Ohnivá bouře

Firestorm

Akční / Krimi / Thriller

Hong Kong, 2013, 118 min

• Ouwen

Další střílečka od šikmookých. A opět mnou převládá pocit nespokojenosti. Já nevím, postavy na mě působí ploše, nedokázal jsem si k žádný vytvořit vztah a bylo mi fuk, jak to dopadne. Akce tu je dost, ale i když přestřelky působí kvalitně, šlo to nějak mimo mě. A demoliční finále za nic nestojí, je tu aj pár soubojů, ty však za nic nestojí. 4/10(30.8.2014)

Je to škoda, že tak nadějný film dokázal někdo takhle podělat. První věc je používat CGI na výbuchy a akční scény obecně. Občasné klopýtnutí alá Hollywood movie, no a závěrem ta podělaná závěrečná přestřelka, která tomu všemu nasadila korunu. Akční scény totálně přestřelené, takže tento snímek srovnávat s Heat je bláznovství, i příběh je jiný. Celkově i přes spoustu otravných věcí stále průměr.(15.7.2014)

Kýč povýšený na spektákl a nabubřelý patos jako úhelný kámen dramaturgie. Grandiózní fraška, která ve vrcholných momentech směle konkuruje důmyslné operní nesoudnosti Michaela Baye. Ostatně podobně jako Bay směle kráčí na hraně famfarónského auteurství a drzé ignorace konvencí vydávané za invenci, tak zde tvůrci přicházejí s "odvážně" zmatečným vyprávěním, které eliminuje jakékoli expozice a v zájmu blafování hloubky narušuje časovou kontinuitu i klasické způsoby dávkování informací fastforwardy. Jen zůstává otázkou, proč se vyprávění tolik otravuje jakože morálními dilematy postav, když je za ně beztak vždy vyřeší radikální scenáristický zásah shůry. Ale třeba jsem to jen nepochopil a film měl být paranoidní anti-teistické drama, které divákům ukazuje krutou bezmoc postav lapených ve světě božstva, které nedbá na jejich motivace a prostě si s nimi hraje podle svých rozmarů. A pak tu jsou ty bláznivé CGI... "Firestorm" vlastně spíš než hongkongský styl evokuje Bollywood, kde je také vše pojato s totální doslovností a expresivností.(22.9.2014)

Po delší době vynikající akční HK film, který se může rovnat s posledními peckami jako Fire Of Conscience, Drug War, nebo White Storm. Ale on je ještě v něčem daleko lepší. Postavy jsou sice relativně schematické, některé motivy až moc průhledné, jenže charaktery jsou značně morálně rozkolísané. Andy Lau v roli nesmlouvavého policisty, který se od svých protivníků až zase tak moc neliší. Ka Tung Lam jako bývalý zloděj, který balancuje na hraně zákona. Film je to vskutku velmi tvrdý a nesmlouvavý a svým způsobem posouvá hranice možného. Kaskadérské, akční scény na maximum, cítíte, že choreograf Chin Kar Lok, chtěl z lidí vymáčknout maximum, vykašlat se na efekty. Takže můžete a budete žasnout, osobní souboje, přestřelky, honičky, že by se nezastyděl ani John Woo, demolice, že Michael Bay by se šel schovat. Z celého filmu vane ostrý chlad, audiovizuální perfekcionismus (hudba vynikající OST, co složil Peter Kam vystačí s relativně střízlivým instrumentálním pojetím, spíše klidnějšími motivy, kamera Chan Chi Ying, výborné detaily, hra s městským prostředím, přírodními živly, úžasné vizuální nápady, velice moderní look). Film je to především ke konci velice intenzivní, drsný, něco takového nebylo dlouho k vidění. Ano zápletka pro někoho poněkud jednodušší, ale to napětí, atmosféra, nejistoty, strachu, násilí, to je vystihnuto dokonale. Andy Lau měl po delší době kliku na roli i film.(7.3.2014)

Je to nadpriemerný akčný krimi film. Má veľmi dobrý príbeh o vytrvalom policajnom inšpektorovi, ktorý stojí proti mimoriadne schopnej skupine lupičov, ktorá sa nezastaví pred ničím, ani pred zabíjaním nevinných a policajtov a síce vie, kto ju vedie, ale nemôže to dokázať, čo ho veľmi ovplyvňuje a núti prekračovať hranice. A do prípadu sa ale nanešťastie zapletie aj bývalý menší zločinec, ktorý sa práve vrátil z väzenia a už chce žiť slušným životom so svojou milovanou priateľkou, no čakajú ho len problémy. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj o niečo lepšie. Film obsahuje množstvo skvelých prvkov, ktoré ma v tomto žánri vždy potešia, charizmatický hlavný hrdina, drsná skupina schopných zločincov, okolnosti nútiace prekračovať hranice zákona, zaujímavé osobné línie, vďaka ktorým sa k postavám dá vytvoriť ešte silnejší vzťah a samozrejme aj nebezpečná práca informátorov, pričom práve tu sa nájde aj jedna prekvapivo nekompromisná scéna. Ale prístup k týmto prvkom je už na tom horšie, snáď žiadny nevyužil svoj potenciál naplno, hlavne kriminálna línia nakoniec nie je tak zaujímavá, ako som očakával a mohla byť aj trochu priamočiarejšia, keďže tie niektoré odbočky mi už prišli dosť nadbytočné. Ale film si aj tak udržuje svižné tempo a obsahuje plno zaujímavého, takže predsa len prevláda dobrý pocit. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná, ale nie som s ňou úplne spokojný. Je až prekvapivo veľkolepá, rozmanitá, keďže tu nechýbajú prestrelky, súboje, kaskadérske kúsky alebo rôzne explózie a sekvencie s automobilmi a chválim aj výbornú dynamiku a nekompromisnosť. Ale na druhú stranu sa až príliš snaží tváriť moderne, no vôbec jej to nejde a miesto realistického štýlu to často pôsobí príliš umelo, hlavne demoličné finále ma už vôbec nebavilo. Ale aspoň prestrelky sa aj tak vydarili a to prakticky všetky a občas sa nájde aj nejaký vydarený moment z inej akcie. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, skvelý Andy Lau v hlavnej úlohe, k tomu Gordon Lam ako bývalý trestanec, sympatické vedľajšie postavy, obzvlášť Yao Chen a výborní záporáci. A čo sa týka réžie a technickej stránky, tak tu prevláda úplná rozporuplnosť, na prvý pohľad pôsobí všetko skvelo a snahu z toho skutočne cítiť, ale aj tak mám pocit, že to zostalo len niekde v polovici cesty. Takže čakal som predsa len viac, Hong Kong si v tomto žánri v poslednej dobe udržuje vyšší štandard, ale zase ani o výraznejšom sklamaní určite hovoriť nemôžem, kladov je tu dosť, nenudil som sa a väčšinu času ma to celkom bavilo. 63%(15.3.2014)

• - Natáčení snímku odstartovalo v listopadu roku 2012 a skončilo v únoru roku následujícího. Mezi hongkongskými filmovými lokacemi se objevují místa jako hongkongská východní část města North Point, Government House, tzn. oficiální sídlo nejvyššího hongkongského vládního zastupitele, a jedna z vůbec nejstarších světových zoologických a botanických zahrad The Hong Kong Zoological & Botanical Gardens. Ta je situovaná v severovýchodní části Hongkongu, v městské části Sheung Wan. (Conspi)

• - V postprodukční fázi byl snímek z původního formátu zkonvertován do trojrozměrného formátu. To z něj do této doby dělá vůbec první hongkongský policejní trojrozměrný snímek. (Conspi)