poster

Tim's Vermeer

 • Velká Británie

  Tim's Vermeer

Dokumentární

USA, 2013, 80 min

Režie:

Teller

Kamera:

Shane F. Kelly

Hudba:

Conrad Pope

Producenti:

Tim Jenison
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *****

  Pokud znáte duo Penn & Teller, tak se zpočátku neubráníte dojmu, že půjde o mystifikační dokument, protože pokud toto kouzelnicko-recesistické duo přichází s dokumentem "o objasnění doposud záhadného Vermeerova jedinečného stylu skrze záznam počínání miliardářského výtvarnou múzou nepolíbeného vynálezce s bláznivou teorií, která od základu mění pohled na tvorbu jednoho z největších malířů všech dob, a zároveň si tento miliardářský výtvarnou múzou nepolíbený vynálezce v Texasu staví v garáži Potěmkinovu vesnici, aby mohl následně svou teorii prokázat několikaměsíční piplačkou během reprodukce Hodiny hudby", tak to dvakrát velkou důvěru nevzbuzuje. Nota bene když jde o zachycení malování obrazu; tedy v zásadě pro účely dokumentu velmi nevděčné a nudné činnosti. Bylo by jim tedy více než podobné udělat si z diváků šprťouchlata, ale... Ale ne, je to skutečný dokument a navíc takový, který poňoukne i největší patlaly mezi námi k vytáhnutí černobílé fotografie, pořízení dentálního zrcátka na tyčce, štetců, barev a zkoušce, zda to skutečně funguje. Každopádně krom možného (znovu?)objevení zajímavé omalovánkové techniky, jde především o silný příběh Tima Jenisona, který neváhal obětovat pěkných pár let života hnidopišské práci na projektu se značně nejistým výsledkem. A bez grantu. I když s miliardami v zádech.(2.6.2014)

 • tomino28
  *****

  Dechberoucí dokument o umění, který ale musí nadchnout opravdu každého. Ukazuje, že malovat na plátno může realisticky a s veškerými detaily opravdu každý, i ten, kdo nemá s malováním jinou zkušenost, než z výtvarné výchovy na základce. Ehm, tedy každý asi ne, musíte mít na to doslova královskou trpělivost a neuvěřitelný smysl pro detail a vůbec musíte být tak trochu génius. Pokud všechno tohle máte a zároveň máte cca třičtvrtě roku volno, můžete si i vy namalovat svého Vermeera!(9.3.2018)

 • mr.filo
  ***

  Koncept vcelku zajímavý, leč to provedení !! Aby se podle audia (rozhovoru) stříhalo i video zdá se poněkud špatným nápadem , vždy se to řeší záběry na člověka v jiném úhlu, na okolí rozhovoru, a nebo na věci o kterých se mluví.... takhle to vypadá, že všichni trpí v průběhu řeči záchvaty. Také mi chyběly půdorysné skici pro rozložení věcí v místnosti, když už to bylo vytvořeno v 3D programu.(20.11.2014)

 • eye candy
  ****

  Johannese Vermeera napadl domácí kutil 21. století, který se pokusil znázornit kouzlo jako geometrický útvar a rozepsat lidskou imaginaci do chemické rovnice. Paradoxně ho tento hutný analytický pokus dost možná obohatil o docela jiné zkušenosti, než původně očekával. I když Tim dokázal, že díky zrcátkové metodě lze skutečně velmi realisticky znázornit jakýkoli objekt či scénu a některé jeho poznatky např. o chromatické aberaci na obrysu pláště učitele (z obrazu Hodina hudby) či mírné zakřivení tvaru některých vzorů, by skutečně mohlo naznačovat použití optiky, stejně nelze prakticky dokázat, jestli Vermeer skutečně použil nějký druh optického zařízení (s výjimkou toho po rodičích), při tvorbě svých fotorealistických děl a tak se člověk nadále musí spokojit s ne příliš definitivními a exaktními závěry o subjektivní povaze estetiky, o tom, že každé řešení dost často přináší mnoho dalších otázek a že kreativní a logické myšlení jde napříč uměleckou tvorbou často ruku v ruce.(5.10.2014)

 • Babous
  ***

  Ta myšlenka je úžasná a je fantastické, že se autorovi podařilo namalovat jeho vlastní (rozuměj Vermeerův) obraz bez jakéhokoliv uměleckého tréninku a jen s použitím technických pomůcek. Když už si ale dal takovou práci s umístěním zrcadel, světel, plátna a všeho, mohl si možná Tim dát i trochu záležet na rozmístění kamer, na střihu a na následné editaci. Působí to na mě trochu amatérsky až nuceně. Stejně ale pořád spíš věřím tomu, že Vermeer byl malířský génius než vynálezce.(28.11.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace