Lady Macbeth z Mcenského Újezdu

• Polsko Sibirska Ledi Magbet

Polský režisér inscenuje v Jugoslávii ruskou klasiku inspirovanou anglickou hrou odehrávající se původně ve Skotsku. Shakespearova Lady Macbeth připravovala zločiny z nezměrné ctižádosti a touhy po moci, Leskovova však vraždí ty, kteří stojí v cestě její vášnivé lásce k mladému muži. (NFA)

radektejkal

Nejlepší Macbeth(ová), který/kterou jsem viděl. Leskovův nepříliš výrazný román z roku 1863 objevil nejprve Šostakovič (v roce 1932 byla premiéra jeho stejnojmenné opery) a zadělal si u Stalina problém svou "moderností". Wajdova - o dalších třicet let pozdější - filmová verze je rovněž moderní, i když se to třeba na první pohled nezdá. Na první pohled se ovšem zdá, že ji natočil režisér prvostřídní kvality, se smyslem pro rozlišování mezi mužským a ženským, panským a nevolnickým, odvážným a zbabělým, zločinem a trestem. Dostojevskij napsal Zločin a trest o tři roky později (1866), a toto krátké období kritické ruské literatury ("realismu") končí rokem 1887, kdy L.N. Tolstoj napsal svoji divadelní hru "Vláda tmy". (Gogola a Čechova ponechme v našem případě stranou.) Asi právě ona doba pudila ruské autory k jasným, byť negativním stanoviskům, kterými se my dosud neustále přebíráme a ne příliš úspěšně se snažíme formulovat jinak. ()