White Settlers

Horor / Thriller / Mysteriózní
Velká Británie, 2014, 79 min

Ed a Sarah sú mladý manželský pár, ktorý sa rozhodol presťahovať z rušného Londýna na škótsky vidiek. Bohužiaľ, ich vysnené predstavy o pokojnom živote mimo mestskú civilizáciu pominú hneď v prvú noc. K dverám nového príbytku prichádza nečakaná návšteva, ktorá razom mení pokojnú atmosféru v krutý boj o život. (*CARNIFEX*)

J*A*S*M

Eden Lake meets You're Next. Sympatická manželská dvojice Angličanů se po přestěhování na skotský venkov musí bránit útoku nepřátelských násilníků, a to nejprve uvnitř jejich usedlosti a poté i v přilehlých lesích. Mix home invasion a hixploitation, viděli jsme to v posledních letech stokrát, scénář si jakoby rutinně odškrtává povinné položky ze seznamu. Natočené hezky a atmosféricky - většina filmu se odehrává v noci, o příjemné napětí a atmosféru naštěstí nouze není, ačkoli divák nutně zažívá pocit neustálého deja vu. Co to táhne lehce nad zapomenutelný průměr je rozuzlení v podobě poslední scény a zábavný kontext loňského referenda o nezávislost Skotska. ()

Bloody13

Koho nepřestaly bavit "invazovky do domu" a neurazily ho kousky jako Torment či Home Sweet Home, vedle nešlápne ani s touhle britskou novinkou. Všechno je tu přesně tak, jak zákon žánru káže; tudíž mladý pár ve svém domě + skupina maskovaných vetřelců = nabouraná idylka. Následují povinné schovávačky po domě a naháněčky v okolním lese. Klasika. Sympatické ale je, že hrdinka se neštítí protivníka řádně dorazit, a úplný závěr má pak celkem překvapivé rozuzlení. ()

Marceloo

Mladý pár sa nasťahuje do osamelého domu. Hneď v prvú noc ich ale začnú terorizovať návštevníci v maskách a pár musí bojovať o život. - Home Invasion je jeden z mojich najoblúbenejších subžánrov a toto bola zrejme prvá Home Invasion z VB, ktorú som videl. Horory z VB velmi nemusím, ale tento bol výnimkou. Osamelá farma vytvorila ideálnu atmosféru, útočníci mali skvelé masky, bola prerezaná achilovka, takže si film neustále držal moju pozornosť. Hudba bola velmi dobrá počas celého filmu. Záverečné rozuzlenie a dôvod invázie ma tiež milo prekvapili. Z Pollyanny McIntosh sa stáva britská Scream Queen, a aj keď nieje nejaká nádherná, celkom som si ju oblúbil. + herečka z Let Us Prey ()

George Stobbart

Mladý pár sa presťahuje na odľahlú škótsku farmu, no hneď v prvú noc začnú problémy a ukazuje sa, že si tu niekto na nich prišiel posvietiť. Nebola to našťastie taká blbosť, akú naznačoval jeden z posterov filmu - pateticky vykrádajúci Eden Lake, čo sa ale dalo čakať aj pre účasť Pollyanny McIntosh, ktorá (zatiaľ) zlý horor nemala. Tematicky je to taká home invasion naháňačka, pripomínajúca okrem spomínaného "Eden Lake" napr. známy francúzsky "Ils", od oboch je však výrazne slabšia a opatrnejšia, hlavne čo sa týka brutality a teroru. Až mi to pripadalo ako taký jemnejší, ženský chiller, ktorý stavia skôr na napínavých naháňačkách a nočnej atmosfére. Čo tiež nie je zlé, obzvlášť keď to je slušne natočené aj odohraté a zasadené do veľmi príjemného škótskeho prostredia. ()

*CARNIFEX*

Ed a Sarah sú mladý manželský pár, ktorý sa rozhodol presťahovať z rušného Londýna na Škótsky vidiek. Bohužiaľ, ich vysnené predstavy o kľudnom živote mimo mestskú civilizáciu pominú hneď v prvú noc. K dverám nového príbytku prichádza nečakaná návšteva, ktorá rázom mení pokojnú atmosféru v krutý boj o život. "White Settlers" len sťažka zaradiť do správnej kategórie hororového subžánru, no faktom ostáva, že tento "konkrétny" druh, bez gore či mimoriadneho násilia, má asi také predpoklady uspieť, ako Pistorius na Olympiáde. Kopírovanie "You Are Next" samotnému tvorcovi taktiež na "kráse" nepridalo, a tak absolútne nepochopím, načo bol tento podpriemerný počin dobrý. Záver hodný Steelovej je pľuvancom do oka hororového fanúšika. Do kedy mám omieľať, že takéto rozuzlenie nemá v tomto žánri čo robiť - 40%. ()

darkrobyk

Kdo by chtěl žít na skotském venkově? Pokud byste uvěřili sloganu, že se film inspiroval skutečnými událostmi - cha, cha (byla by toho jistě plná média, takže je to jen otřepaná reklamní fráze), pak asi nikdo. Jinak Ed i Sarah jsou manželé, jimž scénář předepsal typické hovadské chování. Sarah zprvu vypadá, že je ta blbější, protože Eda otravuje tak, že by to druhého otrávilo. Alespoň však ví, že útočníka je třeba dobít, což Ed nepochopil ani po druhém střetu. Proto si obě postavy zasloužily rozhodně zcela jiný konec. Pomíjím hlouposti, jako že vám v noci někdo vleze do domu a vy bude řvát do ticha - haló? A když vás někdo nahání v lese, není dobré řvát a upozorňovat na sebe už vůbec. Přesto dám slabé tři, anžto od momentu přepadení napětí nechybělo a pro lesy mám slabost. Mimochodem, než jít po cestě by bylo lepší zvolit řeku... A pěkné záběry krajiny. 2,5* ()

