poster

Sibiriáda

 • Sovětský svaz

  Sibiriada

 • Sovětský svaz

  Сибириада

 • anglický

  Siberiade

 • Slovensko

  Sibiriáda

 • Slovensko

  Sibiriáda - poéma

Drama

Sovětský svaz, 1979, 275 min

Komentáře uživatelů k filmu (18)

 • garmon
  ****

  4 a 1/2*. Můj první Končalovskij, jsem moc zvědav na ty jeho "kýče" z Amériky. Tohle trochu Mrazík a trochu eastern. Nalézám tam podobnou řemeslnou dokonalost i poplatnost době jako u děl rodiny Michalkovů (Katajevů) obecně - ten humor tady plně připomíná Родню (scény odvodu na vojnu!) i Ургу. Srovnání s Jakubiskovou Tisícročnou včelou v komentu MIMIC je dobré, tady ale dělá tu postmodernu víceméně Artěmjevův synťák. A je to proti Slovači velké (nás mnógo). Zrovna tak kvituju výtku nedostatku kultivovanosti občas... ...je to... ...lidové. Představuju si Tarkovského s Končalovským nad scénářem Rubleva - ten trochu drastický humor je tam znát ve scénách s šílenou, případně i v postavě skoromocha. Na druhou stranu kýč ke kterému tyhle grotesky mohou vést je plně srovnatelný s kýčem, ke kterému vedou Tarkovského pozdější symbolistně dokonalé bezkrevné Ženy v Nostalgii a Oběti - dám přednost sprostotě co se vzpíná k výšinám oproti du(c)hovnu za každou cenu. Naopak se vůbec neztotožňuju s gudaulin s jeho výtkou roztahanosti - Sibiriáda je velmi svižná, není tam ani trocha vaty, naopak až moc zřetelně tenduje k americkému tahu na bránu - v rámování částí, v jasnosti zápletek. Gudauline, mrkni na nějakou Durasovou nebo Tarra - to je rozvláčnost. Co mě tady prudí víc je v poslední třetině ten Okres na severu, co se z toho vyvine. K vlivům Sibiriády - té lepší části - bych jinak přidal Bílého ptáka s černým znamením a řekl bych klidně i naše Všechny dobré rodáky - to je taky morytát. Úplný závěr musel mít před očima Kusturica, když dělal finále Undergroundu.(28.5.2014)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(10.1.2006)

 • hirnlego
  *****

  Nepopsatelný skvost. Dojemné svědectví o osudech jedné vesnice a jejích rodáků. Emocionální nůž do srdce vnímavého diváka. Jeden z nejsilnějších filmů, co znám. I napodruhý.(23.7.2006)

 • gudaulin
  ****

  Bezpochyby velký film své doby, který nicméně poznamenala snaha režiséra o zobrazení "ruské duše" a letitý neduh sovětské kinematografie, to jest přetažená stopáž a obecně pomalé tempo. Je to baladické, s podmanivě krásnými záběry přírody. Řekl bych, že na téhle historické sáze se projevuje ovlivnění Tarkovského tvorbou. Celkový dojem: 75 %.(10.4.2009)

 • MIMIC
  ****

  Táto filmová poéma mi pripomína inú "fresku" či "epopeju" - Tisícročnú včelu. Formou rozsiahlej rodinnej ságy, podmanivým poetickým rozprávaním, baladickosťou, motívom príroda versus človek a prítomnosťou mýtickej, mystickej či alegorickej bytosti. No zatiaľčo Jakubiskov film sa odvíja lineárne v naratívnom rámci, Končalovského poéma - hoci rozdelená na časové kapitoly - rozpráva predovšetkým obrazom a obraznosťou, takže by som si ju cenil o čosi viac, nebyť schizofrenickej dramaturgie neorganicky miešajúcej atmosféru hororu Deathwatch s esenciou ospalého Viscontiho a živelného Felliniho. Trochu kultivovanosti v "menej poetických" pasážach by nezaškodilo. Každopádne ide o ten druh filmov, na ktoré sa nezabúda ani po transplantácii mozgu. Strašidelná chalupa v močiari. Zemný plyn nepretržite bublajúci v nekonečných močiaroch. Starec odjakživa vykonávajúci a priori nezmyselnú mravčiu prácu, symbolicky končiaci na obrovskom mravenisku. Medveď prechádzajúci cez cestičku v tajge, na konci ktorej žiari jasná hviezda (nie, nie červená). Črevá valiace sa z perforovaného brucha (ach áno, poetické)... Jedna hviezdička sa mi niekam stratila. Asi je to tá, ktorá žiari vo filme.(22.12.2005)

