Žít svůj život

My Life to Live

Vivre Sa Vie

Francie, 1962, 84 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(25.1.2009)

Film ve dvanácti obrazech, které jednoznačně ukazují jaký vliv měl na Godarda Dreyer. Dlouhé detailní záběry, různými způsoby narušující klasické snímání záběru/protizáběru tu ale nejsou ani tak kvůli zachycování obrazu-afekce (deleuzovsky řečeno), ale spíše tematizují proměnu ženy v obraz a naopak.(9.1.2008)

Parádní Godartová studie o úloze kamery na atmosféru a pochopení postav a jejích interakcí, samozřejmě postavena na silném příběhu Nany, žijící svůj život. Vpravdě technicky dokonalý snímek včetně několika velice zajimavých vychytávek se skvělou a nádhernou Annou Karinou. Další slova jsou zbytečné, protože tohle je jeden z oněch autorských filmů, pracujících v základu s divákem a jeho vnímáním. The more one talks, the less the words mean.(3.6.2010)

Dojímavě, ač nesentimentálně natočený těžký život dobrodružky Nany...(9.5.2008)

Forma je tu pro mě zajímavější než to, co se snímek snaží říct. Kapitolové rozložení filmu je přece jen na svou dobu i dnes prvkem, který je celkem výjimečný a ne až tak častý. Navíc vkládání jiných děl a prvků, které se ve filmu tolik nevidí (například psaní dopisu), jen dokreslují specifický přístup k filmu.(23.4.2015)

Zrejme najzvláštnejší pohľad do súkromia prostitútky. Občas to príde až tragikomické ( posledné sekundy filmu ), ale väčšinou nás režisér až nechutne realisticky ( nemyslím tým explicitné zábery, ktoré v tom období nemali šancu zhliadnuť svetlo sveta ) zoznamuje s pouličnou prácou jednej krásnej dievčiny.(6.8.2017)

Anna Karina je zrejme fajn herečka ale táto rola jej nesadla. Z toho ako hrá jej neverím ani slovo, dokonca ani to ako fajčí cigaretu. Proti kamere a réžií nemám výčitky, zrejme podstatný film pre "novú vlnu" čo sa do formy a obsahu týka.(12.1.2014)

Víc než průměr pro mě to není. Je vidět kvalitní práce režiséra, ale i prášek na spaní. 2,5/5(9.11.2014)

Pokud jsou Godardovy filmy stejné, pak já jsem vždy jiný. Pokud jsou jiné, pak jsem vždy stejný. Někdy se (spíš) shodnem, jindy (spíš) ne. V tomto případě jsme si nepadli moc do noty, i když uznávám, že Nana prošla od Zoly ke Godardovi jistým vývojem. Zolova Nana je nesnesitelná, Godardova je milá (v dopise píše, že je milá, nikoli krásná - joli), zábavná a mnohomluvná (ukecaná - jak jí to mnozí vyčítají). I když tak krásně ńafukovat balónek, jak to umí jeden z jejich klientů, by asi nesvedla. Pohled z druhé strany: kdyby tento film nenatočil právě Godard, pak bych ho pravděpodobně nikdy neviděl. Pozn: Co asi myslel Godard pod pojmem "Žít svůj život"?(20.11.2016)

Happiness is no fun.(26.10.2010)

Hodně zajímavé, netradiční záběry kamery, nádherná Anna Karina, trocha filozofování o životě, vše prodchnuté patosem a podtrhnuté hudbou i tichem. Protože tam Portos... nikdy v životě nepřemýšlel ... najednou začne přemýšlet...(17.9.2012)

Film ako na hojdačke strieda výborné epizódy so slabými. Film pokope drží hlavná postava i réžia a krásy Paríža v 60. rokoch minulého storočia. Záverečné vyústenie je prekvapujúce, ale aj najlepšie možné ukončenie rozprávania.(11.3.2017)

Film je především obrazovou záležitostí - zaujme nejvíce výbornou kamerou (a střihem). Příběh Nany je silný, ale je natočen poměrně popisně a s velkým odstupem. Nejvíce filmově vyniká osmá část (popisující prostitutčino zaměstnání) s voice-overem a rychlým střihem.(5.2.2016)

Příběh krásné, ale jednoduché dívky, která má ambici stát se prostitutkou kvůli penězům a pocitu, že je v tom něco zajímavého a vzrušujícího. Pro mě trochu nudné l'art pour l'art v pomalém až statickém tempu vyprávění a s mnoha slovy kolem. Ač atraktivní téma, k závěru jsem už usínal. Omlouvám se, pokud autorovi křivdím.(10.4.2017)

#512 The Criterion Collection - http://www.criterion.com/films/3060-vivre-sa-vie(29.5.2013)

Trochu filozofování, trochu manuál pro začínající prostitutky, spousta cigaret a hodně, hodně Kariny.(14.1.2011)

pekny poviedkovy film z casov ked sa este snaha spravit z filmu umenie a nie len zmykacku na peniaze neznevazovala.(14.9.2013)

Asi jsem se ztratila v oblaku tohohle kouře, ale tohle je prostě typ filmu, kterej si člověk musí opatrovat. Protože čim víc o něm mluvíme, tím míň ty slova znamenají. .(7.2.2015)

Prubování formy jako by bylo Godardovi záminkou k tomu, aby mohl takřka nepřetržitě zabírat tvář své manželky (na cestě k čtvrtému pokusu o sebevraždu) - a naopak. Díky režisérovu tvůrcovskému pasáctví na ni můžeme půldruhé hodiny zírat i my. Stojí za to, zvlášť s tak pěknou hudební kulisou. Jedno z nejpozoruhodnějších, nejkrásnějších a nejsvéráznějších uměleckých děl (pravila Susan Sontag) jsem při tom zírání nějak propásl.(28.2.2016)

• Alco

První film, který jsem od Godarda viděl. Jeden z mála filmů francouzské nové vlny, který jsem viděl. Nebavilo mě to. 50. a 60. léta jsou pro mě ohledně francouzského filmu jeden velký zbytečný a únavný monolog. Příběh, který Godard zde vypráví je tak prázdný a nezajímavý. Práci s kamerou jsem nepochopil - úvodní desetiminutová scéna, v níž jsem viděl pouze záda mě trochu štvala, ale později mě kamera přímo odpuzovala. Celkově je film na bodě mrazu s dynamikou, příběhem a technikou. Ovšem hercům nemohu nic upřít. Skvělé výkony, které budí dojem opravdových lidí. Možná tuším, proč jsou tyto filmy tak opěvovány, ale rozhodně takové nadšení nesdílím.(18.6.2018)

1 2 následující >>