Huang fei hong zhi ying xiong you meng

• Hong Kong

黃飛鴻之英雄有夢

• Čína

黄飞鸿之英雄有梦

Rise of the Legend

Akční / Thriller / Životopisný

Hong Kong / Čína, 2014, 131 min

Čínský Jára Cimrman v supermoderním kabátku. Začátek jak z vlhkého snu fanouška leteckého drátovaného kung-fu však velmi rychle vyšumí a na řadu přichází konverzační mafiánské drama se skrytou identitou, exhibice digitální Číny, ptačích perspektiv a táhlého patosu. Několika nereálných, ale pohledných, šarvátek se sice dočkáme, ale uspávací účinek filmu výrazně nesnižují, to se podaří snad jen jedné scéně, té v kádi, ovšem ta je prosta bojového umění. S takovým Yip Manem zcela nesrovnatelné.(19.3.2015)

Na úvod musím napísať, že meno Wong Fei-Hung mi nič nehovorí, nepoznám túto čínsku historickú postavu, preto som si užil film bez kritického porovnávania s historickými skutočnosťami. Ide o moderne poňatý film, nielen akčnými a počítačovými prvkami, ale hlavne poňatím príbehu. Infiltrácia do gangu a silný prvok pomsty z neho robia nadštadartné historicko-akčné dielko. Kvôli dlhšej stopáži sa ale nevyhne niektorým hluchším miestam a množstvo flešbekov, počítačových efektoch pri súbojoch i menej výrazné obsadenie zasa nie sú jeho silnou stránkou. Vrátane Sammo Hunga, ktorý je síce legenda, ale v zápornej postave Krstného otca je málo vierohodný a pri efektoch mu hutne vypomáhal počítačový "dvojník", takže nie príliš šťastné obsadenie.Napriek tomu film ako celok nenudí, fajnšmekri si pochutnajú na štandartne dobrej akcii a dobre fungujúcom príbehu.(7.9.2018)

Wong Fei-hung je největší národní hrdina Číny. Údajně nikdy neporažený mega - mistr v kung fu, učitel kung -fu, lékař, vědec, lidumil, ale i mstitel. Údajně si na něj ve stovkách soubojů žádný soupeř ani nesáhl ... Legenda pěkná, o jejím významu rozhodně dosvědčuje to, že Hong Kong a Čína vyprodukovala za historii kinematografie více než 100 (!!!!) snímků o této historické postavě. Osobně jsem viděl asi necelých 20 snímků, takže mám co dohánět ... Při sledování této moderně zpracované filmové legendy jsem byl dost dlouho zmaten dějem, protože Fei zde není vyobrazený vůbec tak, jak jsem zvyklý a co o něm vím. Je členem největší mafie a pravá ruka chladného mega-BOSSE, kterého si zahrál a DOKONALE užil ve všech ohledech dnes již legendární herec a choreograf bojových scén Sammo Hung Kam-Bo. Ten již dnes je také již žijící "martial arts" filmovou legendou, za svoji kariéru se utkal snad se všemi (nejen) čínskými mistry vystupujících ve filmech a to od Bruce Leeho až po Donie Yena ... Dlouhá stopáž mi nakonec napovídala, že jde vlastně o docela dobrý mafiánský film, kde nejde tolik o fighty, ale o děj samotný a ve finále právě o zrození legendárního Wong Fei-hunga tak, jak jej dobře znám ... Když se mladík obrátil proti svému namyšlenému chlebodárci a začal s povstaleckými lidmi trénovat kung -fu a chystat se na pomstu, rozjela se kultovní "Wong Fei-hungova skladba - soundtrack", která nesmí chybět v ŽÁDNÉM jeho filmu a měl sem co dělat abych utíral dostatečně slzy dojetím, abych si mohl vychutnat závěrečnou pomstu. Filmu není v podstatě co vytknout, pokud jste aspoň trochu gramotní v historii HK-martial arts filmů, máte průměrnou abstraktní paměť, takže vám všichni Asiaté nepřipadají stejní (kdo tímto trpí, je to JEHO problém špatně vyvinuté části jistého centra zapamatování si abstraktních vizuálních informací v mozku, nikoliv problém filmu, nebo Asiatů ...) a pokud si tyto filmy užíváte i ve wuxia formě (nebudu popisovat, pojem zná snad každé dítě ...), pak je to rozhodně film pro vás. Ostatní mají smůlu. Úžasnej, nádhernej a dojemnej film ...(21.2.2015)

• Ceres

Jednoznačně je tento film zklamání, protože souboje stojí za nic a ten zasraný digitální marast tam byl pro mě tak otravný. Film je dobrý jen v těch dramatických scénách, ale přepálená stopáž to tahá zase dolů. Takže typický nahypovaný čínský spektákl, který ma s MA málo společného. Je to tedy celkově podprůměrný film a mnoho povyku pro nic.(3.3.2015)

Král akční choreografie Corey Yuen rozpoutal akční peklo, kde ukazuje, že v čínských teritoriích za to ještě umějí pořádně vzít. Národní legenda podána velmi přístupně a působivě, Sammo Hung nepatří do starého železa, Eddie Peng, asi největší hvězda současnosti velmi sympatický, má charisma v jakékoliv roli. Ač ve vedlejší roli, tak Angelababy urvala docela solidní prostor svým výkonem pro sebe. Filmu možná škodí některé prvoplánově tragické momenty (bez kterých by se to podle mě obešlo). Nicméně film má vše - hudbu, akci, příběh, výrazné postavy. Není důvod nezařadit ho mezi nej filmy roku 2014.(18.9.2016)