Cappuccino

Byť angličanom, po tomto filme si v Škótsku žiaden domček nekupujem. A poznať svoju budúcnosť, tak si White Settlers asi radšej ani nepozriem. Dôvody sú jasné. K hlavným postávam - manželský párik nemastný neslaný, ani za mak sympatický, ich chovanie zoči voči nepriateľom mimoriadne nelogické (v tých lesoch sa dalo za tmy perfektne skryť a utiecť kamkoľvek, miesto pobehovania v blízkosti domu). Ďalej najväčší problém vidím v tom, že z filmu, žánrového horor, necítiť žiaden strach a či aspoň mrazivú atmosféru. Sledoval som jednoducho dianie na obrazovke, ktoré vo mne nevyvolalo žiadne emócie. Záverom si to z môjho pohľadu tvorcovia pokazili už na celej čiare, pretože ním len potvrdili úplny amatérizmus, ktorý z pighead záporákov sršal počas celej stopáže. P.S. ak sa na White Settles dalo niečo skutočne vychutnať, tak nádherná príroda škótskeho vidieka. Tam by ale plusy začínali, a bohužiaľ i končili. ()

S.Quentin QUALE

Kombinace vykrádání, naivního konce a množství kvalitnějších alternativ mi dává tohle spíše nedoporučit. Je to 80 minut home invasionu, proklínat se asi nebudete, když na to mrknete, ale nic spešl to není. 49% ()

misterz

Keby tu nehrala jedna z kráľovien hororového žánru - Pollyanna McIntosh, tak by som sa asi unudil k smrti, minimálne v prvej polovici filmu. Našťastie keď už konečne došlo na akciu, veci sa v tomto smere trochu zlepšili, no i tak sa nedá hovoriť o nejakej dychberúcej a ruky nohy zväzujúcej atmosfére. Stačilo to však k tomu, aby sa dal snímok potom už bez úhony a výraznejšej nudy dopozerať až do konca. Tiež sa mi páčilo vykreslenie akéhosi národnostného napätia medzi Angličanmi a Škótmi, ktoré bolo ukryté niekde hlboko medzi riadkami. Pôvodne som chcel hodnotiť slabším priemerom, no vzhľadom k totálne debilnému záveru hodnotím horšie. To bolo vážne strelené. Pokiaľ chceli autori prekvapiť, tak prekvapili, no nepríjemne... 40/100 ()

Karamanlis

Vo všetkých ohľadoch tuctový home invasion, s akými sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Na rozdiel od iných subžánroviek, tu som konanie záporákov najmä v závere akosi nepochopil a ani si s ním nehodlám lámať hlavu. Inak, zveriť tak nepríjemnej držke, akou je Pollyanna McIntosh, známa ako kanibalka z The Woman či líderka smetiskovej komunity zo seriálu Walking Dead ústrednú kladnú rolu je asi také šialenstvo, ako obsadiť Michaela Berrymana do Labutieho jazera. ()

ARI50

Boj o život právě začíná, slabší podívaná a hodně slabý pár na tuhle akcí. Škoda takové filmy umí být hodně povedené. ()

Morholt

Ono být Anglán a stěhovat se do Skotska zase nemusí být tak úplně na bednu, jak se zdá. Teda pokud narazíte na fandy Rangers. Jenže místní chlapci evidentně stranili Celticu a podle toho se k docela sympatické manželské dvojici chovali. Mix home invasion a lesních naháněček, který se zarytě drží žánrových pravidel, ale zase ne tak úzkostlivě, aby diváka otrávil. Vedle herců a solidního napětí je příjemná i stopáž, takže i když je White Settlers filmem, na který do zítřka zapomenu, jsem relativně spokojen. 60% ()

bourec

Ty dva byli pomlácený jako prase,a jeden by si řekl,že prošli doslova infernem.opak je ale pravdou.Soft invazovka,s jednou brutálnější scénou,a s úplně komicky trapnym koncem.Viděno,a smazáno.40%. ()

Avathar

Home invasion je žáner, ktorý ma v poslednej dobe baví viac a viac. Je pravda, že tento príspevok ničím nevybočuje, ale bavil som sa dobre (aj zárukou rozumnej stopáže). Zručne natočené. Záver potešil. ()

dannyyy

Za mě rozhodně plný počet pěti hvězd a to z toho důvodu, že mě film po celou dobu držel v napětí a to se už dlouho nestalo u žádného z hororů za poslední dobu. Skvělá atmosféra! Moc se mi do toho nechtělo kvůli zdejšímu nízkému hodnocení a tak jsem velmi mile překvapen a spokojen. Na hodnocení už nedávám. ()

CharlieSs

H o m e i n v a s i o n. Ne příliš poutavý děj, takový už strašně moc odrbaný, ale konec skvělý. Když Secueastrados mohlo dostat 3*, tohle jednoznačně minimálně taky. ()