Příběh je založen na skutečné události, která se odehrála 8. srpna 1963, kdy skupina lupičů vedená Brucem Reynoldsem vykradla poštovní vlak směřující z Glasgow do Londýna. Dvoudílná minisérie BBC popisuje události jak z pohledu pachatelů (1. díl: A Robber's Tale), tak i z pohledu vyšetřovatelů (2.díl: A Copper's Tale). (Scylla)

TV spot

Pítrs85

Největší přednost tohoto dvoudílného filmu? Že je to natočené pěkně po anglicku, žádný přehnaně klišoidní a trapný záběry, ve kterých by si liboval bratránek z JůEsEj (Dva! Celkově dva takové záběry tam byly, jeden zpomalený na ty hlavní vyšetřovatele ve stylu Míši Zátoky a pak to závěrečné pokývnutí vrchního vyšetřovatele a vrchního zloděje). Páčilo se to velice, druhý, detektivní, díl možná ještě víc než ten první, kde ti zlostníci vybrali onen vlak převážející pár £ (překvapilo mě, že ten vlak nedoprovázela, resp. nehlídala žádná ozbrojená jednotka, ale to jsou inu Angláni, kde ti jejich Bobíci snad dodnes nosí maximálně vobuchy, pistolí prostí). A ještě bych zmínil skvělé herecké obsazení, Jim Broadbent je sympaťák, i když zrovna hraje křeslo, kdežto Luke Evans překvapil, snad poprvý jsem neměl pražádný úmysl udělat mu něco moc ošklivého :-) BBC nezklamala ani tentokrát. ()

bararich8

Výborné dílko. První díl naprosto super, k druhému dílu jsem přistupoval s obavami, jelikož pohled z druhé strany nesliboval takovou atraktivitu - naštěstí do dobře dopadlo a maximální spokojenost. Skvěle padnoucí hudba Překvapivě dobrá forma vyprávění, která dokáže na celou dobu zaujmout, jako bonus sympatičtí hlavní hrdinové. Navíc hned první scéna prvního dílu je vynikající až dokonalá :) 4* ()

VenDulin85

Velká vlaková loupež mi sedla jak rozdělením děje do dvou částí (aby mělo oko diváka slušný rozptyl úhlů pohledu), tak herecky. Člověku skoro nezbývá než fandit těm prohnaným zlodějíčkům, i když tuší, že happy-end slavit nejspíš nebudou (spoiler? Nee..) Samozřejmě- krást se nemá. Všichni to víme. Ale co když taky víte o vlaku plném peněz, který jezdí pravidelně sem a tam? Líbilo se mi, jak se hlavní strůjce zděsí, když mu kumpáni sdělí výši lupu. "Bylo toho MOC. My jsme jen chtěli ukrást nějaké prachy, ne udělat loupež století!" Prostě příběh ze života pár podnikavců, kterým nevoněla pravidelná pracovní směna. ()

Raziel_cz

A Robber's Tale: Stylová kriminálka plná obleků na míru, naleštěných automobilů a sympatických antihrdinů. Příběhově je to docela standardní "příprava na loupež-loupež", ale ani si to na nic jiného nehraje. Má to švih a tempo a napětí a humor a bezútěšné finále. Informace a komplexnost charakterů a motivací to dávkuje s britským minimalismem. Skvělé řemeslo, ke kterému se určitě vrátím. | A Copper's Tale: Policejní procedurálka, která má sice pořád styl, obleky na míru a naleštěná auta, ale nic z toho už nepůsobí tak uhlazeně, rytmicky a zábavně. Z velké části i proto, že kvůli zakořenění v realitě pátrání nefunguje (a ani nemůže fungovat) jako detektivka. Spíš tady někdo někomu zatelefonuje informaci, na jejím základě hrdinové někoho dopadnou, a ten napráská někoho jiného. Naštěstí to scenárista věděl a mohl se tak víc orientovat na charaktery – především Thomase Butlera a Franka Williamse. Ve výsledku ale druhá část existuje spíš jen proto, aby vymalovala obraz Británie po loupeži a podtrhla, že Bruce Reynolds a jeho parťáci byli mnohem míň cool, než to z prvního dílu vypadá. Bezútěšné finále má taky. Tempo a napětí a humor tolik ne (i když pasáž s Evansem všechny absentující humory vynahradí), ale pořád se to vyplatí vidět jako doplněk toho, pro co na The Great Train Robbery budete koukat doopravdy. Akorát to úplně postačí jenom jednou. ()

milka

The Great Train Robbery rozhodně není úplně špatnou minisérií. Tvůrci rozhodně umí nabídnout slušnou atmosféru šedesátých let, silnou hereckou dvojici (Jim Brodbent válí) a pár výborných momentů. Kvůli zvolenému přístupu však oběma částem chybí jakási přidána hodnota, která by sérii vyšvihla z vod pouhé chladné a velmi pečlivé rekonstrukce historických událostí. Velká vlaková loupež tak bohužel zůstává malinko promarněnou šancí, od níž jsem čekal malinko více. ()