Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

Navi01

Hmm... Tak tohle můžu. Nebudu tu psát žádné recenze. Jen doporučuji jít se na to podívat a užít si to. Jasných 5* ()

Ihuj

Autoři se asi snažili ušetřit na hercích a interiérech. Skoro si říkám, že bychom to na chalupě natočili taky (bez toho vrtulníku). Film naťukává několik myšlenek, které jsou poměrně sympatické, závěr je také dobrý, práce s hudbou na hraně rozumnosti. SPOILER: Těšil jsem se, že Ava je vějička, Kyoko je člověk a Nathan je vyspělejší robot a skutečný Turingův test. ()

michald99

Wow. WOW, tenhle film mě vážně dostal a snad ve všech směrech překonal moje očekávání. Alicia je naprosto perfektně neodolatelná mašinka, stejně okouzlující, jako tajemná. Možná právě proto se hlavní linie opírá o ní, vysloveně jsem čekal až se zase objeví Ava: Session X znova a znova. Líbil se mi rozbor postav, Nathanova nevyzpytatelná nátura a soustavný paranoidní strach z něj. Konec byl trošilinku ňoňo, když se teď na to zpětně podívám, ale vzhledem k tomu, že jsem byl tak zabraný do podstaty pravé AI lásky, jsem to vůbec neočekával. ||100%|| ()

misbos

Utrpěl jsem fyzikální vzdělání až po ČVUT, a přírodovědné po čtvrťák na gymplu, takže pro mě ten blábol splasknul poměrně rychle. Ale co, shovívavě se to dá brát jako alegorická pěkně natočená pobídka k zamyšlení nad zodpovědností tvůrce za svoje dílo... a vůči svému dílu, a nad lidským vztahem k technologiím obecně. Nepropadejte lásce k telefonům, zamknou Vás do skleněné kobky. Tři. Jo, a - Sonoya Mizuno trsá naprosto fantasticky :-) ()

Stíba

Přesto, že byla dějová linka dopředu jasná tak tomu osobitost, rozuzlení ani atmosféra nechybí a to považuji za hlavní. ()

Perth

Velmi solidní ale zároveň nepříliš ambiciózní, zvolna gradující, informatické sci-fi. Ex_Machina neslibuje žádný trhák, překvapuje ale slušnou dávkou morálních a kontroverzních otázek a technických myšlenek vyvstávajících z děsivě blízké budoucnosti. Zbytečně přestřelená stopáž ze snímku udělala roztahané rádoby umělecké drama v místech kde bych čekal nervy drásající smršť SPOILER AHEAD: (přestože například výpadky proudu fungovaly excelentně a vždy mě dokázaly zvednout ze židle). ()

Torpid

Na počátku byly pravděpodobně velké ambice. V duchu klasických Sci-Fi příběhů přinutit diváka přemýšlet o vztahu člověka a umělé inteligence s všemožnými přesahy a snad i diváka pobavit. Výsledkem je však komorní drama bez dramatické linky. Ve filmu se střídají tiché pasáže, které by měly, ale nevytvářejí atmosféru /vzpomněl jsem si na "Lost in Translation" kde to fungovalo/ s upovídanými pasážemi, které jsou plné doslovnosti a přihlouplých pravd. Výsledkem je 108 minut táhnoucí se nuda. Alex Garland by si možná měl uvědomit, že je jen průměrným scénáristou a režisérem a už se nepokoušet o nadprůměrné filmy. ()

Dm1tr1j

Počujem až sem ako kosti hrkocú čo sa pán Asimov v hrobe obracia! Celý čas sme klamaní umelou inteligenciou, ktorá vie všetko. Hlavná postava Nathana je vykresľovaná ako záporná, Kalebova ako kladná a pritom to vlastne bolo naopak a obidvaja chudáci potom boli dokonalým odrazom čo sa stane keď zabudnete na zákony robotiky už spomínaného pána Asimova. Toto som si prekvapivo uvedomil až po filme, pretože som sa spoliehal že majiteľ Googlu na to bude samozrejme myslieť :D Nestalo sa a tak dáme otrepanému ale pekne (aj keď trochu mdlo) natočenému námetu tri facky :) ()

joker30

Zle to nebolo ale k dokonalosti ďaleko. Typek na to ako múdro sa tváril sa dosť ľahko nechal obalamutit tou A.I. cundrou. ()

Petyas

Velice zajímavý film, napínavý, nečitelný. I přesto, že jsem od závěru očekával větší gradaci, velmi líbilo, nenudilo, naprosto zaujalo. ()

Charlie84

Velice pomalé. Až artově. Pokud se na to chcete dívat kvůli sexu s robotem, tak ten tam není. Těch věcí, co tam nejsou, je vlastně docela dost. Jsou tam dobří herci. Dva. A pár těch robotů. Taky dva. Pokud nepočítám ty ve skříni, ale ti si moc nezahrajou. A asi půlminuta působivých found footage záběrů, které přibližně přesně na tu půlminutu vytvoří nějakou atmosféru. Gradace nula. Asi záměr. Závěr uspokojivý. Celkově...hmm... ()

Rockerman

Komorní sci-fi o tom, jestli umělá inteligence nás lidi jednou překoná a ovládne. Děj je vlastně jednoduchý, je jen zabalený do "moudrých" a složitých debat mezi dvěma muži. Druhá část filmu je zajímavější, díky pěkným zvratům a odhalením. Scéna, kdy se Ava dotváří a zkrášluje je hezká. Když tak o tom uvažuju, viděl jsem zajímavý, netradičně pojatý film. ()

Whitebeard

Skvěle poskládaný. Od desáté minuty si jenom říkáte, kdo na koho co připravil, kdo koho testuje, co je a co není součástí testu AI, kdo je tu ten zlej, kdo ten dobrej. Sice máte takový to jasno, ale přesto stále pochybnosti. A ty nepustí až do konce filmu. Herecký výkony skvělý, občas váznou dialogy, kdy mi to přišlo dost natahovaný, jindy to zas odsejpalo a herci pěkně proplouvali filmem. Určitě doporučuju všem, co mají rádi kvalitní sci-fi. 4* ()

Torgal

K inteligentným komorným sci-fi mám veľmi kladný vzťah a vždy dobre padne prestriedať trikové blokbustre niečím, pri čom sa nakŕmia nielen oči, ale aj mozog. Ex Machina to s tou komornosťou ale už trochu prehnala (99% filmu sa odohráva v jednom dome s troma postavami) a ani myšlienkovo nie je tak bohatá, ako som dúfal. Film je založený na rozhovoroch o aspektoch umelej inteligencie a etických otázkach s ňou súvisiacimi, ale neprichádza s novými pohľadmi alebo názormi - len variuje už dávno známe motívy. Andriodka Ava bola síce skvelá a výnimočná postava, ale ten príbeh okolo nej bol vlastne celkom prízemný a nevyhol sa ani očividným logickým lapsom (ako sa plánuje na konci filmu nabíjať?). 7-/10 ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora