poster

Dámy z Bouloňského lesíka

 • francouzský

  Les dames du Bois de Boulogne

 • anglický

  The Ladies of the Bois de Boulogne

Drama / Romantický

Francie, 1945, 90 min

Režie:

Robert Bresson

Předloha:

Denis Diderot (kniha)

Scénář:

Robert Bresson

Producenti:

Raoul Ploquin

Střih:

Jean Feyte

Scénografie:

Max Douy

Kostýmy:

Schiaparelli
(další profese)
 • Pohrobek
  *****

  Čistá práce! Bresson zpracoval geniální Diderotův postmoderní příběh neuvěřitelně suverénním způsobem. Příběh lásky temné jako noc a neovladatelné jako ten nejzpupnější živel. Snímek, který vyzařuje auru, jež člověka naprosto strne. Ale kdo je tu kladnou postavou, jsem nepoznal. Snad Agnes?(1.6.2006)

 • Flego
  ****

  Pri precíznej režisérskej práci v spojitosti s kvalitným scenárom ( na dialógom pracoval Jean Cocteau ) musel logicky vzniknúť kvalitný snímok. V princípe ženský film hovorí o pomste na mužovi ( ten je tu ozaj len predmetom pomsty ), ktorý odmietol bohatú milenku. Bresson používa minimum postáv, čiernobiela kamera znásobuje temnotu scén i duše hlavnej predstaviteľky. Hélene v podaní María Casares je vskutku démonicky chladná a uveriteľná.(17.1.2015)

 • Hwaelos
  ****

  Film, v němž už se rýsují charakteristické prvky Bressonova stylu. Herecky uměřené, ale ještě ne úplně umrtvené. María Casares jako intrikánka Helene mě úplně okouzlila. Pozorný divák si taky všimne, že věta "Zhřešila jsem jen tím, že jsem milovala" je zopakováním téže klíčové věty z předchozího režisérova filmu (Andělé hříchu).(10.8.2014)

 • asLoeReed
  ****

  Dámy z Bouloňského lesíka se inspirují pouze jednou částí z Diderotovy knihy (přesně řečeno jednou vyprávěnou anekdotou), onen román jako celek přece filmově rozpohybovat nelze, dramatizace se aspoň s radostí a úctou chopil Jakubem a jeho pánem Milan Kundera. Jest toto však (ještě) velice tradiční Bresson, divadelní, bez většího překvapení, příběh je snímán v americkém plánu, s klasickým střihem, kamera je poetická v duchu své doby. Dialogy sepsal Jean Cocteau.(28.1.2010)

 • Sarkastic
  ***

  Téma pomstychtivé ženy, která se rozhodne nastrčit svému milenci jinou dívku, aby pocítil to stejné co ona, mi nepřijde vůbec originální a hlavně v tomto snímku není nic, co by ho nějakým způsobem ozvláštnilo. Jenom hlavní hrdinka se svými lstivými pohledy to opravdu neutáhne. A závěr už asi nikoho moc nepřekvapí. Moje druhé setkání s Bressonem tedy dopadlo podobně jako to první, znovu jde o skrz na skrz průměrný film.(14.6.2013)

 • - Režisér Robert Bresson chtěl ve filmu zachytit skutečné slzy, ale se slzami Marie Casarès, představitelkou Hélène, nebyl stále spokojen. Přinutil ji tedy, aby si do okolí očí nakapala glycerin. (Cucina_Rc)

 • - Film byl inspirován příběhem Paní de la Pommeraye v "Jacques le fataliste et son maître" od Denise Diderota. (Cucina_Rc)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace