Kouzlo

Kouzelnický asistent Corky připravuje své první samostatné vystoupení, naneštěstí při něm totálně vyhoří. Jeho smůla se změní až s příchodem břichomluvecké loutky Fat, s níž během krátké chvíle začne Corky slavit velké úspěchy. A navíc narazí i na Peggy Ann, dávnou lásku z mládí. Všechno se daří, všechno funguje jako na drátkách. Corky si ale jednoho dne uvědomí, že se mu začínají hlavou honit podivné cizí myšlenky. Fat ožívá a chce odměnu za přinesené štěstí... (oficiální text distributora)

J*A*S*M

Tempo vyprávění příběhu je velmi pomalé, vynikající výkon Anthony Hopkinse (Corky) však film drží nad vodou. Z každého jeho pohledu je zřejmé, že s ním něco není v pořádku. Celý děj se točí kolem jeho postavy, z obrazovky v podstatě nesleze, takže si takových jeho pohledů divák užije dosytosti. Napětí způsobené pouhým výskytem Corkyho v blízkosti nějaké potenciální oběti jeho psychického narušení je tak všudypřítomné. ()

Rocky62

Tahle ultrapodivnost má do hororu na míle daleko. Z mého pohledu se jedná o čirý psychologický thriller, v němž dominuje bohužel jen přesvědčivý Tonda Hopkinsů ve své schizofrenní roli. O hororu lze hovořit pouze v jedné scéně, která navíc nekoresponduje se všeobecnou vizí, co je loutka Fat ve skutečnosti zač. Hromada hluchých scén, které nevyžehlí ani geniální Jerry Goldsmith. Zub času se činil. ()

darkrobyk

„Máme zavřeno." „50 dolarů za noc předem." „Právě jsme otevřeli." Kdyby chudák Peggy tušila, co tím způsobí, jistě by nechala zavřeno. Po zhlédnutí výkonu A. Hopkinse v tomhle snímku snad většina pochopí, že role Hannibala Lectera byla zákonitým pokračováním ve vývoji herce. Když loutka Fats převezme naprostou kontrolu nad Corkym, není cesty zpět. Psychologické drama jsem viděl jako lepší průměr na tři hvězdy do doby, než se Corky usadil v pronajaté chatičce u jezera. S prvním konfliktem, u něhož si smrt začala brousit kosu, napětí zhoustlo a pak už z toho byl temný thriller s hororovými prvky. Z dnešního pohledu je ale třeba říci, že film zestaral, byť Attenborough je zručný režisér, a že vše táhne Hopkinsovo narůstající šílenství. Skvělá je také Goldsmithova hudba, což zas velké překvapení není. Ann-Margret vypadá v některých scénách jako tuctová herečka, v jiných je však neobyčejně krásná. Film nejspíš ocení příznivci starší kinematografie.... ()

honajz2

Popravdě jsem od toho čekal víc. Tohle má skvělý rozjezd, ale pak je docela dost jasné, oč se bude hrát a než se to naplno potvrdí, je vše před tím ještě poněkud roztahané. Umí si to sice udržet atmosféru po celou dobu a i přes odhalení všech karet to je stále napínavé a takové i hodně, hodně, hodně lehce psychologické, ale dojmy mi pak dost pokazil závěr, který se za mě prostě nepovedl. SPOILER Fakt jsem čekal, že nožem zabije tu loutku, ne že se spolu s ní vydá na onen svět. Tohle je prostě odbyté a nechci si tu honit triko, ale varianta, která mě při sledování napadla, je chytřejší, propracovanější a víc sedí do celku, než tohle. KONEC SPOILERU Ale vlastně se tu ani nepřechvaluji, tohle napadlo už víc lidí. Není to tedy špatné a i když jsem neměl jinou možnost, než to vidět v dabingu (který teda za moc nestál, co si budem), měl jsem možnosti si to i přepnout na angličtinu, což jsem taky občas udělal a musím uznat, že v něm je skvělé namluvená loutka a že i mladý Anthony Hopkins je velmi dobrý, jen v tom závěru mi přišlo že krapet přehrává. Na čtvrtou hvězdu to ale pro mě prostě není. Silné 3* ()

S.Quentin QUALE

Schizofrenický psycho thriller s nádechem hororu, v nemž exceluje ještě mladý Anthony Hopkins spolu se svou loutkou a břichomluvectvím. Celý film se dost vleče, při čemž vždy po čase vykulminuje nějakou tou děsivější scénou. Pro mě naprosto srovnatelné například s Rukou Olivera Stonea, i když Kouzlo má podstatně vyšší hodnocení. 65% ()