Universum: Bodensee - Smaragd im Herzen Europas

Rakousko, 2003, 45 min

Režie:

Alfred Vendl

Cornelius Obonya (vypravěč)

Jedno z najväčších európskych jazier, Bodamské jazero /po nemecky Bodensee, po francúzsky Lac de Constance/ sa rozprestiera na hranici troch štátov: Rakúska, Nemecka a Švajčiarska. Cez jazero tečie rieka Rýn a je to tretie najväčšie jazero v strednej Európe po Blatenskom a Ženevskom jazere. Obrovská vodná plocha vytvára uprostred starého kontinentu takmer stredozemnú klímu a v jeho okolí sa preto darí množstvu pestrých rastlín a žije tu aj veľký počet divokých zvierat. (oficiální text distributora)

Autogram

Chvíľami náučný, chvíľami lyrický dokument o alpskej krajine s pre nás celkom bežnými scenériami. Zábery prírody s uspávacou hudbou sa odrazu vystriedajú úpravňou vody s prekvapivou informáciou, že jedno jazero zásobuje pitnou vodou 4,5 milióna ľudí v južnom Nemecku. Príroda je vzorne po švajčiarsky zachovalá a prispievajú k tomu aj horské rodinné farmy, kde nežijú žiadne fialové kravy, ale rozumne hospodáriaci farmári. Dokument celkovo pomerne nudný s minimom nových informácií. ()

laik_60

veľmi dobrá kamera, mimoriadne dobrý slovenský dabing, a miestami poetický scenár (krajina sa odela do vaty).. až neakane milé prekvapenie tento film, dávam spoľahlivých 5b ()