Zelena Kofta

• Ukrajina Зелена кофта (více)

Počas jedného slnečného letného popoludnia na predmestí Kyjeva cvičí štrnásťročná Oľa doma na flaute. Z okna uvidí na dvore staršieho Viktora, o ktorého sa už dlhšie zaujíma. Zoberie teda sedemročného brata Mykasa von. Na chvíľu ho nechá osamote a on záhadne zmizne. Rozbieha sa bezvýsledné policajné pátranie. Plynú mesiace a nádej na objavenie brata slabne, prevládne apatia z bezmocnosti. Oľa, ktorú paralyzujú výčitky svedomia a irituje nemohúcnosť rodičov i zlyhanie polície, začína naivne pátrať na vlastnú päsť. Upodozrieva a rozvíja svoje predstavy o únoscovi. Pocity viny a zúfalstva nezvratne ústia k  impulzívnym činom pomsty. Zelená bunda je psychologický triler o zúfalom hľadaní spravodlivosti a odmietnutí odovzdanosti a spoločenskej ľahostajnosti. Podľa slov režiséra však nejde len o sociálne kritický pamflet, ale aj o štúdiu ľudskej povahy, o jej skrytý potenciál zla, ale aj nevýslovnej vznešenosti a obetavosti. (Art Film Fest)

Igwar

Možno po filmárskej stránke je "Zelená kofta" zaujímavý počin. Taktiež hlavná predstaviteľka zahrala postvau Olji veľmi zdatne (vzhľadom k veku). Ale dejovo resp. scenáristicky mi film príliš nesadol a podľa nespokojného mumlania ostatných divákov v kinosále (videné na ARTFILMe 2015) po skončení filmu som určite nebol sám. Autor sa totiž vôbec nenamáha vysvetliť hlavnú zápletku, t.j. čo sa vlastne stalo malému Mikhailovi. A čo viac, ani divákovi nevyzradí, či človek, na ktorého sa Oľa zamerala je vlastne vinný alebo nie. Divákovi sa dostáva iba niekoľko zmätených indícií ohľadom správania sa možného páchateľa naznačujúcich jednu (modlitby, srdcervúce preslovy o svojej nevine v rozhovoroch s ľuďmi atď.) ale i druhú možnosť (sledovanie hrajúcich sa detí v reštaurácii, Oľu, ktorú predtým knokautoval v sebeobrane prekvapivo naložil do kufra auta ...). Tento rozpor a zmätok spôsobuje, že divák nevie zaujať jasné stanovisko k chovaniu Oli a najmä k činu, ku ktorému sa odhodlala v závere filmu. Zelena kofta rozhodne nie je thriller, skôr dokumentuje správanie sa ľudí v tragickej situácii, čo by vôbec nevadilo. Filmu však chýba už spomenutá záverečná bodka, ktorá by buď navodila morálne dilema nad činom Oli a správnosťou jej konania ak je dotyčný vinný, alebo poukázala na zbytočnosť tohoto činu, ak je nevinný. Vzhľadok k veľkému sklamaniu zo záveru filmu dávam ***. ()