Diplomová práce

Thesis

Thesis

Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko, 1996, 125 min

Obsahově bohatší povedenější starší brácha kultovních 8 mm, kterej funguje i bez potoků krve a šokuje i bez šokujících záběrů. Tenhle film poukazuje i zároveň dokazuje, stejně jako Angela ve svojí práci, že ve filmovým průmyslu je násilí (na vážno) tak běžnou věcí, až si jí neuvědomujeme a že to jde i s jeho omezením. Plus za plakát, pod kterým se hrdinka krčila před dotěrným "objektivem" horkokrevnýho kameramána.(13.9.2011)

Jedna z hlavných postáv filmu, vysokoškolský profesor tvrdí študentom filmu, že severoamerickej tvorbe sa dá konkurovať iba tak, že dajú divákom to, čo chcú. Amenabar to bere doslovne a zahrňuje nás viacerými prevarenými klišé a do očí bijúcimi nelogičnosťami (kde napr. vzala ten nožík, aby sa oslobodila? To si ho postava, ktorá ju zväzovala, nevšimla?). Čiže ako severoamerická tvorba. Zámer to asi nebol, iba začiatočnícka chyba. Amenabar je ale veľmi zručný režisér, ktorý nás ihneď vtiahne do svojho sveta a nepustí až do konca, a to aj napriek všade číhajúcim klišé. Tesis je "suspense thriller", ktorý nikdy ani na chvíľu nenudí a ponúka vyústenie, ktoré mohlo byť aj prepracovanejšie, pretože ziaden šok nás na konci filmu nečaká. SPOILER: Viac som vsádzal na ženskú postavu v pozadí, alebo by ma uspokojilo, ak by bolo všetko na Angelu iba narafičené.(9.7.2012)

Velmi slušný thriller, který v mnoha ohledech strčí do kapsy americkou produkci. Slušný scénář a spousta dobře zvládnutých, napínavých scén dávaly tušit, že Amenábar jednou vystrčí růžky. Určitě doporučuji všem fanouškům temných krváků, mé dojmy bohužel dost kazila formální jednoduchost a hlavně hnusná hudba, nebo spíš směsice disharmonických syntezátorových ploch. Ve zkratce - průměrný, ale velmi slušně vygradovaný snímek s ideální pointou!(22.2.2010)

• classic

Španielsky snímok, ktorý ma ozaj majstrovsky oklamal svojim telom, že scenár sa čoraz viac utápa vo svojej malichernosti, až pokým nezachádza do klasického - ad absurdum ! Tak som vnímal všetkých v tomto nepríliš zaujímavom filme, s výnimkou úplne záverečnej filmovej vsuvky TV. správ, ktoré sa chystali odvysielať jednu reportáž, sa jedná o obyčajné podprahové sklamanie ! Neviem, či sa mi to iba zdá, ale po celý čas som bol zavalený výraznou amatérskosťou, ktorou ma Alejandro vôbec nešetril, postavy sú extrémne nevýrazné, a to ešte nehovoriac, že Ana Torrent sa sem bohvieako nehodí ! Zo všetkých postáv je určite najzaujímavejšou Bosco Herranz, ktorá je obalená rúškom tajomstva, ale aj pálavou hlúposti, do očí bijúcou, že to normálne bolí ! S tématikou SNUFF má istoistne napadá lepšia voľba v podobe Michaela Hanekeho z roku 1992, s názvom : Bennyho video, alebo americký film s Nicolasom Cageom - 8MM, z roku 1999, ktoré sú v podstate vhodnejšou príležitosťou pochopiť hlavnú myšlienku toho, ako premýšľajú dotyční jedinci, podieľajúci sa na takýchto ohavných zverstvách !!!(29.7.2018)

Ako pocta "snuff" žánru je to geniálne, ako thriller je to vynikajúce, ale ako film je to len obstojné. Vidím veľkú paralelu s filmom 8mm, oba filmy sú pre laikov niečo ako manuál pre spoznanie toho subžánru. Fake snuff vznikol z pojmu Snuff, čiže ide o to natočiť, čo najviac autentickú vraždu, poväčšine na home-made kameru. 80% takých filmom sa tvári ako skutočný snuff, čo je neskutočné, niektorým filmom sa to podarilo (Guinea Pig, August Underground) - jedná sa totiž o úplne undergroundovú kinematografiu, nevhodnú pre väčšinu divákov. V Tesis hlavná postava pracuje s VHS, ktorá zachytáva takúto vraždu. Takisto ako v 8MM je hlavná postava vystavená maximálnemu psychickému teroru. Bohužiaľ, aj keď stopáž mi neprišla prepálená, vadilo mi najmä dakedy úplne primitivné chovanie hl. protagonistov..(19.6.2017)

• Ana Torrent