Egyptská princezna (festivalový název)

• Finsko

Silmäterä

• Finsko

Ögonstenen

The Princess of Egypt

Finsko, 2013, 90 min

Málokedy sa stalo, aby ma sklamali 2 škandinávske filmy za sebou a ešte k tomu vybrané dramaturgom medzinárodného filmového festivalu. Silmäterä, čo by sa dalo preložiť ako najmilovanejšia, najdrahšia je film o úzkostlivom vzťahu matky k malej dcére. Dalo by sa to s nadsázkou označiť za "monodrámu", pretože jediná postava, ktorá sa vo filme vyskytuje dosť dlho na to, aby ukázala herecké umenie je matka. Tá je však natoľko nesympatická a jedná podľa jednoduchučkého "amerického scenára", bez štipky severského nadhľadu či originality, že som k nej celý film ostal ambivalentný. Jej dcéra je prevažne pasívna, až som nadobudol dojem, že nejde o dieťa, ale o "předmět doličný." Julia má dosť rokov na to, aby nastúpila do školy, ale napodiv vo filme povie 10 viet, z toho vlastný názor vyjadrí 2 jednoduchými vetami: Nenávidím a milujem ťa. Fatálne scenáristické zlyhanie! IFF BA 2013(13.11.2013)