Pašerák

• Austrálie

The Mule

Krimi / Drama / Komedie

Austrálie, 2014, 103 min

To je opravdu divnej film. Pašerácký úvod je skutečně jen takové krátké nadechnutí, jádro filmu spočívá v tom, že se Ray válí na posteli v hotelu a odmítá se jít vyfekálovat, zatímco jej sleduje parta policajtů, kteří si přejí opak. Je to skutečně bizarní a taky dost nechutné (Ray neváhá svá lejna v jednom záběru i pojídat a to je vážně příliš). Síla tohoto filmu však není v příběhu, nýbrž v hercích. Ostřílený Hugo Weaving předvádí fenomenální výkon v roli cynického a násilnického policajta, zatímco Angus Sampson v titulní roli skutečně vypadá jako dokonalý blbec a vzhledem k tomu, že si celej film nejen napsal ale i zrežíroval, tak to asi vážně bude divnej týpek.(27.1.2015)

Začátek s prohlídkou mě rozesmál, ovšem pak se humor skoro vytratil. Určitou dobu se nic moc nedělo, jen nám tvůrci snad každou scénou dávali najevo, že je Ray, hlavní postava/antihrdina, naprostý „přizdisráč“ a ňouma. Od přemístění na hotel však začalo něco, co jsem ještě nikdy neviděl. Ten nápad je možná strašně banální, absurdní, ale zároveň více než originální a diváka (překvapivě) dost zabaví, protože je přítomno takřka neustále napětí. Jde o Rayovu nejtěžší a nejdelší „hru“ (výborná paralela se závody), a vzhledem k tomu, že všichni kolem něho se chovají jako svině (někteří méně, jiní více), není vůbec těžké mu maximálně fandit, aby to vydržel. Jakože jsem už pěkně dlouho s někým tak moc nesympatizoval. V porovnání s ním je spousta těch „neuvěřitelně silných“ (často životopisných) příběhů o lidech, kteří překonali sami sebe, slabá kávička. Čímž se dostávám k tomu, že tenhle film zřejmě nebude pro každého, je v něm totiž spousta „chuťovek“, z nichž tu jednu (hlavní) bych asi radši nedoporučoval divákům se slabším žaludkem (musím se přiznat, že ani já se u této ne zrovna krátké scény necítil zrovna nejlépe). Co se týče nedostatků filmu, prostý fakt, zda by tohle mohl člověk skutečně vydržet nebo ne (zřejmě asi těžko), jsem neřešil (ale chápu, pokud s tím někdo bude mít problém). Vadila mi akorát ta úmrtí, která „poněkud“ přizabíjela snahu o humor a odlehčení (na druhou stranu zase stavěla hlavního hrdinu v divákových očích do ještě těžší a nebezpečnější situace). A konec se mi zatraceně moc líbil (ten Rayův výraz!). Za mě to budou solidní 4*, velké překvapení. „Pokud budete chtít močit, dáte strážníkovi Rowlandovi vědět. Pokud se rozhodnete srát, dáte strážníkovi Rowlandovi vědět. Pokud budete chrápat, dáte strážníkovi Rowlandovi vědět, protože on je váš nový spolubydlící. Bude tady celou noc. Dobrou.“ – „Ať tě drogy štípou celou noc.“(29.1.2015)

• Jara.Cimrman.jr

Drogy nevyrábím, nepašuju, neprodávám a ani neužívám, takže je pro mne těžké pocítit sympatie k buranovi s kilem heroinu ve svých útrobách. Nicméně jistý obdiv musím "hrdinovi" vyjádřit, protože já kakám třikrát denně a schovávat drogy ve střevech několik dní bych určitě nedokázal. Zejména proto, že bych si je tam nestrkal, ale to jsme zase na začátku. Takže Ray mne nebavil a jeho geniální chvilce jsem nevěřil. Komu jsem však věřil, to byl mafiánský boss Shepherd, protože ten byl učebnicově svinský a samozřejmě oběma poldům, kteří dokázali Rayovi "láskyplně" pomáhat s vyprázdněním střev. Jen měli trošku přitvrdit a mohl z toho být slušný kraťas.(16.7.2015)

Jak dlouho se normálně krmený a napájený člověk dokáže nevysrat? Těžko říct. Každopádně Ray to musí zvládnout minimálně týden, protože jinak by se v jeho hovnech mohlo najít větší než malé množství heroinu a to by mohlo znamenat kriminál. A tak sedí na hotelu pod bedlivým policejním dohledem a stahuje půlky. Výborný námět a výborné zpracování. Film bazíruje na hraně komedie a klasického krimi s jednou scénou vyloženě na blití a nejsem schopen říct, co převažuje. Herecky si taky nemám na co stěžovat a vedle pár provařenějších tváří zázařil ne tak známý Angus Sampson, s jehož hlavním hrdinou jsem soucítil, protože si živě dovedu představit situaci, že člověk moc chce, ale nemůže. Velká spokojenost. 80%(31.1.2015)

• Terva

Natočeno podle skutečné události. CITÁT - Kalhoty dolů. prosím, spodky taky, chyťte si šourek......... Hlavní hrdina je tupoun a nechal se nachytat. Proč mu jako mám fandit? CITÁT - Máme právo vás tu držet sedm dní, nebo až se dvakrát vyprázdníte........... Tohle mě tedy vůbec nezaujalo a nebavilo. Hvězda za kameru a jedna za blbost.(23.2.2015)