Královská ozvěna (TV film)

Pohádka

Československo, 1972, 62 min

• otík

"Hora byla jejich, ozvěna naše." I tak se dá shrnout děj této pohádky. Motivaci pro válku mezi královstvími díky odstraněné hoře a tím pádem ztracené ozvěně jsem teda ještě opravdu nezažil. Už tento námět je pro pohádku přinejmenším podivný a nepodařený, stejně jako totální studiové kulisy a příšerně stylizovaní neživí koně. Černobílá, studiová pohádka s hodně slibnými obsazením, které nemohlo naplnit očekávání díky velmi špatnému scénáři, ačkoli se od půlky děj vlastně točí jen kolem Kolářové a Třísky.(4.5.2018)

I vzhledem k době vzniku tragické papundeklové kulisy a navíc ti neustále křivě stojící falešní koně, dávající se steskem vzpomenout na Pythonovské koně ze svatého grálu. Kemrův král střídá Bartoškova na pomyslném trůnu nejdementnějšího pohádkového panovníka. Tento nejen že není schopen žádného činu, on už není schopen ani vyjádřit myšlenku - s výjimkou neustálého stesku nad synem, který se mu nikdy nenarodil (ježto se v království nevyskytuje královna, je celkem s podivem, vzhledem k neustálým lamentacím, že se o jeho výrobu nepokusil v druhém kole). Co ale drží tuto pohádku nad vodou jsou dobré herecké výkony (Kolářová, Ráž, Tříska i poněkud netypický vojácky jakože drsný Lukavský) a některé velmi zdařilé dialogy (zvl. Florimond s manželkou a synem při posílání syna do války a všechny dialogy přestrojené Bianky s Matteem).(23.8.2016)

Je tu zvykem posílat do odpadu všechny televizní "papundeklové" pohádky. Já na nich vyrostla, na těch studiových černobílých... Myslím, že když má dítě fantazii a je k ní vedeno, je mu jedno, že pohádka není natočena v reálu se super efekty nejnovější generace. Naopak - české studiové pohádky podporují v rozvoji představivosti. Je mi líto, že nikdy nebyl (a už asi nebude) vzdán hold průkopníkům české tv pohádky, a to bez ohledu na profesi... Tohle je vynikající pohádka po všech stránkách: výborné obsazení až po poslední roličku - herci, kteří umějí hrát (zejména je jim rozumět každé slovo), skvěle odvyprávěno, mám to zápletku i spád, děj graduje, inteligentní a vtipné dialogy. Mezi Kolářovou a Třískou to nádherně jiskří. Vše dokresluje podmanivá hudba. Co mě hodně dostalo, bylo výborně vymyšlené ztvárnění koní, kteří vypadají jako opravdoví. Dokonalá učebnice, jak správně točit pohádky.(6.3.2016)

Asi zálěží na tom, čemu dáváme přednost. Pro toho, kdo má radši krásu a hloubku, je tato pohádka určena. Myslí se tím krása duše, protože duši tato pohádka skutečně má. Láska sladká jako píseň spojí prince a princeznu a v této podobě nejde ji často zřít. Více než o výpravu se tvůrci opírali o vynikající herce a nedostatek prostředků vynahradili vtipem a nápaditostí. A lásce sluší jednoduchost a uměřenost dává jí vyniknout a krásně se zasvkvít. Královská ozvěna je ztracený skvost mezi pohádkami.(6.3.2016)

To je tak blbý až je to hezký. Hlavně uznání hercům, kteří dokáží pronášet ty absurdní věty jako kdyby míněny vážně. Není to sice až tak ulítlá legrace jako Růže a prsten, ale stále je to odlehčená vtipná pohádka. Ten mužský šat jí vůbec nesluší. A ostatně to mužské hrubé chování taky ne. Tak si to pamatujte, zastydlé feministky.(25.6.2017)

• - Když král (Josef Kemr) píše dopis králi Florindovi (Radovan Lukavský), který mu diktuje princezna Bianka (Daniela Kolářová) o tom, jak mají obdobnému králi Florindovi poslat ozvěnu z celého království na deseti vozech, aby se zabránilo válce, je po zhlédnutí listu na kterém je dopis napsán, zřetelně vidět, že je list nepopsaný. (Teimei)