V bolestech

Derek Lee, Clif Prowse

Norm Li

Brian Kavanaugh-Jones

Greg Ng

No konečne! Už som ani neveril, že po tej nevýraznej found footage nude (The Borderlands), prípadne rovno odpade (Alien Abduction) z nedávneho obdobia sa vynorí niečím zaujímavý kúsok. A predsa! Afflicted má v rámci subžánru found footage celkom neopotrebovaný námet a je to taký hororovejší klon Chronicle krížený s upírskou tématikou. A aj keď síce ničím neprekvapí, tak zrealizovaný je na veľmi slušnej úrovni. Dvojica debutujúcich (krátkometrážne snímky nepočítam) kanadských tvorcov si ho sama napísala, zrežírovala a ešte aj odohrala. To nadšenie z projektu je cítiť v každom zábere a úprimne skladám poklonu, že sa im tento ich nízkorozpočtový projekt podarilo zrealizovať. Hlavný problém, ktorý s Afflicted mám je akurát tak nedostatok strachu - vyslovene strašidelné scény mi prišli asi tak dve, viac sa film sústredí hlavne v druhej polovici na „akčné“ predvádzanie superschopností jedného z kamarátov. Po trikovej stránke prekvapivo viac ako slušné a low-budget nie je badať ani náznakom, avšak mňa osobne to podobne ako J*A*S*M-a výrazne nestrhlo. Navyše celá príbehová línia, o ktorú sa film pokúša je neuveriteľne predvídateľná a v podstate sa nepokúša o absolútne žiadne ozvláštnenie. Napriek tejto drobnej kritike však vo výsledku vôbec nie tak opotrebovaný found footage prírastok ako konkurencia, pozerá sa na to príjemne, vďaka skromnej stopáži aj bezproblémovo odsýpa a nadšený zápal tvorcov sa našťastie prenáša aj smerom k divákovi. Možno nevystraší, ale rozhodne pobaví. Len škoda, že s ním neprišli pred takými šiestimi rokmi, moje nadšenie by bolo pravdepodobne o trocha väčšie. V dnešnej dobe sa podobných found footage projektov vynorí snáď desiatka mesačne. Tento sa našťastie radí aspoň k tým kvalitnejším, ktoré stoja za zmienku. CELKOVO: 3*(19.4.2014)

Našlápnutý found footage, který rozumí tématům, se kterými chce točit, včetně současné popularity nejrůznějších youtube show o čemkoli, v tomto případě o cestování. Je to napínavé, velmi přirozené a taky je to i nečekaně překvapivé a v některých momentech, na rozdíl od něčeho jako Paranormal Activity, je to i strašidelné :). Překvapuje mě, že to má tak nízké hodnocení.(11.8.2014)

Racionálně oceňuju, s jakým živelním nadšením je tenhle nezávislý hororový found footage zrealizován a přeju tvůrcům hodně štěstí do dalších projektů, talent mají. Mně osobně však Afflicted zcela nestrhlo... a vůbec nevím proč, protože všechno je tu na svém místě, objektivně se jedná o jeden z nejzajímavějších a nejživějších found footage hororů posledních let.(12.4.2014)

Je to FF, který prostě nemusím. Přesto je mé hodnocení lepší, než by se zpočátku zdálo. Oceňuji, že se kamera racheticky nemrská, jelikož by snad divák nemusel poznat, že je držena v ruce (u většiny FF je to ruka Parkinsonova). Nápad není zlý, zpracování ovšem příliš nepřekvapí. Kupodivu vizuální stránka má silně navrch, jelikož většina dialogů a hlavně monologů je debilních a ubíjejících. Zdálo by se, že upírské příběhy překonaly zenit, ale zřejmě nás ještě dlouho neopustí. A upíry já můžu, byť jsem si podle anotace myslel, že onen virus bude jakousi obdobou toho z filmu Thanatomorphose.... Slušné masky a obstojné, pseudodokumentu odpovídající, gore. Nevím, zda spadlá kamera natáčející z podlahy má býti odkazem na Kanibaly, Monstrum či B.čarodějnici, každopádně se mi vybavily. Konec nepřekvapující, ale hlavní postava moc možností neměla - tak alespoň vzít spravedlnost do svých pracek. A závěrečná Itálie? Hm, zbytečně laciné. Celkově překvapivé fajn pokoukání.(15.10.2015)

Nejlepší found footage horror, jaký jsem kdy viděl, lepší než REC, lepší než Blair Witch. Všechny ty avizované ceny, které tvůrci posbírali, jsou zasloužené. Tenhle film je tak skvěle udělaný, že jsem u něho spokojeně předl jako přežraný lev. Scénář, efekty, masky, exteriéry (Cinque Terre) - vše za jedna (tedy za pět). Jediné slabší místečko filmu je zmalovaná afektovaná čůza v roli upírky, která je hodně nevěrohodná; ale dá se těch pár okamžiků vydržet. Vydatná porce pokleslé zábavy pro všechny milovníky béček. A dokonce i s morálním poselstvím - uvědomělí upíři totiž s oblibou vyssávají sadistické prcačkáře.(11.8.2014)

• - V roce 2013 měl film premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde získal Cenu poroty za nejlepší kanadský celovečerní debut. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Barceloně, Paříži, Itálii a Vancouveru.   (Terva)

• - Derek Lee Clif Prowse si film s pomocí příbuzných financovali sami. (Terva)