Embéčkem kolem světa

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2013, 35 min

Režie:

Michal Vičar

Dva bratranci, studenti psychologie a žurnalistiky, se bez jakýchkoliv znalostí automechaniky vypraví na cestu kolem světa ve stařičké, čtyřicetileté Škodě 1000 MB, Julii. Trasa vede přes čtyři světadíly (Evropa, Asie, Severní a Jižní Amerika), 20 zemí. Prožijte s nimi jejich sedmiměsíční dobrodružství. (Mezinárodní festival outdoorových filmů)

Jara.Cimrman.jr

"To jste se nebáli jet s tak starým autem z Čech až do Belgie?" Já bych tedy takovou cestu nedal, protože se v motorech vyznám asi jako ti dva študáci a kdyby tato cesta Škodověnkou 1000 MB měla vést přes Rusko, Koreu a USA, tak bych si sehnal omluvenku od doktora, abych nemusel jet. Zkrátka mám dobrodružství v krvi. Nicméně chlapci vyrazili a určitě si to užili, ale na mě zbylo jen 40.000 km za půl hodiny a to je zatraceně málo. Sice mě pobavilo pár hlášek, třeba o tom, jak Jůlii chutnal ruský benzín, ale zároveň mě hrozně štvali panáčci Čučud a Brendon, jejichž komenty asi měly být vtipné, leč nebyly. ()

rekkky

Krátký dokument o lidském odhodlání, vůli a touze po dobrodružství. Na celém dokumentu je sympatické, jak se cestovatelé perou s nenadálými překážkami a dokážou improvizovat pro zachování naděje, která postupně vede ke splnění snu. Embéčkem kolem světa je zábavně sestříhané dílo s perfektním doprovodem v podobě komentáře a jednotlivých písní. Opravdu ojedinělý projekt, který v sobě ukrývá ohromnou dávku inspirace pro ostatní dobrodruhy a je dobře, že něco takového vzniklo i v knižní podobě. ()

Tessie

Bezpochyby to bylo našlapané dobrodružství. Rozhodnu-li se ho ale jako takové veřejně publikovat, musím do takového dokumentu dát více informací než na běžné homevideo. Obžvláště, chci-li býti žurnalistou. V podstatě jsem nic neviděla, nic se nedozvěděla. Chlapci nevyužili potenciál, který měli.. Velká škoda. ()

JohnCZ

Samotná hodnota cesty je nevyčíslitelná, dokument ale jako takový je ale až příliš povrchní a amatérský, než abych ho mohl hodnotit výše. Záběry mají hoši pěkné, Dan Přibáň jim to skvěle sestříhal a hudební podkres taky není špatný, ale na cestu kolem světa je 35 minut zoufale málo. Víceméně se jedná jen o takový letmý sestřih toho nezajímavějšího, obsahově to je ale celkově slabé. ()

• Střih a produkci zajišťoval Dan Přibáň, autor trabantových cest po Africe, Asii a Americe. (Jose...)