Poutník - nejlepší příběh Paula Coelha

Scénografie:

Antxón Gómez

Kostýmy:

Ana Avelar

Knížky Paula Coelha jsou součástí mojí knihovny, jakžtakž jsem si říkala, že znám jeho historii, a tak mě dost zajímala celá jeho cesta.. Musím ale říct, že mě tahle forma až tak nevzala, ač jsem pochopila to zásadní. Neměla jsem z podívání nijak dobrý dojmy, spíš rozpolcenost. Dost podstatnou roli tam určitě hraje jeho silná vazba k náboženství, která mi v tomhle snímku připadá až fanatická. Myšlenku celej příběh má samozřejmě hezkou, ale celkově mi to přijde tak nějak nekompatibilní...(4.12.2016)

Bavil jsem se i přes to, že jsem nečetl žádnou Coelhovu knihu. Místy tedy těch flashbacků bylo na mě až moc, ale nešlo o nic vyloženě závadného. Hezky nasnímané, hudba a zvuky také na slušné úrovni. Poctivé tři hvězičky. A jedna věc mi utkvěla v paměti - proč má Paulo za mlada mnohem výrazněji klenutý nos než ve starším vydání? :-)(25.6.2015)

• slunicko2

Film jako nepodařená ilustrace knihy. 1) Mohu se vyjádřit zdvořile a velmi zdrženlivě - tvůrci filmu vnímají Coelha jinak než já. Jeho Alchymistu kladu někam k Exupéryho Malému princi. Film udělal z velkého a přesvědčivého mága tuctového hippíka. Nevím, jak moc je tento obrázek věrný, ale rozhodně to není můj obraz Coelha. 2) Ani trochu jsem necítil duchovnost a genialitu, kterou jsou jeho knížky prodchnuty. Snímek prostě zobrazuje lehce vyšinutého hippíka "na cestě". Takových byly a jsou statisíce, možná milióny, ale Coelho je jediný a jedinečný. Toto poznání film zprostředkovává pouze odkazem na množství vydaných knih. 3) Hezký 22letý Ravel Andrade (mladý Coelho) už věci moc nepomohl. 4) Ale to základní poselství je nádherné: Když něco chceš, celý vesmír se spojí v tom, abys toho dosáhl.(26.8.2018)

• fashion

Celý film je zlý. Našla som len jeden okamžik, kedy som bola dojatá. Čítala som od Paula dosť kníh a musím povedať, že toto bolo hrozné. Neviem, či to videl samotný Paulo, ale asi by sa schuti zasmial. Od jeho kníh ma film veľmi, ale veľmi ďaleko. Jeho knihy sú jedna bázeň (krásne písané s hlbokým nádychom). Ak by to bol niekto ochotný spracovať, bola by som nesmierne nadšená. Toto už vážne nie. Stačil mi plagát a vedela som, že to bude na tento spôsob. Snažiť sa zachytiť život spisovateľa, k tomu pripojiť rôzne časové obdobia a jeho dielo samotné je veľmi, ale veľmi zlá kombinácia. Nejde to a večná škoda, vážne som sa tešila.(11.8.2018)

• Vesecký

U životopisných filmů mám vždy zásadní problém. Nikdy nevím, zda si mám předem přečíst o hrdinovi filmu alespoň hlavní životopisné údaje předem. Většina současných zpracování biografií tohle předpokládá. Pokud se navíc střídají časové roviny a některé pasáže jsou jen naznačeny (příslušnost k jakési sektě či řádu), pak má člověk z filmu smíšené pocity. Coelho je asi dobrý a hlavně slavný spisovatel. Ale jeho Alchymistovi jsem neporozuměl, a tak jsem se další Coelhově četbě už vyhýbal... A ne moc dobře jsem porozuměl i tomuto filmu.(31.7.2018)