Willy Kufalt

Jean-Luc Godard je nezaměnitelným režisérem, jenž mě více svými filmy ze 60. let hodně upoutal. Jeho pozdější tvorbu, v níž se stále více na hony vzdaluje klasickému hranému filmu, už však často přijímám s rozpaky. Chvála lásky, přestože nad silné 3 hvězdičky u mě nedosáhla, byla z ní naštěstí tím lepším příkladem. Chvíli jsem se ptal, jaký má smysl, když je sled scén často přerušován černou obrazovkou s nápisem „quelque chose“ (NĚCO) nebo když se po necelé hodině rázem změní černobílý film na barevný a pod., aniž bych vnímal hlubší smysl ve spojení s obsahem – na druhé straně jsem cítil, že právě podobné ozvláštňující prvky dokázaly bezdějovému filmu, evokujícímu ve mě jakousi celovečerní zfilmovanou úvahu na téma LÁSKA, dodat jistý rytmus a gradaci. Mnohé záběry a vizuální kompozice, ať už sépiově černobílé, barevné nebo ty s přidanými efekty, mají samy o sobě úžasnou atmosférou a zvláště ve scénách s pěkně zvolenou komorní hudbou pak dokáže tento film přes spojení obrazu, zvuku a krátkých rozehraných výjevů či řečených myšlenek vyvolat jisté emoce... emoce, které jsem naopak u několika scén např. s umělou recitací v místnosti postrádal. Upoutat mě tímto experimentem, v komorním kruhu pár herců, překvapivě dokázal Godard po většinu stopáže, včetně drobných zastavení se nad válečnými tragediemi minulosti, jen jsem možná postrádal silnější závěr, který by více nechal vyniknout alespoň drobnému příběhu, z těch útržků a scén kolem stejných postav i potenciálně vznikajícímu. [70%] ()

StaryMech

Kamera má někde dokumentární, jinde básnivý ráz, vzdělaneckým řečem, které se v útržcích, ale nepřetržitě vedou, málokdy rozumím; třetí hvězdička je za to, čím mě pozdní Godard skoro vždycky obludí: za sílu lyrického obrazu umocněného hudbou. V těch chvílích mám podobný pocit, jako když čtu poezii, které nerozumím, a kterou jsem přesto unášen někam mimo a - jak věřím - nad sebe. ()