poster

Osudové dny 1. světové války (TV seriál)

 • Česko

  Konec světa - první světová válka

 • Česko

  Velká válka v souvislostech

 • Česko

  Zlomové okamžiky první světové války

 • Německo

  Weltenbrand

 • USA

  Doomsday – World War I

Dokumentární / Válečný

Německo, 2012, 2 h 28 min (Minutáž: 48–51 min)

Scénář:

Christian Frey

Kamera:

Paweł Figurski

Scénografie:

Andrzej Haliński
(další profese)
 • janesX
  ****

  Zatial som videl prvú časť, a už tu, na začiatku prvej, sa komentuje neúnosná (130 miliárd mariek ako pokuta pre Nemecko) Versaillská zmluva ako hlavná príčina vzniku druhej svetovej vojny. To sa bude snažiť zrejme tento nemecký dokument deklarovať aj v ďalších dieloch, čo by som videl ako hlavný dôvod vzniku dokumentu. Som ale hlavne fascinovaný týmito starými obrázkami, preto dávam štyri, ale za lepší dokument o 1svetovej vojne (a jeden z najlepších dokumentov vôbec) považujem anglickú sériu "První světová válka v číslech".(30.1.2019)

 • Slasher
  ****

  Hezky vyprávěný a vybarvený výlet první světovou z produkce německé ZDF, který cením hlavně souvislostí se světovou následující, a to sice na příkladě několika význačných osobností zúčastněných v obou z těch nejnámrdovějších konfliktů (Hitler, Montgomery, Goering, De Gaulle, Patton, Model). Opět musím říct, že síle cyklu Apokalyps se sice nerovná, ale rozhodně stojí za přehrání. Ten sled událostí je fascinující, zatracený vagon v Compiègne...(13.3.2020)

 • Guran
  ****

  Další dokument o 1. sv. válce a to je dobře. Tento dokument je souhrn celé války ve zkratce. Moc se zde neřešili ostatní fronty, hlavní cíl byla západní, která také po pravdě byla nejzajímavější, ale tvůrci mohli dát i více prostoru Turkům, Rusům, nebo válčení v Africe. Co hodně chválím je, že tvůrci nám ukázali mladé tváře známých hrdinů, kteří v zákopech bojovali, jako byl Bernard Montgomery či Charles de Gaulle. Snímek také obsahuje spoustu hraných záběrů a samozřejmě zkolorované archivní záběry. Jsem také rád, že se zde více řešil shell shock a záběry postižených lidí tímto šokem nebyly vůbec příjemné. Pěkný dokument, ale ne nejlepší. Moc rád jsem u něj strávil svůj čas.(29.10.2015)

 • Arsenal83
  *****

  Na Apokalypsu to samozrejme z hľadiska informácií nemá, ale predsa len kolorizovaná verzia prvej svetovej vojny má vždy uchváti. A nájdu sa tu aj špeciálne informácie a zábery, ktoré som inde nevidel. Zaujímavá informácia: Na západnom fronte na Vianoce 1914 utíchli boje a je minimálne 30 potvrdených vianočných "siest" medzi nemeckými a anglickými vojakmi, ktorí si navzájom vymenili cigarety, dai niečo tvrdšie, akoby kamoši. A po sviatkoch museli na seba znova strieľať. Drvivá väčšina zahynula.(14.8.2020)

 • Jadsy
  **

  Velmi stručně vysvětlené jednotlivé okolnosti a průběhy vzniku této války. Západní fronta je zde zastoupena z 90%, zbytek je protkán náhodnými vzpomínkami kdo si co napsal do deníku či kdo na tento okamžik vzpomíná což negativně ovlivňuje pozornost diváka a odvádí ho, z dobře vypadající situace, zpět do zmatku, který tento dokument od počátku zasívá. Nejsou zde detailně popsané jednotlivé strany konfliktu ani představitelé válčicích států. O Wilsonovi či Pershingovi zde není ani zmínka, stejně jako o Karlovi I. Východní fronta je zde omezena na pár minut a Rakousko Uhersko jakoby neexistovalo, stejně jako Italská fronta nebo Osmanská říše. Ani jednotlivé bitvy zde nemají svůj název, jen že se válčící strany připravují na jakýsi průlom z toho a toho dne... Nutno podotknout, že je zde spousta informací o vojácích později zapojených do následujícího konflitku s celkem detailním popisem jejich funkcích v tehdejších armádách.(30.3.2016)