poster

The Cockpit

 • Japonsko

  ザ・コクピット

 • USA

  The Cockpit

Animovaný / Drama / Historický / Válečný

Japonsko, 1994, 3x22 min

Předloha:

Reidži Macumoto (komiks)

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Subjektiv
  ****

  Tři krátké příběhy ze třech kokpitů nás zavádějí do druhé světové války. Za první kokpit Focke Wulfu Ta 152H usedá poručík Reinders proto, aby ochránil letadlo dopravující důležitý náklad do Peenemünde, druhý díl nám vypráví příběh pilota kamikaze a konečně třetí nám ukazuje dva japonské vojáky, kteří během bitvy o ostrov Leyte (Filipíny) jedou na motorce téměř liduprázdnou džunglí na jakousi základnu. Na svůj rozsah jsou všechny tři příběhy velmi silné, všechny hovoří o osobní zodpovědnosti vojáka, (zní to až hrozně) "úloze jednotlivce ve válce" a samozřejmě o kdečem dalším. Vše bez přehnaného patosu. Výtvarný design postav umožní poznat práci Leiji Matsumota (Uchuu Senkan Yamato či Interstella 5555), a to hlavně v podobě křehké femme fatale blondýny s dlouhatáánskými řasami a typickým tvarem obličeje a také "nehezkých", až karikaturně stylizovaných, obličejů některých dalších postav. Cockpit mě velmi mile překvapil, ve chvilce stihl dojmout i přimět k zamyšlení a těch zkřivených zad a vykrouceného krku z nepohodlného posedu na schodech nelituji (to víte, Animefest 2007). Lepší 4.(7.5.2007)

 • Marius
  *****

  Presne ako povedal Idaho, akurát ,že ja tú hodnotu hodnotím ešte vyššie. 9/10(7.5.2007)

 • Tom_Lachtan
  ****

  " jawohl! " Většina filmů, věnujících se druhé světové ze strany padoušských barev je povedených, tenhle třídílný seriál naštěstí není výjimkou, navíc se mu povedlo vyvarovat klasického schématu, kdy se potkají vojáci obou táborů a zjistí, že jsou vlastně všichni celkem normální (mimochodem, už někdo natočil takový film s homosexuálním vztahem důstojníka SS a sestřeleného pilota RAF? Jestli ano, tak je zažaluju za zneužití nápadu, muhehe). Nejvíc jímavá pro mě byla povídka první, luftwaffeoidní, protože kresba se vyvarovala zjednodušeného, takřka karikaturního nádechu, který doprovází druhé dva příběhy, navíc je tu konflikt povinnost vs. správnost skoro hmatatelný. Druhé dva příběhy jsou silné jen o něco méně, ten s živoucí kamikadze raketou ale asi přece jen o něco víc, než ten, kde se jezdí na motokole, neboť ten působí zbytečně humorně, aniž by musel. Prostě se to povedlo, howgh.(22.1.2015)

 • Idaho
  ****

  Pří sledování této série 3 oddělených příběhů od 3 režisérů o tragédii 2. světové války vyprávěné z té špatné strany mne napadlo, že jen málo animovaných filmů toho dokážou na tak malém prostoru 20 minut vyjádřit tak mnoho...(6.5.2007)

 • Vavča
  ****

  Excelentní ova. Tři krátké příběhy za ty "špatné". Při jejich sleodvání mě napadlo, jaká škoda, že není více tématicky zaměřených věcí jako tato ať už v animovaném nebo hraném filmu. Rok výroby je mimochodem 1993, ale animace i kresba je dobrá, jen mi nesedí postavy v posledních dvou povídkách, příliš jednoduché tváře. První příběh, pilot Fw Ta 152 Reinherdt má chránit letecký transport do Peenemünde, to je majstrštyk na tak krátké době vyjádřit takové emoce, zobrazit souboje výborné souboje. Další povídka je o kamikaze, a odohodlání vojáka splnit svůj cíl byť to povedek smrti. Třetí povídka sleduje osudy vojáků na ostrově Leyte ustupují v sajdkáře pryč. Všechny povídky mají hloubku, jsou bez patosu a citového vydírání. Jsem nadšen tak dobré dílko jsem nečekal. V anime mě vždy něco mile překvapí, zejémna staré kousky, které jsem neměl možnost zažít. Zejména mám chuť pokochat se první povídkou Slipstream znova.(4.1.2009)

 • ledzepfan
  ***

  Moc mě to nechytlo-je to trochu sentimentální, ale své kvality to rozhodně má. Nejlepší mi přišla určitě druhá část-zbytek něják asi není úplně pro mě.... Milovníci WW2 si můžou domyslet hvězdičku navíc.(11.10.2013)

 • Kenshin
  ****

  A kolega z Animefestu ;) Ano ta zem nebyla moc pohodlná, ale OVA stálo opravdu za to... (8/10)(8.5.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace