Zelena Kofta

Ukrajina, 2013, 104 min

Volodymyr Tychyj

Serhij Stecenko

Denis Ivanov

Možno po filmárskej stránke je "Zelená kofta" zaujímavý počin. Taktiež hlavná predstaviteľka zahrala postvau Olji veľmi zdatne (vzhľadom k veku). Ale dejovo resp. scenáristicky mi film príliš nesadol a podľa nespokojného mumlania ostatných divákov v kinosále (videné na ARTFILMe 2015) po skončení filmu som určite nebol sám. Autor sa totiž vôbec nenamáha vysvetliť hlavnú zápletku, t.j. čo sa vlastne stalo malému Mikhailovi. A čo viac, ani divákovi nevyzradí, či človek, na ktorého sa Oľa zamerala je vlastne vinný alebo nie. Divákovi sa dostáva iba niekoľko zmätených indícií ohľadom správania sa možného páchateľa naznačujúcich jednu (modlitby, srdcervúce preslovy o svojej nevine v rozhovoroch s ľuďmi atď.) ale i druhú možnosť (sledovanie hrajúcich sa detí v reštaurácii, Oľu, ktorú predtým knokautoval v sebeobrane prekvapivo naložil do kufra auta ...). Tento rozpor a zmätok spôsobuje, že divák nevie zaujať jasné stanovisko k chovaniu Oli a najmä k činu, ku ktorému sa odhodlala v závere filmu. Zelena kofta rozhodne nie je thriller, skôr dokumentuje správanie sa ľudí v tragickej situácii, čo by vôbec nevadilo. Filmu však chýba už spomenutá záverečná bodka, ktorá by buď navodila morálne dilema nad činom Oli a správnosťou jej konania ak je dotyčný vinný, alebo poukázala na zbytočnosť tohoto činu, ak je nevinný. Vzhľadok k veľkému sklamaniu zo záveru filmu dávam ***.(24.6.2015)