Filmová adaptácia klasického diela poľskej veselohry Alexandra Fredra, tentoraz optikou majstra Andrzeja Wajdu. Angažoval popredných poľských hercov, medzi ktorými nechýba ani filmár Roman Polanski. (oficiální text distributora)

marog

jeden ze slabších Wajdových počinů...více než průměrné, a to znám předlohu, která je opravdu vtipná! Jen Polański je výborný ()

darwin

Celkem vydařená adaptace výborné Fredrovy knižní předlohy. Roman Polański v roli zbabělého Papkina je výborný. Daniel Olbrychski dostal taky hezkou roličku a elegantně se s ní vypořádal. ()

FISSSH

Bavila jsem se královsky, i když jsem polovině věcí nerozuměla - jelikož a protože jsem tohle dílko viděla na polské televizi a bez titulků... Ale: k ději se vyjádřím později, teď hlavně herci: netušila jsem, čeho je jako herec schopen Polanski. Papkin, kterého hrál, zcela neodbytně připomíná krysu (tak trochu i charakterem), ale je zcela neodolatelný. Janusz Gajos (kdysi dávno hrál v seriálu Čtyři z tanku a pes Janka) je takový ten vesnický statkář (trochu hrubší forma Werichova Medvěda) a Daniel Olbrychski jako jurodivý" mnich...měla jsem co dělat, abych ho poznala. Hlavní milenecká dvojice a pár dalších lidí okolo...nic proti, jsou hodně dobří, ale proti té trojici se trochu ztrácejí. Atmosféra úžasná, celé se to odehrává v zimě; můžu říct, že jsem mrzla i ve vytopeném pokoji. ()