Nejvýznamnější operace 2. světové války: Bitva na Východě (TV film)

Battle for Russia

Dokumentární / Válečný

Velká Británie, 1996, 2x58 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

Česká televízia pripravila do vysielania 1. a 2. sériu z Britského seriálu Battlefield (Bojisko) pod názvom „Najvýznamnejšie operácie 2. svetovej vojny“. Dokumenty boli spracované s použitím archívnych materiálov z Moskovského archívu, ktorý sa po prvý krát otvoril po 50 rokoch od významných udalosti v priebehu vojny. A tak tieto dve série boli spracované v rokoch 1994 až 1996. Dostali sme sa k 12. dielom (1.diel Bitka o Francúzsko, 2.diel Bitka o Britániu, 3.diel Bitka o severnú Afriku, 4.diel Bitka na východe, 5.diel Bitka u Midway, 6.diel Bitka o Atlantik, 7.diel Bitka u Stalingradu, 8.diel Bitka o Taliansko, 9.diel Bitka o Normandiu, 10.diel Bitka o Leyte, 11.diel Bitka o Rýn, 12.diel Bitka o Berlín). Každý z dielov je rozdelený do dvoch časti, 1. časť je informatívna a zachytáva udalosti ktoré predchádzali bitkám, ktorá sa odohráva v druhej časti a zároveň je podrobená rozboru príčin porážky respektíve víťazstva.(23.1.2017)

Je to zajímavé, poutavé a dobře členěné. Jasné a věrohodné informace. ;)(14.10.2013)

Narozdíl od předchozích dílů je "battle for Russia" příliš stručný a zjednodušený. V prvním dílu zbytečně věnují opakováním bitev o Francii, Norsko, Řecko a druhý díl je spíše jen o postupu a bitvě o Moskvu. O Stalingradu, Kharkovu, Kursku atd. tu není prakticky nic.(23.10.2013)

,,Hitler byl přesvědčen, že další rozhodný úder už Sověti nevydrží.“ Tento díl má trochu zavádějící název, protože je celý jen o tažení na Moskvu, boje na jihu se vůbec neřeší. Jinak jde ale znovu o precizní dokument, informačně hutný a pro člověka bez trpělivosti asi i nudný. Mně ale podobné dokumenty bez hraných sekvencí či počítačových animací sednou jako ulité. Velmi se mi líbí představení sil a výzbroje obou stran konfliktu, tanky a letadla, ale i mapové animace, které zpřehledňují postupy vojsk a různé obličovací manévry. Český dabing, jak bývá u historických dokumentů zvykem, je vynikající.(14.10.2018)

Chceš srovnání techniky, jejich počtů a kdo kde s čím v jakém počtu bojoval? Tady to máš. Ze všech válečných dokumentů tento je dost zaměřený na techniku i logistiku. 70%(24.10.2017)

Pěkně podrobně a jasně ukázáno, jak se němci mýlili, že Moskva zmizí z mapy světa navždy a že už mají válku v Rusku vyhranou. Vždycky jsem si myslel, že všichni rusové měli v zimě to bílé oblečení a ouha - byli to speciální oddíly až z daleké sibiři.(21.10.2013)