Malchik i golub

The Boy and the Pigeon

(neoficiální název)

Krátkometrážní / Poetický / Rodinný

Sovětský svaz, 1961, 20 min

Krásny krátky poetický film. Ponúka sa samozrejme zrovnanie s Tarkovským, s priamým spolupracovníkom a veľmi dobrým kamarátom Končalovskijeho (spoluscenárista Ivanovo detstva, Václav a husle, Andrej Rublev) v 60tích rokoch . Tarkovský bol akurát trochu duchovnejšie zameraný, čo sa odrážalo aj na jeho filmoch, inak čo sa týka umeleckých kvalít boli na tom títo páni vyrovnane a samozrejme na veľmi vysokej úrovni.(13.11.2013)

V hlavni roli tohoto poetickeho kratkeho filmu zaujme v prve rade detska sovetska superstar - Коля Бурляев. Bez irone. To byl opravdu moc sikovnej a sympatickej klucina... (resp. zadne z filmu, ktere natocil pozdeji, jako dospely, jsem asi zatim nevidel...nebo si ted nevzpominam.)(2.4.2013)

To by jeden nečekal, tak starý sovětský film je vlastně podobenstvím o svobodě, kterou je také nutno přát jiným, když ji chci cítit sám. Moc hezká formální stránka, tedy kamera - běh chlapcův rozvěšeným prádlem a pak scéna jak stojí ve víru vzlétajícího holubího hejna, to je poezie.(19.3.2015)

Celkem (celkem dost) mě překvapila kamera, některý záběry byly výborný a na svou dobu asi i dost neobvyklý. Např. když kamera chlapce oblítává ve chvíli, kdy kolem něj letí hejno. Jinak sice nijak výjimečný, nicméně kvalitní dětská/rodinná záležitost. Tehdy se ještě chápalo, že dítě může být naivní, ale není pitomé a nepotřebuje pitvoření a bezduchou zábavu.(15.3.2013)