Poutník - nejlepší příběh Paula Coelha

• Brazílie Não Pare na Pista (více)
Trailer 1

Paulo Coelho se narodil v Riu de Janeiru roku 1947 do středostavovské katolické rodiny a nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj jednou stane světoběžník a jeden z nejčtenějších žijících autorů. Snad krom Paula samotného, který byl už jako náctiletý pevně přesvědčen o své spisovatelské dráze a to přes silný odpor rodičů. Kvůli jeho rebelantské povaze a nezvyklému chování ho dokonce několikrát poslali do psychiatrické léčebny, ovšem bez valných výsledků. V roce 1964 nastal v Brazílii vojenský převrat, a zatímco junta zaváděla přísnější opatření proti jakékoliv možné opozici, tehdy sedmnáctiletý Paulo předčasně opouští jezuitské gymnázium, začíná psát své první divadelní hry a živí se jako novinář. O několik let později už je pevnou součástí tamější alternativní kultury, vydává nezávislý New Age časopis a píše texty pro populární rockovou kapelu. Na zdánlivém vrcholu slávy však Paula čeká další tvrdá zkouška a ještě delší cesta za poznáním... Životopisný brazilsko-španělský film pokrývá většinu spisovatelova dospělého života a inspiruje se i autobiografickými prvky z jeho knih, zejména pak jeho prvotinou "Poutník – Mágův deník" (1987). Snímek se tak podobně jako velká část Coelhova díla zabývá otázkami spirituality, magie kolem nás a hledání správné cesty. (Česká televize)

Trailer 1

emma53

Měla jsem možnost od Paola něco přečíst a opravdu je to svojské, zvláštní a někdy neuchopitelné. Bylo mi to doporučeno jako něco, co právě jede na vlně. Z toho množství vydání je to zřejmé. Po tomto jeho životopisném filmu se už nedivím. Jeho život byl takový jako jeho knihy, ne pro každého. Je zapotřebí být na té jeho vlně s ním. ()

slunicko2

Film jako nepodařená ilustrace knihy. 1) Mohu se vyjádřit zdvořile a velmi zdrženlivě - tvůrci filmu vnímají Coelha jinak než já. Jeho Alchymistu kladu někam k Exupéryho Malému princi. Film udělal z velkého a přesvědčivého mága tuctového hippíka. Nevím, jak moc je tento obrázek věrný, ale rozhodně to není můj obraz Coelha. 2) Ani trochu jsem necítil duchovnost a genialitu, kterou jsou jeho knížky prodchnuty. Snímek prostě zobrazuje lehce vyšinutého hippíka "na cestě". Takových byly a jsou statisíce, možná milióny, ale Coelho je jediný a jedinečný. Toto poznání film zprostředkovává pouze odkazem na množství vydaných knih. 3) Hezký 22letý Ravel Andrade (mladý Coelho) už věci moc nepomohl. 4) Ale to základní poselství je nádherné: Když něco chceš, celý vesmír se spojí v tom, abys toho dosáhl. ()

Frajer42

Pokud člověk nemá z psacího stroje Paula Coelha něco načteno a o jeho životě cosi málo nastudováno, tak se bude v ději zajisté ztrácet a zhlédnutí tohoto snímku je pro něj zcela zbytečné. Pravděpodobně budou tito diváci Paula vnímat jako psychopata, což je pravda jen do určité míry a z určitého úhlu pohledu. Já jeho tvorbu zbožňuji, takový Alchymista je v mých očích určitě pomyslné number one. Takový návod, jak si uspořádat život, jak dosáhnout svých cílů a být šťastný, o což jde především. Jedni ho milují a druzí jej nenávidí. Řečí čísel a statistik je, bez jakýchkoli spekulací, Paulo jeden z nejslavnější autorů současnosti, tudíž si svůj film určitě zasloužil. Tedy, zpátky k filmu. Z mého pohledu se jednalo o velice solidní životopisný snímeček. V necelých dvou hodinách bylo vyřčeno to nejpodstatnější. Tyhle skoky v čase byly z mého pohledu určitě vítaným krokem, který rozhodně napomáhal lepšímu vyznění příběhu, protože naprosto krásně všechno se vším korespondovalo. Herci byli vybráni velice slušně, dokonce se sobě jednotlivé verze Paula celkem podobaly. Z mého pohledu není moc co vytknout. Je to poutavý příběh o člověku, který přesáhl svůj dětský sen. Nejenom, že se stal spisovatelem a našel smysl a náplň svého života, ale svými díly pomohl najít smysl života i některým svým čtenářům. Osobně jsem si zatím z každého jeho díla něco odnesl do života s sebou. Pokud jste zatím s jeho díly neměli tu čest, tak je tímto vřele doporučuji. ()

Slarque

Další průměrný životopisný film o někom aktuálně slavném. Nepřipadalo mi, že z jeho životního příběhu scenáristka vylosovala ty nejsilnější okamžiky. Také struktura filmu se moc nepovedla. Střídání několika časových linií se nijak nedoplňovalo či neposilovalo, divák byl prostě jen vytržen ze sladování a hozen někam jinam (50%). ()

Mia...

Četla jsem Mágův deník, četla jsem i Alchymistu i spousty a spousty dalších jeho knih. Alchymista se pro mě stal něčím jako osobní Biblí. A i přesto musím říct, že tehle film je vážně celý špatně, dle mého názoru. Šlo by to natočit mnohem, ale mnohem lépe. Věčné střihy skákající z jedněch let do druhých jsou velmi rušivé a zcela zbytečné. Neztrácela jsem se v ději, to ne, ale zkrátka bylo to zbytečné a nenechá to diváka se vžít do jeho přítomné situace a unášet se dějem. Neskutečným zklamáním je (a to jsem předem věděla, že to tak má být), že cesta do Santiaga byla téměř přeskočená. Právě tam Paulo zažil vše, co dalo podnět k té knize. Kdybych knihu Mágův deník nečetla, jako divák bych úplně vyhořela, nevěděla bych, co byl ten meč, obrázek psa ve vizích v té zřícenině cestou, nevěděla bych nic. Jsem vážně zklamaná, jeho život má tak obrovský námět na film, stejně tak každá jeho kniha ... tak proč, sakra, takhle? Taková škoda! ()