Secrets of the Tribe

Velká Británie / Brazílie / Francie, 2010, 110 min

José Padilha

Lula Carvalho

Abigail Disney

Nějak nevím, co si o tom myslet. Předpokládala jsem, že se bude jednat o vědeckou exkurzi do nitra amazonské džungle, do duše tamních lidí a do podstaty uspořádání jejich kmene a zvyklostí. Pak to vypadalo, že se bude jednat spíše o pohled na antropology, kteří se výzkumu věnují. Možná o bližší pohled na antropologické přístupy. Vyústilo to v selhání lidskosti. Jsem ráda, že se odvrácené straně vědy někdo věnuje, i když téma bylo otevřeno dosti extrémně, možná to ani jinak nejde, když se otevírají dveře, které zůstávaly zamčené dlouho a na mnoho západů. Neodnáším si z toho dobré pocity, ale je dobře, že to bylo řečeno. Snaha o nezaujatost je však pofidérní, neboť vyznění je celkem nasnadě :((11.9.2017)

Odvrácená strana antropologie skrze rozkol na akademické půdě s přesahem na řešení základních otázek, co si ještě antropolog (ne)může dovolit. Středobodem je jak si pro ambice, vyřizování účtů s jinými vědci či pro ukojení choutek (nejen) antropologové berou (ne)vědomě jako rukojmí proslulý a i mezi veřejností dobře známý "pravěký" kmen indiánů Yanomami. Jak je u dokumentární tvorby José Padilhy zvykem, tak hlavní předností je, že nechává vše čistě na divákovi a neříká "ten je tuze moc zlý, ten je háklivý na vyvracení závěrů celoživotního výzkumu, ten je takový a ten onaký". Jen předkládá fakta a nechá je prodiskutivat ze všech stran; a to včetně nezúčastněné akademické obce či samotných Yanomamotů.(3.2.2014)