Už patnáct let není Raoul Schránil mezi námi, ale jeho elegance a charisma nejsou zapomenuty. Prošel mnoha divadly, v roce 1935 natočil svůj první, nikdy nedokončený film Viktorka a po něm následovaly ještě tentýž rok až do konce čtyřicátých let desítky dalších. V padesátých letech nebylo mnoho příležitostí pro elegána ve fraku, ale později zahrál menší role v mnoha filmech i televizních inscenacích a seriálech: Dynastie Nováků, Svědek umírajícího času, Bambinot, Létající Čestmír či poslední z nich Bylo nás pět. Šarmantní herec se společenským chováním par excellence byl stejný, i když méně nápadný, i v soukromí. (Česká televize)

NinadeL

Jak v téhle zemi chcete udělat pořádný pořad o Raoulovi, když se tu neustále operuje jen s tím, že to byl fešák a všichni víme, že hrál s Mandlovou? No špatně. A mladoboleslavští herečtí pamětníci tomu dozajista nepomohou. ()

Marthos odpad!

Bezprecedentní paskvil, za který by se měly pod vedením dramaturgické skupiny veřejnoprávní televize třást židle. Výsměchem je sám o sobě fakt, že autorka a režisérka v jedné osobě působí jako pedagožka, ale sama filmovému řemeslu rozumí jako koza petrželi. Jak jinak si vysvětlit tu přehršel nepochopitelných absurdit a bezvýznamných anekdot na téma Raoul Schránil? (Kettner: To byl teda nóbl pán. A von vypadal jako anglickej pilot. Vždycky s šátečkem u krku. – Němcová: Já myslím, že to byl ten typ herce, že když přišly dámy, ale taky ty služky a řeznice do kina, a viděly ho tam, tak plakaly. Von se jim strašně líbil. – Motl: On už byl od dětství veden k samostatnosti, to nebyl, jak se dnes říká, žádný mamánek. – Skořepová: Já jsem byla strašně stydlavá. – Vorlíček: Režiséři po něm rádi sahali, poněvadž se točily takové filmy, takové limonády jako Srdce v oblacích, Děvče za výkladem nebo Tvoje srdce inkognito.) ()

NinonL

Dokument o Raulu Schránilovi se mi líbil. Věnoval se nejen jeho herecké kariéře, ale také rodinnému životu a životním nesnázím. Například téměř roku strávenému ve vězení. Líbily se mi i vstupy jeho dcery, ve své době slavné čarodějnice Sandry a hereckých kolegů z Mladé Boleslavi. ()

otík

Tentokrát spokojen nejsem. Kromě spousty záběrů z filmů je to samá kecačka, bohužel nijak zajímavá. Jediný, kdo opravdu zaujme, je Standa Mottl. Spíše podprůměrný dokument o zajímavém člověku. Hudební režie: Jiří Bura ()