 • pm
  *****

  Sibiřská ves Jelaň v průběhu dvacátého století a životní osudy příslušníků rodů Usťužaninů a Solominovců na pozadí historických událostí. Film, jehož síla je nejen v líčení osady coby svébytného exotického místa, ale především v jednotlivostech, v zachycení milostných vztahů hrdinů, jejich osobní statečnosti, v záběrech války, v retro epizodách i pracovních pasážích z ropného vrtu.... Občas mám silný pocit, že tento epos by fungoval lépe ve formátu tv seriálu, ale přes veškeré výhrady mám Sibiriádu z mnoha důvodů velmi ráda, stále ho považuji za Končalovského nejlepší film. Aljoša Usťjužanin je pak jednou z nejživotnějších postav Nikity Michalkova z přelomu 70. a 80.-tých let : na rozdíl od většiny ničemně přežívajících, zbytečných mužů, které často ztvárňoval, tento fanfarónský naftař miluje, bojuje, chybuje i sní…tedy žije.(13.5.2008)

 • anderson
  ****

  SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA (odvysielané ako 2-dielny film): 9. a 16.12.2005, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava 1980) = ALŽBETA DOMASTOVÁ (25.1.2012)(25.1.2012)

 • Hem.m
  *****

  Hobluj Eduarde, hobluj! Dokonalá epopej o tom jak vzniká a zaniká jedna vesnička a rodinka, která dojme na konci skoro každého. Po několika generací tam žíti a pak to dopadne takhle, opravdu dojemné.. Navíc když vám k tomu dělá Eduard Nikolajevič Artěmjev hudbu, nemůžete si přát prostě víc. Od filmu jsem dostal naprosto vše, co jsem očekával a za to jsem velmi rád! Geniální.. (Abych se přiznal, tak jsem se na to podíval, jen kvůli tomu, že hudbu skládal Eduard Nikolajevič Artěmjev, který zase dokázal, že je naprostý hudební bůh a půjde za své soundtracky do NEBE! :)(23.6.2013)

 • italka63
  ****

  Konečně jsem dokoukala tohle poněkud rozsáhlejší dílo Končalovského, mapující osudy několika rodin jedné zapadlé vsi na Sibiři. Převalí se přes ní několik desítek let, válka, nástup socialismu. Tvrdý život v lese, kde jeden z chlapů kácí stromy až k obzoru, tam, kde snad pro svého syna najde vysněné, báječné Sluneční město... Ale to je jen střípek jednoho z osudů. Titulky mi pořád nějak neseděly, tak jsem je odbourala a dala ruský originál a šlo to velmi dobře. Musím přiznat, že některé scény mám stále před očima. A vynikající hudba Artěmjeva tenhle epos úžasně korunovala.(11.9.2014)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1979 - Špeciálna veľká cena poroty(24.1.2013)

 • anglanek
  ****

  Tenhle kousek jsem videl jako malej kluk,ale pamatuji si,ze v pulce filmu se Serjozka utopi v bazine a za dvacet minut tancil s vodkou v ruce....ale vim,ze uz tenkrat, ze jsem si rikal a to my bylo 13 -14 let ze je to velkej rizek.(18.11.2015)

 • Jelly
  ***

  ale kamera za *****(13.4.2007)

 • Zet
  ****

  Zvláštní film se silným koncem. Nadčasová hudba.(20.10.2015)

 • zona
  *****

  Jeden z nejkrásnějších ruských filmů, rozmáchlá freska lidských osudů, originální a nabitá výtvarnou neotřelostí i psychologicky bohatým herectvím. Škoda, že režisér odešel do USA a tam začal točit nedůstojné a trapné hollywoodské kýče.(28.8.2007)

 • migl
  ***

  Silný príbeh Sibírskej dediny(1.6.2013)

 • babka
  ****

  Film byl uveden ve Filmovém klubu ALFA Sokolov s sezoně 1980/81. Dodatečně z nostalgie 4 hvězdy a touha okamžitě tento poklad vidět znova..(3.6.2014)

 • azhar
  *****

  nadčasové, vizuální, dokonalé...(27.8.2018)

 • Scott67
  *****

  Nádhera....(6.3.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace