Diplomová práce

Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko, 1996, 125 min

Alejandro Amenábar

Hans Burmann

Výbornej thriller o pátrání po původu jedné snuffové videokazety. Je to fakt parádně natočený, jojo, skvěle, pěkně se to vyvíjí, takovým hodně košatým a pozvolným způsobem. Dobrý momenty překvapení, vůbec nevadí že jsou občas třeba i trochu očekávané, o to lépe jsou vygradované dialogově (fakt paráda) a situačně. Hodně napínavé, dramaturgicky opravdu výtečné, bezprostředně působící, výborné reálie, no a součástí je i pár snuff záběrů, velice nepříjemně laděných. Hodně slušně odvedený kus práce. 9/10(21.6.2011)

Dokonalý thriller! Tohle byl jeden z nejlepších thrillerů, které jsem kdy viděl. Bylo tu napětí, bylo zde zajímavé téma, bylo zde několik podezřelých, mělo to náboj, a mělo to mrazivou atmosféru. Snuff film je určitě atraktivní téma, zvláště, když je použit jako hlavní zápletka pro thriller. Alejandro Amenábar si s tímto námětem vyhrál a dá se říci že hlavně díky jeho režii je tenhle thriller jedním z nejlepších mnou dosud viděných thrillerů. A nutno dodat, že se mi ani nepovedlo uhádnout vraha, nebo chcete-li onoho autora snuff filmů, po němž hlavní hrdinka pátrá. Prostě perfektně natočený thriller s velmi zajímavou zápletkou. Taktéž musím pochválit herecké výkony, protože vše je velmi lehce uvěřitelné. Tohle je můj dosud jediný španělský thriller, který jsem kdy viděl, ale rozhodně stojí za to ho vidět. Jinak poprvé jsem ho viděl v TV v roce 2003. A až nyní, po pěti letech, jsem ho viděl podruhé. A nutno dodat, že scény z tohoto thrilleru se mi tehdy usadili hluboko v hlavě a v tom pětiletém mezidobí mezi prvním a druhým zhlédnutím se mi stále některé scény z tohoto filmu přehrávaly v hlavě. Takže to znamená, že tohle je jeden z těch nezapomenutelných filmů, který jsem schopen si vybavit i po letech. A tohle je pro mě známka kvality filmu. Takže dávám maximální hodnocení.(12.8.2008)

Příběh o mladé studentce, co se rozhodne svoji diplomku zpracovat o násilí a dovede ji to až na pole snuff filmů a sama se dostane tam, kam by ani ve své podstatě nechtěla. Diplomová práce nabídne víc než jen pořádnou dávku napětí, atmosféru a propletené skryté vztahy. Pokládá především otázku na téma násilí a postoj samotného člověka k němu. Největší plus je to, jak si krásně režisér s vámi hraje jako kočka s myší. Do poslední (opravdu poslední) chvíle jsem vůbec netušil, kdo za tím vším stojí a nemohl se dočkat závěrečného rozuzlení. Nic tu spoilerovat nehodlám, to se prostě musí vidět jestli si potrpíte na pořádně tísnivých thrillerech.(28.10.2013)

Takový španělský předchůdce 8mm, jen trochu méně násilný (pokud tedy nepočítám tu inkriminovanou kazetu) a více zaměřený jako klasický thriller. Musím pochválit velmi dobrou práci s napětím a taky nepředvídatelnost detektivní zápletky, moje podezření lítalo každou chvíli od jedné postavy ke druhé. Hlavní hrdinka sice nebyla vždy zosobněním logického chování, ale už si asi musím zvykat, že ve většině podobných filmů se nikdo neobtěžuje volat policii, ať je nebezpečí sebevětší a taky nevím, jestli je v případě, že vás někdo nahání, tím nejlepším řešením běžet směrem od davu na nějaké odlehlé místo, ale i tak má snímek víc předností, než záporů, takže jej mohu s klidným srdcem doporučit.(20.10.2013)

Další španělský kousek uvázl v mé mechanice ;-) Děkuji RAPIDUSovi za doporučení ;-) Atmosféricky a herecky bez problému, původní znění také, téma originální a napínavé. Samotný hudební doprovod by si zasloužil plné hodnocení, ve spojení s filmem šlape jako hodinky a patřičně zvedá napětí. Aspoň já měl v odhalení pachatele dlouho nejasno, i když jsem samozřejmě měl své favority ;-) Snuff movie je určitě zajímavé téma a mohlo by se objevit ještě v dalších kvalitních hororech, v době přemnožení duchařin bych tuto změnu uvítal…10/10*(7.5.2008)

• - Film byl natočen za relativně krátkou dobu pěti a půl týdne, kterým předcházel jeden měsíc zkoušek. (gattaca)

• - Amenábar napsal část scénáře k tomuto filmu již během svých studií na Complutense University of Madrid (španělsky Universidad Complutense de Madrid), jejíž budova a prostory si ve filmu také "zahrály". (gattaca)

• - Když Angela pročítá seznam kupců hledaného typu kamery, v seznamu figuruje i jméno režiséra filmu Alejandro Amenábara. (Fingon)