Secrets of the Tribe

Velká Británie / Brazílie / Francie, 2010, 110 min

José Padilha

Lula Carvalho

Abigail Disney

Nějak nevím, co si o tom myslet. Předpokládala jsem, že se bude jednat o vědeckou exkurzi do nitra amazonské džungle, do duše tamních lidí a do podstaty uspořádání jejich kmene a zvyklostí. Pak to vypadalo, že se bude jednat spíše o pohled na antropology, kteří se výzkumu věnují. Možná o bližší pohled na antropologické přístupy. Vyústilo to v selhání lidskosti. Jsem ráda, že se odvrácené straně vědy někdo věnuje, i když téma bylo otevřeno dosti extrémně, možná to ani jinak nejde, když se otevírají dveře, které zůstávaly zamčené dlouho a na mnoho západů. Neodnáším si z toho dobré pocity, ale je dobře, že to bylo řečeno. Snaha o nezaujatost je však pofidérní, neboť vyznění je celkem nasnadě :((11.9.2017)

Secrets of the Tribe nám približuje antropologické štúdie uskutočnené na indiánskom kmeni Yanonami v 60. rokoch 20. storočia. Dokument postupne odkrýva šokujúce problémy v akademickej antropológii a dáva si ju na paškál ako z metodologického tak aj z etického hľadiska. ..tým sa nám odhalí neuveriteľný príbeh, ktorý nie každý len tak ľahko prehltne.. ..rozpúta sa pred nami vojna medzi antropológmi, budú znieť ortiele zvučných slov ako genocída, pedofília,... ..no, ten kto nahliadne aj za oponu tohto "krvi prelievania", možno uvidí aj ďalšie, o dosť zaujímavejšie a v konečnom dôsledku závažnejšie spojitosti.. Režisér José Padilha vynikajúco zvládol svoju rolu režiséra, nakoľko film sa drží bokom od jednoznačných verdiktov, síce jemne naznačí (pridržiavac sa dostupných dôkazov a tvrdení) z kade vietor fúka, no už zostáva na zainteresovanom divákovi s čím sa identifikuje a či si neskôr dohľadá ďalšie informácie prostredníctvom iných zdrojov, ktoré by mohli jeho názor podporiť alebo vyvrátiť.. ...niekto sa možno pozastaví a hlboko zamyslí aj nad touto vetou a jej ¿pravdivosťou? -> "Demographic data indicate that men who have killed have more wives and offspring than men who have not killed.".. ..a nejedného trebárs napadne aj otázka technologického pokroku a čo môže spôsobiť ak.. --85%-- Určite doporučujem minimálne pre študentov dejín antropológie! ..*Kto vie portugalsky, tak ho môže zaujať Napëpë (2004) -> zatiaľ som k tomu nenašiel en titulky..(28.2.2018)

Odvrácená strana antropologie skrze rozkol na akademické půdě s přesahem na řešení základních otázek, co si ještě antropolog (ne)může dovolit. Středobodem je jak si pro ambice, vyřizování účtů s jinými vědci či pro ukojení choutek (nejen) antropologové berou (ne)vědomě jako rukojmí proslulý a i mezi veřejností dobře známý "pravěký" kmen indiánů Yanomami. Jak je u dokumentární tvorby José Padilhy zvykem, tak hlavní předností je, že nechává vše čistě na divákovi a neříká "ten je tuze moc zlý, ten je háklivý na vyvracení závěrů celoživotního výzkumu, ten je takový a ten onaký". Jen předkládá fakta a nechá je prodiskutivat ze všech stran; a to včetně nezúčastněné akademické obce či samotných Yanomamotů.(3.2.2014)