zrovna přátelských mimozemšťanů (kteří umí vzbudit respekt) a také další známe postavy a to Harriet Jones (opět skvělá Penelope Wilton), naší staré dobré poslankyně za Severní Flydale (která nám krapet povýšila). A na samotné finále dorazí už i zregenerovaný Doktor a užije si (nepříliš dobře nasnímaný) šermířský souboj a společně s námi diváky se dočká také vcelku překvapivého rozuzlení celého příběhu. Vánoční invaze tak splnila svůj účel, představila nám nového Doktora, nabídla solidní příběh s několika zajímavými nápady a navnadila na druhou sérii, takže kampak se vydáme Doktore?(4.6.2017)