V bolestech

Greg Ng

Scénografie:

Courtney Stockstad
  • Madsbender

Afflicted je zaujímavý projekt. Dalo by sa povedať, že z žánru found footage za dlhú dobu zďaleka najzaujímavejší. Trailer navnadil skôr na priemernejšiu záležitosť, film samotný však vyzeral trochu inak. A spočiatku to bolo dobre. Prvých 20 minút pripomínajúcich skutočne autentickú a nebývale kvalitnú realistickú dokumentáciu výletu dvoch priateľov po svete je bez zaváhania na plný počet. Problém mám zo zvyškom, ktorý je síce pomerne nápaditý a v medziach žánru až prekvapivý, lenže príbeh je s každou ďalšou minútou nudnejší, nezaujímavejší, predvídateľnejší a celkovo proste fádny. Nechytilo ma to tak, ako som čakal, a ako mohlo, ale aj tak má film zopár vskutku výborných scén, ktoré však zvyšok v mojich očiach dosť zhadzuje. Škoda, mohla to byť aspoň dobrá pohodovka. 40%(28.4.2014)

Keby sa to uberalo trochu iným smerom mohol to byť celkom dobrý horor. Prvá polovica nič normálne nepriniesla len pár roztrasených a neostrých záberov, ktoré mali pridať na autentickosti ako to už býva zvykom u tohto žánru. Celkový dojem najviac kazilo neprirodzené správanie sa pred kamerou oboch hlavných postáv. No a trošku nezmyselné rozvetvenie zápletky tiež tomu moc bodov nepridalo ale naopak to zasa vyvážilo brutalitou a konečným záverom filmu.(14.8.2014)

To vyššie hodnotenie je zákonité, pretože FF filmov v poslednej dobe je akosi veľa a množstvo z nich je nepozerateľných. V podstate mi už lezú na nervy, ale ja to nevzdávam a čakám na nejakú výnimku. Stalo sa! Tu oceňujem tri veci.. Za 1. Ide o Kanadský film. Za 2. Po vizuálnej stránke (v niektorých scénach mi to pripomína Kroniku) je to prekvapujúco dobré. Za 3. Kamera je citlivá a zákonite sa až tak netrepe ako to už býva zvykom. Scenár teda nestrhne, prvú polhodinu som musel pretrpieť, ale cením si to nadšenie Dua Lee - Prowse, je vidno, že si to celé užívali a dúfam, že to nebude ich posledný projekt. Talent chlapci určite majú. P.S. O kvalite filmu jasne hovorí typické hodnotenie LIVINGDEADA - "horrorového fanúšika"...(22.9.2014)

No konečne! Už som ani neveril, že po tej nevýraznej found footage nude (The Borderlands), prípadne rovno odpade (Alien Abduction) z nedávneho obdobia sa vynorí niečím zaujímavý kúsok. A predsa! Afflicted má v rámci subžánru found footage celkom neopotrebovaný námet a je to taký hororovejší klon Chronicle krížený s upírskou tématikou. A aj keď síce ničím neprekvapí, tak zrealizovaný je na veľmi slušnej úrovni. Dvojica debutujúcich (krátkometrážne snímky nepočítam) kanadských tvorcov si ho sama napísala, zrežírovala a ešte aj odohrala. To nadšenie z projektu je cítiť v každom zábere a úprimne skladám poklonu, že sa im tento ich nízkorozpočtový projekt podarilo zrealizovať. Hlavný problém, ktorý s Afflicted mám je akurát tak nedostatok strachu - vyslovene strašidelné scény mi prišli asi tak dve, viac sa film sústredí hlavne v druhej polovici na „akčné“ predvádzanie superschopností jedného z kamarátov. Po trikovej stránke prekvapivo viac ako slušné a low-budget nie je badať ani náznakom, avšak mňa osobne to podobne ako J*A*S*M-a výrazne nestrhlo. Navyše celá príbehová línia, o ktorú sa film pokúša je neuveriteľne predvídateľná a v podstate sa nepokúša o absolútne žiadne ozvláštnenie. Napriek tejto drobnej kritike však vo výsledku vôbec nie tak opotrebovaný found footage prírastok ako konkurencia, pozerá sa na to príjemne, vďaka skromnej stopáži aj bezproblémovo odsýpa a nadšený zápal tvorcov sa našťastie prenáša aj smerom k divákovi. Možno nevystraší, ale rozhodne pobaví. Len škoda, že s ním neprišli pred takými šiestimi rokmi, moje nadšenie by bolo pravdepodobne o trocha väčšie. V dnešnej dobe sa podobných found footage projektov vynorí snáď desiatka mesačne. Tento sa našťastie radí aspoň k tým kvalitnejším, ktoré stoja za zmienku. CELKOVO: 3*(19.4.2014)

Velice zvláštně pojatý, ale velmi povedený, nízkorozpočtový horůrek a jeden z nejzajímavějších, co jsem za poslední dobu viděl. Především hodnotím ten nápad, protože ve zpracování se dá najít několik chybiček, které však nekazí celkový dojem z podívané. Aneb za málo peněz, hodně muziky. Ruční kamera se netřepe jako tradičně a je po celou dobu pěkně přehledná. Žádné výkřiky ze tmy a kde nic, tu nic, jak tomu obvykle bývá, ale všechno pěkně naservírované, jako na podnose. Pohled na tradiční upírské příběhy zde jde krapet stranou a dostáváme se do děje z trošku jiné stránky. Nechybí pár zajímavých překvapení a není nouze o akčnější scény. S napětím ve stylu lekaček moc nepočítejte, ale vše vynahrazuje atmosféra z neznáma a očekávání, jak že to všechno vlastně je. K tomu velmi zajímavé zpracování a pro mě vzhledem k hodnocení příjemné překvapení.(10.8.2014)

• - V roce 2013 měl film premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde získal Cenu poroty za nejlepší kanadský celovečerní debut. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Barceloně, Paříži, Itálii a Vancouveru.   (Terva)

• - Derek Lee Clif Prowse si film s pomocí příbuzných financovali sami. (Terva)