V jeho očích

Drama / Romantický

Brazílie, 2014, 96 min

Daniel Ribeiro

Daniel Ribeiro

Veľmi sympatický pokus o preniknutie do sveta mladých. Či už tých bez handicapu, s hadicapom, tak alebo onak orientovaných. Daniel Ribeiro sa im dokázal dostať do hláv a vďaka hercom sa to darí aj nám. Darí sa mu to najmä optimistickým štýlom podania, miestami citlivo dostávajúceho sa na hranicu vážnej drámy pomocou konfliktov, ale svet mladých bude predovšetkým vždy zábava, v najhoršom prípade potom neuskutočnená túžba po zábave vďaka okolnostiam. Tie v tomto filme nie sú až tak extrémne vyhrotené, aby sme museli byť svedkami ďalšej ťažkej festivalovej depky. Je otázne, kto je tu vlastne ústredná dvojica a to je tu aj jedna z najzaujímavejších otázok. Keďže som vymenoval iba klady a výraznejšie zápory ma nenapadajú, snáď okrem toho, že nie som cieľová skupina filmu, porozmýšľam ešte nad štvrtou hviezdou.(10.11.2014)

Jakoby nebylo dost těžké, že je Leo slepý puberťák, který poslouchá klasickou hudbu a chodí do normální školy, on právě začíná zjišťovat, že ho více než dívky přitahuje nový spolužák. Gay romance ze střední je ovšem natočena a zahrána natolik suverénně, že mi nedělalo problém držet jejím hrdinům palce.(6.7.2017)

Mně to velmi sedlo, a to jsem poslední dobou zmlsanej. Dokonce jsem na film myslel ještě den poté. Je to takové dojemé akorát, dobře natočené i zahrané (viz sladká tancovací scéna) a herecký ensamble je "easy on the eye". Jistě, scénář by šel ještě vyhladit, ale i tak mám z téhle brazilské novinky radost. Jednak proto, že je to velký posun od posledního brazilského queer fláku, který jsem viděl (Do Começo ao Fim /2009/), a jednak film Brazílie vyslala do letošního klání o Oscary. Zcela jistě nevyhraje, ale to je teď vedlejší. Zkrátka Daniel Ribeiro mě svým autorským dílkem potěšil, jó, takové konce (napadá mě ještě Silent Youth /2012/) mám rád.(12.11.2014)

Představte si ten pocit, když ležite na pláži, slyšíte jak moře šumí. Představte si ten pocit, když jdete po rozlehlých horských cestách a vítr Vám rozčechrává vlasy. Představte si ten pocit, když jdete dehydrovaní po poušti a náhle se před Vámi objeví óáza s nomády, kteří Vám zachrání život. Představte si ten pocit, když po několika týdenní abstinaci můžete do úst strčit kousek na jazyku se rozplývající čokolády. Představte si pocit, když si po několikahodinové práci sednete a zavřete oči. Představte si ten pocit když se po dlouhé době pořádně vyserete.... To všechno jsou moc hezké věci, ale ani zdaleka se nerovnají tomu, co bylo ukázáno v tomhle filmu. Nejkrásnější queer film co jsem kdy viděl.(9.7.2014)

Kdyby jsi ukradl polibek, jak bys ho vrátil? 1) Přijetí různě handikepovaných lidí ve filmu je věc stejně ošidná jako v životě. Lidé jsou na rozpacích, cítí se provinile, nevědí, jak s nimi jednat. Chovají se podobně jako mlčící většina studentů ve filmu. Tvůrcům se však podařila jedna věc. Slepý Leo je kluk stejně přitažlivý jako neslepý, když si tedy zvykneme na různá omezení, které jeho postižení přináší. První celovečerní film se 32letému fešákovi gayovi Danieli Ribierovi (scénář, režie, účast na produkci) povedl. 2) Šťastnou ruku měl režisér i při výběru protagonistů. 19letý tanečník baletu Ghilherme Lobo (slepý Leo) není ani herec, ani slepý ani gay, je to ovšem pěkný kluk stejně jako 27letý (!) Fabio Audi (nový spolužák Gabriel). Pěkný je i 28letý Pedro Carvalho (blonďatý šikanista Fabio). 3) Hoje Eu Quero Voltar Sozinho vybralo brazilské Ministerstvo kultury, aby se za Brazílii ucházel o Oskara 2015. Bohužel však film neuspěl a nebyl nominován.(17.4.2015)

• - Mená dvoch spolužiakov (Fabio and Ghilherme), ktorí šikanujú Leonarda sú odvodené zo skutočných mien predstaviteľov hlavných rolí Ghilherme Lobo a Fabio Audi. (dwdb)