Obrana s puškou v ruce je zapeklitá věc. Žalovaný Petr Janota zasáhl žalujícího Jiřího Zdražila legálně drženou střelnou zbraní a způsobil mu zranění. Stalo se to na pozemku žalovaného a žalující tam kradl. Žalovaný byl již v dřívějším řízení odsouzen s podmínkou za nepřiměřenou obranu. Nyní se žalující domáhá náhrady škody ve výši téměř 900 tisíc. Situace je od samého začátku komplikovaná a soudce začíná rozplétat klubko protichůdných tvrzení, emocí, falše, účelových triků. Cítí bezmoc žalovaného střelce, který je ve špatném psychickém stavu. Cítí suverenitu žalujícího zloděje, jehož psychický stav je zjevně v pořádku. Na jedné straně vnímá složité vnitřní váhání v podstatě slušného člověka, kterého obrana jeho majetku a stres s ní spojený dohnala až k výstřelu, na druhé straně musí zkoumat člověka, který drzost povýšil na nejvyšší stupeň. Jenomže to jsou jen pocity, soudce musí najít konkrétní fakta a vyvodit z nich konkrétní důsledky. A měl by to udělat i ve svém soukromém životě. Jeho vztah s psycholožkou začíná přesahovat rozměry klientského vztahu. S matkou vede po procesu s miliardářem tichou a skrytou válku, i otec dostává těžkou ránu. Pátrání po tajemném anonymu, který mu posílá výhružné e-maily, však přece jen klopotně pokračuje. A navíc je tu lahev slivovice, která poněkud tajemně spojuje různé postavy, blízké Adamovi: asistentku Terezu, státní zástupkyni, matku a otce. To všechno však musí odsouvat, čeká ho rozsudek. (Česká televize)

6thSun

Po šesti dílech můžu napsat, že soudní kauzy jsou na tom nejlepší, Švehlíkův voice-over mě baví (vtipně poukazuje na to, že valná většina proslovů jsou pouhé žvásty, které není nutné slyšet), slabší je to s rodinnou linkou, vztah s psycholožkou Čvančarovou (really?) mě pak denervuje úplně. ()

sator

Psycholožka (Jitka Čvančarová) cituje Dr. Freuda, ale nepřesně, správně zní citát takto: „Kde se dotýkáte duše, léčíte tím, čím jste, ne tím, co znáte.“ Tomu, co se stane mezi psycholožkou Seidlovou (Jitka Čvančarová) a klientem Klosem (David Švehlík), se říká erotická transference. Jde o takzvaný protipřenos reakce na druhý subjekt. V tomto případě se jedná o klienta, jeho vnímání terapeuta je zkresleno vzhledem k nevyřešeným otázkám z minulosti. ()

• Tomu, co se stane mezi psycholožkou Seidlovou (Jitka Čvančarová) a klientem Klosem (David Švehlík), se říká erotická transference. Jde o takzvaný protipřenos reakce na druhý subjekt. V tomto případě se jedná o klienta, jeho vnímání terapeuta je zkresleno vzhledem k nevyřešeným otázkám z minulosti. (sator)
  • Klos (David Švehlík) cituje text: „Bo bez odvahy se těžko cosi robi, nic tak, jak odvaha chlapa něozdobi.“ Jedná se o část textu z písně „Skupinové foto“ od písničkáře Pavla Dobeše. (sator)
  • Psycholožka (Jitka Čvančarová) cituje Dr. Freuda, ale nepřesně, správně zní citát takto: „Kde se dotýkáte duše, léčíte tím, čím jste, ne tím, co znáte.“ (sator)