Krajina po bitvě

Krajina po bitke

Landscape After Battle

Drama / Válečný

Polsko, 1970, 101 min

Ani osloboditelia sa s bývalými poľskými väzňami veľmi nemaznali. Tak jeden sedel za pečenie placiek v roku 43, 44 a po oslobodení znova. Lágrová obsesia a hlad mu zostali a musel sa znovu učiť žiť, ako chodiť po uliciach, po lese a po parkoch. Dosť na filme poznať, že je poskladaný z poviedok a spája ich len hlavná postava. Niektoré sú výborné (úplný začiatok a tie v strede filmu) a iné je ťažko sledovať, ako ma nudili (začiatok a koniec). Ani tá ručná dokumentárna kamera, ktorá občas blúdi tak, že divák nevidí podstatu diania, mi celkom nevyhovovala. Inak sú myšlienky zaujímavé, presiaknuté poľskosťou, filozofujúce tak akurát. –––– My, americkí vojaci, a vy, Európania, sme spoločne bojovali za to, aby právo zvíťazilo nad bezprávím. My musíme právo rešpektovať. Musíte pochopiť, že všetci vinníci budú potrestaní. Musíte byť trpezliví. –––– Každý chce žiť. Pretože živí sú vo výhode oproti mŕtvym. –––– Musíme zabudnúť, aby sme mohli žiť.(4.2.2016)

Andrzej Wajda sa až príliš snaží stať novodobým klasikom. Delikátne rámované zábery za sprievodu Vivaldiho hudby vyobrazujú humanistické idei ľudu povojnového Poľska v okázalo umeleckom, ale transparentnom balení. Štylizované divadlo, ktorého prítomnosť je intenzifikovaná javiskovými scénami, mení až finálna deziluzívna konfrontácia mladého intelektuála (tak typického pre neskoršie národné hnutie "kina morálneho nepokoja") s desivým precitnutím do nového zajatia. Technicky uhrančivé a prefíkane čisté natoľko, že som takmer neveril dobe vzniku, ale rovnako som nedokázal uveriť, že sledujem skutočnosť, nie fikciu. 70%(12.3.2015)

Po dlouhé době nemám k filmu co napsat. Jistou grotesknost ze začátku vystřídá poetická pasáž uprostřed filmu, která následně přejde do až existenciálně laděného snímku na konci (dvě extrémně silné scény). Film je chvílema natočen technicky složitými záběry, kterých si ale sotva všimnete, ale podvědomě dělají své (například extrémně dlouhý záběr, kdy se dvojice válí v trávě - záběr má tři sekvence, během kterých kamera udělá několik různých pohybů a mnohokrát se přemýstí). A skvěle využitá Vivaldiho hudba! Defamiliarizační film ohledně osvobození koncentračních táborů.(31.7.2011)

O prvých dielach jedného slovenského režiséra som čítal, že prekypujú tvorivou energiou, ale na úkor zrozumiteľnosti a celistvosti diela, resp. niečo v tom zmysle. Podobný pocit mám z tohto Wajdovho filmu, ktorý už ale nakrútil ako skúsený režisér. Téma je neopozeraná, ale uchopená pomocou asi až príliš artových prostriedkov. Asi by som privítal niečo viac autentickejšie, napríklad bez tu prítomnej hudby, ktorá neustále upozorňuje na to, že pozeráme vysoko hodnotné dielo. Jedna šokujúca udalosť pôsobí ako deus ex machina, zrejme bola v predlohe a nakoniec rozhodla o tom, že mi ostala po Krajine po bitke dosť nepríjemná pachuť v mozgu. Tie sú že vraj ako surové veľmi chutné, ako konštatuje jedna z postáv.(5.2.2016)

Beznaděj, smutek, odevzdanost a deprese, to z filmu doslova vyzařuje, ono se není co divit, doba taková byla. Je to zajímavý jiný pohled na osvobození z pekla koncentračních táborů, kde postupně ztrácí iluze nejen zajatci, ale i osvoboditelé. Moc mi akorát neseděla roztěkanost a použití ruční kamery.(8.2.2013)