poster

Karabiniéři

 • Francie

  Carabiniers, Les

 • anglický

  The Carabineers

 • Velká Británie

  The Soldiers

Válečný

Francie / Itálie, 1963, 80 min

Režie:

Jean-Luc Godard

Scénář:

Jean-Luc Godard

Kamera:

Raoul Coutard
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • anais
  **

  Jasně čitelná válečná satira, která se ve své neschopnosti nadhodit ještě jiný motiv než „dva tupci zneužívající moci“ stává trochu nudnou. Godard se opět pohybuje na hranici experimentu a snahy vyjádřit nějakou myšlenku, což se mu nedaří patřičně skloubit.(16.11.2005)

 • Exkvizitor
  **

  Tak toto je poměrně slaboduchý alegorický příběh o tom, že válka je ošklivá. Zjevné je, že film byl za babku - točilo se na levný materiál s neznámými herci a minimem dekorací. Bohužel tato nevalná technická úroveň odpovídá úrovni obsahové. I velcí režiséři mají své dny...(9.12.2005)

 • Iggy
  *****

  Dva troubové žijící kdesi v pustině, Odysseus a Michelangelo, se nechají naverbovat Karabiniéry do královské armády s vidinou velkých získů a drancování. Sledujeme jejich pikareskní putování válečnými hrůzami a vražděním. Z cest posílají domů ženám lakonické vzkazy. Co si nakonec z války přivezou uvidíte sami. Godard tu zobrazuje všechny válečné hrůzy - vraždění, popravy rukojmích, znásilňování, ale i nevěru manželek v zázemí. Všechno je ale jaksi naruby, zvrácené a ironické. Choreografie herců mi připomněla filmy Miklóse Jancsóa, sloužila zřejmě jako stylizace vojenského pochodování. Film má zběsilé tempo, jedna epizoda přechází plynule v druhou. Zdařilá byla sekvence, v níž zajde Michelangelo poprvé do kina a stejně jako kdysi první filmoví diváci se bojí Příjezdu vlaku bratří Lumiérů. Později se dokonce snaží zahlédnout koupající se dívku z jiného úhlu, což mu ale plátno samozřejmě neumožní stejně jako vlézt do obrazu přímo k ní. Film je drsnou parodií na válku, v níž je dovoleno úplně vše. Nejsou toho příčinou ale spíš lidé, kteří po tom touží a stávají se tak při vidině zisku divokými zvířaty?(29.3.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace