Mondo

Mondo

Francie, 1996, 80 min

Tony Gatlif

Předloha:

Jean-Marie Gustave Le Clézio (kniha)

Tony Gatlif

Eric Guichard

Předlohou filmu byla stejnojmenná povídka Jeana-Marie Gustava Le Clézia. V přímořském letovisku Nice se jednoho dne zničehonic objeví malý chlapec jménem Mondo. Brzy se spřátelí s místním žebrákem, pekařkou, kouzelníkem a osamělou starou ženou. Toulá se městem, parky, po pobřeží, neumí číst, nemá rodinu, domov - a přesto je šťastný a svým úsměvem odzbrojí téměř každého. Tato bezstarostná idylka však končí s příchodem státní moci. Přirozenost a volnost Monda je dokreslována pomocí nádherných záběrů na moře, trávu, stromy, zvířata, město.(5.10.2012)

• Courtemanche

Málem jsem zaspal. Chlapeček v hlavní roli vůbec ničím nezaujal -čekal jsem aspoň někoho kdo má charakter-, ale on ničím, ani hrou ani jinak. Tu knihu si umím představit, ale Gatlif filmařsky moc se tady nepředvedl (a vím že umí). Scénář málem neexistující, filmařina takřka o ničem.(18.7.2015)

Proč nás filmy Tonyho Gatlifa tak okouzlují? Snadná odpověď - Tony Gatlif je filmový kouzelník. Podobný jako Philippe Petit - kouzelník ve filmu. Svět (konkrétně Nice) dostal dárek, bezprizorního kluka se zářivým úsměvem a jménem Mondo (monde v románském světě = lidi, svět, společnost, hosté atd.; moon, Mond v germánském světě = měsíc, potulování se bez cíle atd.). Přirozeně ho to táhne k prostým lidem a přirozeně má strach z institucí. Dárek však byl světu odebrán a svět se zhroutil. Měl jsem strach, jak Gatliff pojedná konec, protože to musí mít konec. Malý analfabet se nemůže jen tak toulat, nemůže svojí volností znepokojovat pracující lid (už ne v komunistickém slova smyslu!) a znevažovat moc úřadů. Je vyčerpán, zadržen, zmizí... Ale snad se brzy zase někde objeví, třeba ve Žďáře nad Sázavou, kde už jakási firma MONDO působí.(7.2.2015)