Zrodila se legenda

• Hongkong Huang fei hong zhi ying xiong you meng (více)

Aby si naklonil svého zlotřilého šéfa, vydává se osiřelý kung fu génius sejmout vůdce nepřátelského gangu. Plán, který má, je ale ve skutečnosti o hodně nebezpečnější. (Netflix)

sniper18

Je to nadpriemerný akčný historický film. Má pomerne dobrý príbeh o mladom majstrovi bojových umení, Wong Fei-Hungovi, ktorý sa pridáva k mocnej zločineckej organizácii, ktorá spolu s ďalšou súperí o úplný vplyv nad prístavom, čo má kvôli obchodu so západom pre obe strany veľkú hodnotu. Vďaka svojim schopnostiam sa už čoskoro dostáva na najvyššie miesta vedenia a stáva sa obľúbencom hlavného šéfa, ale Wong Fei-Hung má aj svoje vlastné ciele, ktoré mu môžu priniesť plno problémov. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Najviac ma mrzí už tento samotný nápad včleniť národného hrdinu do štandardnej zápletky o boji zločineckých organizácií a vnútorných intríg, ktorá už pôsobí až moc ohrane, tieto uznávané postavy by si predsa len zaslúžili niečo lepšie. Takže dejovo ma to nedokázalo upútať a bolo mi takmer jedno, ako sa to skončí, pričom výraznejšie ma zaujímal vlastne iba gang sirôt, ktorý dostane viac priestoru v druhej polovici. Ale zase určite musím pochváliť výborné tempo, keďže tu sa prakticky stále niečo deje, počas tej dvojhodinovej dĺžky je hluchých miest len veľmi málo a navyše to má až prekvapivo veľkolepé prevedenie, čo v tomto žánri nebýva moc zvykom. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani s ňou nie som až tak moc spokojný. Súboje síce sú prehľadné, vizuálne nápadité, chválim hlavne občasné zábery z prvej osoby a občas aj choreograficky ponúknu nejaký zaujímavý moment, ale inak je to presne ten štýl, ktorý nemusím. Jednoducho celé je to až príliš moderné, bojovníci sa ani nemôžu predviesť, keďže všetko je tu úplne prehnané a navyše aj zbytočne digitálne. Kvôli tomu sa tu nenájde ani jedna akčná scéna, ktorá by ma celkovo bavila, ale aspoň poteší tých pár občasných lepších momentov. Herecké obsadenie nie je zlé, sklamaním je v prvom rade hlavný hrdina Eddie Peng, ktorému úplne chýba charizma a národného hrdinu som mu neveril ani trochu, ale poteší hlavný záporák Sammo Hung, v menšej úlohe sa objaví aj Tony Leung Ka-Fai a chválim aj ženské duo, len mohlo mať viac priestoru. Čo sa týka réžie a technickej stránky, tvorcom to síce pravdepodobne vyšlo presne tak, ako aj mali v pláne a aj rozpočet bol viditeľne dostatočný, ale mňa jednoducho tento moderný blockbusterový štýl moc nebaví a v tomto žánri už vôbec nie. Takže to jedno pozretie neľutujem, nenudil som sa a viacero prvkov sa mi aj celkom páčilo, ale nad lepší priemer sa to nedostane a národní hrdinovia si teda zaslúžia omnoho kvalitnejšie filmy. 59% ()

fr3ak

Takové až moc navoněné, CGI přeplněné MA, které mne nijak zvlášť neoslovilo a už v době psaní tohoto komentáře si z něj vybavuju tak půl filmu. Akční scény jsou takové nijaké, chválím různé změny úhlů a někdy i záběry z vlastních očí, bohužel je však často kamera na bojovnících až moc nalepená a tak se muselo dodně stříhat, což sice neubralo na dynamice, ale na přehlednosti už ano. Navíc se film snaží někdy tvářit až moc drsně a to na mě nijak nefungovalo např. (spoiler) to topení kurvy mělo být jakože něco ošklivého, ale natočeno je to bez jakéhokoliv napětí. Mno slabé tři... PS: Sammo Hung je neuvěřitelnej, v jeho letech budu rád, že vstanu z postele. ()

Hapretor

Zkrátit. Bylo to dlouhé a místy nudné. Celkově však to mělo dobrou myšlenku, leč nijak originální. Bitky ale total trapné. Ty dráty, lana, dopomáhání počítačem, skákání po stropě, odskočení 10 metrů, výskok 3 metry, a další hovadiny, to je fakt humus. Není nad poctivé kousky Kung-Fu, bez ničeho, jen tělo na tělo, co doopravdy dokáží herci, kteří opravdu umí. To je pak podívaná, jak má být. ()

VanTom

Příběh dlouhodobě chystané pomsty (a vymýcení nespravedlnosti = dvou gangů ovládajících přístav) byl vyprávěný zpočátku poutavě, ale když se přidala láska a dialogové scény nabobtnaly, vlastně mě moc nezajímal. Dynamické drátové bitky překvapily svou (relativní) surovostí, ve skvělé choreografii s divokou kinetickou kamerou (kratičké záběry z pohledu první osoby!) dokázaly opravdu vtáhnout. Jenže jich bylo méně, než by se slušelo, takže ke konci jsem se vší tou mafiánskou osudovostí nepokrytě nudil, což nezměnil ani slabý finální fight v digitálně hořícím skladu. ()

Ceres

Jednoznačně je tento film zklamání, protože souboje stojí za nic a ten zasraný digitální marast tam byl pro mě tak otravný. Film je dobrý jen v těch dramatických scénách, ale přepálená stopáž to tahá zase dolů. Takže typický nahypovaný čínský spektákl, který ma s MA málo společného. Je to tedy celkově podprůměrný film a mnoho povyku pro nic. ()