Kouzlo

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Ruth Myers

Attenborougha uznávám hlavně díky parádnímu Chorus line. Tak nějak jsem mu věřil i u tohohle. Nakonec to nebyla taková pecka jak jsem čekal. Ale tenhle film i když během mnoha scén nemá tak moc co nabídnout tak konec je naprosto dokonalej. Každopádně po psychologické stránce je to moc dobře natočený a Hopkins tu nebál bych se říct podává svůj druhý nejlepší výkon. Ale bohužel film je moc dlouhý a některé scény jsou vyloženě zbytečné. A i v dnešní době je tu sem tam nějaká scéna spíše k smíchu. Ale i tak je to na svou dobu parádní dílo.(8.4.2014)

Tempo vyprávění příběhu je velmi pomalé, vynikající výkon Anthony Hopkinse (Corky) však film drží nad vodou. Z každého jeho pohledu je zřejmé, že s ním něco není v pořádku. Celý děj se točí kolem jeho postavy, z obrazovky v podstatě nesleze, takže si takových jeho pohledů divák užije dosytosti. Napětí způsobené pouhým výskytem Corkyho v blízkosti nějaké potenciální oběti jeho psychického narušení je tak všudypřítomné.(14.6.2010)

Koukám, že se jedná o nepříliš známý film s nepříliš známým mladým Hopkinsem. Hopkins zahrál skvěle nejenom sebe, ale své vyřezávané druhé já. Jen těžko spekulovat, koho si střihl lépe. Loutka byla tím vtipným členem, nutno říct, že velmi. A skutečný Anthony se naopak staral o těžce labilního schizofrenika. Trošku je škoda, že nebylo k vidění více vystoupení, protože byla vždy skvostná. Ačkoli nejsem velkým fandou romantický vsuviček, tak tahle se mi zdála celkem uvěřitelná a bavila mě. Vrcholným okamžikem filmu je určitě 5 minutový pokus o odosobnění se od Fata, či jak jej správně skloňovat. Celkový dojem je na poslabší 4 hvězdy. Rozhodně si však tento snímek zaslouží, aby se o něm více vědělo. Velice zajímavá a originální záležitost. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(4.4.2016)

Člověk by čekal podle plakátu a obsahu horor o vraždící loutce a ono se z toho vyklube docela obyčejné drama o schizofrenii. Neříkám že je to špatný film. Hopkins hraje i za mlada jako pánbůh a celý příběh i přes pomalé tempo ani nenudí, dokonce druhá půlka je celkem napínavá. Jenže podobný námět už jsem viděl několikrát a celý příběh je prostě čistý průměr. Od režiséra filmů jako Gándhí, Chaplin nebo Příliš vzdálený most bych čekal lepší zážitek.(3.7.2014)

Téměř laboratorní studie schizofrenie. Film nelze chápat jako horor, pak by člověk nutně došel k tomu, že je to v daném žánru slabý čaj. Vedoucím motivem zde je schizofrenie coby nemoc, která často hororově vyznívá a končí. Navíc je příběh zasazený do atraktivního prostředí a Anthony Hopkinsem zahraný tak, že lépe si nelze představit.(27.10.2005)