Série(3) / Epizody(39)

Malá Hotaru sa presťahuje s rodičmi z Tokia do malej zapadnutej dedinky. Takej malej, že žiakov v miestnej škole je možno spočítať na prstoch jednej ruky. Autobus chodí raz za čas, dvere sa nezamykajú a najbližší normálny obchod je vzdialený dve hodiny jazdy na bicykli. Skrátka, všetko je celkom iné ako vo veľkomeste. Na prvý pohľad nuda. Ale o čo menej je zhonu a rachotu, o to viac je príležitostí na užívanie drobných radostí všedných dní. (Palisander)

yenn

Hotaru se s rodiči přestěhovala z Tokia do Asahigaoky a jistě se nemůže dočkat, jaká vzrušující dobrodružství ji zde asi čekají! Žádná. Asahigaoka je totiž zapadlá japonská vesnička, kde tanuki dávají dobrou noc. Žijí zde všehovšudy čtyři školou povinné děti, které se scházejí v jednotřídce, autobus jezdí každé dvě hodiny a z obchodu do obchodu je to pěkný kus cesty. Díky zasazení na venkov se hrdinky věnují jiným činnostem, než jsou běžně k vidění (sázení rýže, sušení kaki, výstup na kopec za prvními slunečními paprsky nového roku) a seriál má nezvyklou, ospalou atmosféru, podpořenou i vhodně zvolenou hudbou. Velmi se mi líbily občasné delší záběry na venkovské scenérie beze slov (umění mlčet není mezi anime obvyklé). V některých okamžicích bych ocenil méně komediálnosti, jinak jde však o slice of life, jak jej mám rád. 7/10 ()

Hromino

Šup se mnou na pranýř: otevřeně totiž přiznávám, že navzdory všeobecné oblíbenosti nemám uklidňující anime příliš v lásce. Ať už jde o Nacumeho, Barakamon nebo třeba Tamako, tato a jim podobná díla o ho*ně u mě zpravidla ztroskotávají na tom, že absenci výrazného, souvislého příběhu a napětí se tvůrcům nedaří vyvážit zajímavými postavami, povedenou atmosférou či například humorem. Jsem tedy o to více šťasten, že tentokrát jsem vsadil na správného koně a Non non bijori se vše výše uvedené nabídnout podařilo. Ospalé, pomalé vyprávění příhod jedné naplaveniny z Tokia a několika malých vidlaček z místa, kde tanuki dávají dobrou noc a kde se v Tokiu nemožné věci stávají syrovou skutečností, nabízí dobré postavy, celou řadu vtipných, milých či zkrátka jen uklidňujících scén a zajímavě se zde pracuje s atmosférou ticha, kdy se klidně může zničehonic objevit téměř minutu dlouhý jediný záběr doprovázený výborně zvolenou hudbou. Dobře se to sleduje hlavně ke konci dne a umí to potěšit jak při zhlédnutí na pár zátahů, tak i při pomalém a rozvážném dávkování. Prosté 4*. ()

Hees

Non Non Biyori je oddychové anime, ktoré sa nedá pozerať viac dielov po sebe a odporúčam dávkovať tak dva diely denne. Oddýchnuť sa pri tom dá kvalitne a dôvodov je hneď niekoľko. Niečo mi samozrejme liezlo na nervy a iné menej. Najviac teda mi liezlo na nervy stále opakovanie slov a toto je pre mňa prvý krát a toto som ešte nikdy nerobila. Stredne mi vadilo občasné spomaľovanie deja zábermi na krajinku, ale neskôr som si už zvykol a oddychoval pri tom. Najdôležitejšou častou Non Non Biyori je vtipnosť a to nie, že by sme každú chvíľku mali v príbehu niečo vtipné. Najviac sa mi teda páčilo budovanie vtipných situácii, ktoré trvalo niekedy aj celý diel pre jednu vtipnú situáciu. Non Non Biyori je zvláštne anime a prirovnal by som to k Lucky Star aj keď nejaké rozdiely samozrejme existujú. V príbehu sa prisťahuje Hotaru z Tokia (veľkomesta) do malej malebnej dedinky, kde sú všetky žiačky v jednej triede. Takže základ vtipov by mal byť v rozdieloch medzi veľkomestom a dedinkou, ale nie je tomu celkom tak a sú rôzne iné vtipné situácie. Hotaru je na rovnaké pohlavie či čo to má znamenať? Možno len Hotaru tak strašne obdivuje svoju "senpai" (žiačku vyššieho ročníka). Ďalším zdrojom vtipných situácii je to, že Komari je malá a chcela by byť viac dospelou. Renge som prežil a vôbec mi nevadila aj keď podobné "detičky" v anime nemusím ona proste skvalitnila toto anime. Nepochopil som prečo Suguru jediný chlapec neprehovoril celé anime. Malo to byť vtipné, že Suguru celý čas nič nepovedal? Jednotlivé postavy či už hlavné, alebo vedľajšie majú v celku zaujímavé osobnosti. Pár krát sa v príbehu vrátime aj do minulosti jednotlivých postáv. Musím povedať, že postupom času sú jednotlivé diely kvalitnejšie, alebo si len človek zvykne na tempo a postavy atď. No najlepším dielom je jednoznačne diel s cukrárkou Kaede a to diel číslo desať. Desiaty diel sa mi tak páčil, že by som mu možno dal aj päť hviezd, ale na základe jedného dielu neupravím hodnotenie anime, ktoré má dvanásť dielov. ()

Lettanea

Ďalšia perla Slice of life žánru. Vidiecke prostredie pôsobí ešte viac relaxačne, nikto po sebe nekričí, stačí sa len usadiť a odpočívať. Niekedy mi to síce pripadalo ako večerníček ale je tu veľa vtipných momentov, vcelku dobré postavy a Ren-chon, kawaii školáčka s vlastným, "veľkým" rozumom ktorý každého zabaví. Odporúčam pozrieť, po dlhých a náročných dňoch je to veľmi ukľudňujúce (ako celý Slice fo life žáner) Nyan-pasu!!! ()

Katsuragi

Mno po dlouhém odkládání jsem se nakonec odhodlal toto dílo shlédnout, dokonce jsem zvažoval, že budu pokračovat dále se sérií "Repeat", ale nějak jsem si během sledování uvědomil proč jsem to tak dlouho odkládal a že 12 epizod mi stačí. Ani nevím co jsem od toho čekal, jestli jsem od toho vůbec něco čekal. Jako hlavní žánr je komedie, ale tolik jsem se u toho nesmál, což si myslím je hlavní problém pro mě. Možná je problém, že nejsem cílová skupina. Bohužel se to nedostalo přes nějakou pomyslnou hranici, abych zvažoval lepší hodnocení, na anime-planet jsem dal 3,5*, ale tady půlky chybí takže musím za 3*. ()

ing.man

Tohle byl asi ten nejkrajícovatější krajíc života co jsem kdy viděl. Když nepočítám Totora. Hlavně mi to sedlo do mé dnešní melancholie, vyrovnalo to můj oblíbený Natsuiro kiseki, bavilo mě to celou dobu ani mě nepostihla žádná krize mezi 7-10 epizodou. Těším se na další sezóny. Nyanpasu~ ()

JohnyTrava

Nič nové, nič zaujímavé. V podstate som vždy po dvoch dieloch už zaspával. Obdobne som sa nechal nalákať introm od nano.RIPE a o to väčšie sklamanie ma čakalo po zistení čo sa za tým skrýva. I tá krátka dĺžka je pre tento krát akosi pridlhá a poniektoré pasáže boli absolútne zbytočné. A najhorší na tom bol ten umelý, vysvietený pozitivizmus. Až som mal pocit, či azda sa nesnažia podvedome nalákať ľudí k životu na vidieku. Takúto skrytú, bezhlavú propagandu bez štipky vtipu či dôvtipu na skutku nemám rád. Verím, že z tejto už i tak obohranej témy sa v "sedliackom" prostredí dalo vyťažiť viac. ()

DExUS

Hudba od nano.RIPE sa mi paci, preto ma aj nalákalo intro kde maju svoju pesnicku (なないろびより : http://www.youtube.com/watch?v=rfqW3-RWc2k ). Anime je ale slabšieho charakteru, vhodné len na oddych, neobsahuje nič zaujmavé a skoro nič vtipné. Zato veľmi kvalitne vystihuje dedinskú atmosféru ktorá je dôvodom prečo som bol ochotný to celé dopozerať. Ako celok musim ale hodnotit 3* , potenciál to malo ale zostal nevyužitý. ()

ssamo

to je náádhera... pozrieť si jeden-dva diely večer po šialene hektickom dni je čistý balzam na dušu. všetko milé a pomalé, nulová akcia, všetko sa rieši pomaly a tak akosi "prirodzene" (ak je čo riešiť)... skôr úsmevné než silene vtipné a najmä úžasné postavy: prispatá profesorka, tichý a cool starší brat alebo cukrárka so slabosťou na Renge... (Toto nie sú spoilery, nebojte) nič nie je prehnané, naopak všetko krásne vyvážené. veľmi kvalitné slice of life anime ()