Nejvýznamnější operace 2. světové války: Bitva o Severní Afriku (TV film)

Battle for North Africa

Dokumentární / Válečný

Velká Británie, 1996, 2x58 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Česká televízia pripravila do vysielania 1. a 2. sériu z Britského seriálu Battlefield (Bojisko) pod názvom „Najvýznamnejšie operácie 2. svetovej vojny“. Dokumenty boli spracované s použitím archívnych materiálov z Moskovského archívu, ktorý sa po prvý krát otvoril po 50 rokoch od významných udalosti v priebehu vojny. A tak tieto dve série boli spracované v rokoch 1994 až 1996. Dostali sme sa k 12. dielom (1.diel Bitka o Francúzsko, 2.diel Bitka o Britániu, 3.diel Bitka o severnú Afriku, 4.diel Bitka na východe, 5.diel Bitka u Midway, 6.diel Bitka o Atlantik, 7.diel Bitka u Stalingradu, 8.diel Bitka o Taliansko, 9.diel Bitka o Normandiu, 10.diel Bitka o Leyte, 11.diel Bitka o Rýn, 12.diel Bitka o Berlín). Každý z dielov je rozdelený do dvoch časti, 1. časť je informatívna a zachytáva udalosti ktoré predchádzali bitkám, ktorá sa odohráva v druhej časti a zároveň je podrobená rozboru príčin porážky respektíve víťazstva.Boje v Severnej Afrike se natiahli až do mája. 13. mája 1943 kapitulovala posledná z nemeckých jednotiek a britský generál Alexandr mohol Churchillovi poslať posledné hlásenie, že Británia sa stala pánom severoafrického pobrežia. Vojna v severnej Afrike, trvala na deň presne 32 mesiacov, (od vpádu Talianov do Egypta 13.10.1940). Operácia v severnej Afrike položila základy budúcich spojeneckých úspechov v Európe. Americkí vojaci získali bojové skúsenosti. Dokázali sa spamätať z počiatočných nezdarov a ďalej si viedli už veľmi statočne. Francúzske síly vichistického režimu spolu s de Gaulleovými jednotkami začali bojovať na strane Spojencov. Bola upevnená štruktúra spojeneckého velenia. Najväčším úspechom však bol rozsah dosiahnutého víťazstva. Dve kompletné armády, nemecká a talianska, boli úplne zničené. Africké dobrodružstvo Osy skončilo.(9.5.2016)

Moje hodnocení: 70%(7.10.2013)