Poutník - nejlepší příběh Paula Coelha

The Pilgrim: The Best Story of Paulo Coelho

Životopisný / Drama / Hudební

Brazílie, 2014, 112 min

• slunicko2

Film jako nepodařená ilustrace knihy. 1) Mohu se vyjádřit zdvořile a velmi zdrženlivě - tvůrci filmu vnímají Coelha jinak než já. Jeho Alchymistu kladu někam k Exupéryho Malému princi. Film udělal z velkého a přesvědčivého mága tuctového hippíka. Nevím, jak moc je tento obrázek věrný, ale rozhodně to není můj obraz Coelha. 2) Ani trochu jsem necítil duchovnost a genialitu, kterou jsou jeho knížky prodchnuty. Snímek prostě zobrazuje lehce vyšinutého hippíka "na cestě". Takových byly a jsou statisíce, možná milióny, ale Coelho je jediný a jedinečný. Toto poznání film zprostředkovává pouze odkazem na množství vydaných knih. 3) Hezký 22letý Ravel Andrade (mladý Coelho) už věci moc nepomohl. 4) Ale to základní poselství je nádherné: Když něco chceš, celý vesmír se spojí v tom, abys toho dosáhl.(26.8.2018)

• fashion

Celý film je zlý. Našla som len jeden okamžik, kedy som bola dojatá. Čítala som od Paula dosť kníh a musím povedať, že toto bolo hrozné. Neviem, či to videl samotný Paulo, ale asi by sa schuti zasmial. Od jeho kníh ma film veľmi, ale veľmi ďaleko. Jeho knihy sú jedna bázeň (krásne písané s hlbokým nádychom). Ak by to bol niekto ochotný spracovať, bola by som nesmierne nadšená. Toto už vážne nie. Stačil mi plagát a vedela som, že to bude na tento spôsob. Snažiť sa zachytiť život spisovateľa, k tomu pripojiť rôzne časové obdobia a jeho dielo samotné je veľmi, ale veľmi zlá kombinácia. Nejde to a večná škoda, vážne som sa tešila.(11.8.2018)

Ok přiznávám se: Alchimistu jsem ještě nečetla! Což je vzhledem k filmu určitě celkem na škodu... Na druhou stranu slavnostně slibuji, že se k němu určitě dostanu, protože tohle dílko je skutečně dobrá recenze :) Recenze, která bude bavit i ty, kteří o Paulu Coelhovi jenom vzdáleně slyšely. Kromě odkazů na knihy totiž nabízí netradiční postoj k bytí a hledání té pravé cesty, která je spojena s volnomyšlenkářským životem zahaleným do pláště mysticismu. Celkově jsem se prostě bavila...(25.6.2015)

Četla jsem Mágův deník, četla jsem i Alchymistu i spousty a spousty dalších jeho knih. Alchymista se pro mě stal něčím jako osobní Biblí. A i přesto musím říct, že tehle film je vážně celý špatně, dle mého názoru. Šlo by to natočit mnohem, ale mnohem lépe. Věčné střihy skákající z jedněch let do druhých jsou velmi rušivé a zcela zbytečné. Neztrácela jsem se v ději, to ne, ale zkrátka bylo to zbytečné a nenechá to diváka se vžít do jeho přítomné situace a unášet se dějem. Neskutečným zklamáním je (a to jsem předem věděla, že to tak má být), že cesta do Santiaga byla téměř přeskočená. Právě tam Paulo zažil vše, co dalo podnět k té knize. Kdybych knihu Mágův deník nečetla, jako divák bych úplně vyhořela, nevěděla bych, co byl ten meč, obrázek psa ve vizích v té zřícenině cestou, nevěděla bych nic. Jsem vážně zklamaná, jeho život má tak obrovský námět na film, stejně tak každá jeho kniha ... tak proč, sakra, takhle? Taková škoda!(28.1.2016)

Měla jsem možnost od Paola něco přečíst a opravdu je to svojské, zvláštní a někdy neuchopitelné. Bylo mi to doporučeno jako něco, co právě jede na vlně. Z toho množství vydání je to zřejmé. Po tomto jeho životopisném filmu se už nedivím. Jeho život byl takový jako jeho knihy, ne pro každého. Je zapotřebí být na té jeho vlně s ním.(8.3.2017)