Amateur

Amateur

Amatér

Komedie / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 1994, 105 min

Já si vypůjčím větu z Halovy biografie : "Hartleyho díla nejsou určena pro široké publikum, mají svá osobitá specifika, díky nimž jsou relativně lehce rozpoznatelná, ale o to méně stravitelná." Ale až na toho maximagora v druhé polovině jsem byla spokojená právě tou zvláštností všech zúčastněných. A Isabelle je vážně formát. Od Hala jsem viděla pouze jeden film a zřejmě se bude také vymykat svým režijním rukopisem jako například Aki Kaurismäki.(27.1.2017)

Tak to dopadá, když nezkrotitelný nezávislák dělá žánrový film. Na rozdíl např. od Jarmuschových (kvazi)žánrovek nevznikla ani silná alternativní výpověď ani zábavná pulpovní komedie. Hartleyův přístup kolísá někde mezi pokusem o charakterovou výpověď (krutý gangster se po ztrátě paměti stává novým člověkem) a až příliš „svévolnou“ parodií thrileru (viz třeba postava bývalé jeptišky nyní píšící brakové porno). Bezobsažná a celkem zbytečná rozbředlost.(9.4.2005)

Lidské vztahy a příběhy v té nejmagičtější podobě. Hartley má schopnost vytvořit z logické argumentace hádku. Jeho postavy přemýšlí tak racionálně přímo a přesto v sobě mají doslova nálož lyriky. Dialogy a chování hrdinů jsou lakonické a přesně vystihují danou situaci či stav. Příběh je velmi úsporný a přesto ne neúprosně nakloněný pouze jedné variantě vyústění. Z filmu na mě doléhá upřímnost a strohá poetika. Nechybí v něm ani nadšení pro detektivku a vtip. Punc nezávislosti je znát především na chování postav vůči osudu(režisérovi). Více než u komerčních snímků si uvědomujete, že film má svého tvůrce a že se jedná o jeho konstrukt. O to však paradoxně působí postavy reálněji, než ve snímcích kde se ve vás snaží vzbudit pocit, že to co je vám prezentováno má být vnímáno jako skutečnost. Divák je při sledování bezmocný stejně jako postavy a může pouze očekávat přidělení identity a popis charakterů. Jak vyjadřuje jedna z postav ten propastný rozdíl mezi percepcí a kognicí : "I fell things, but I don´t know what they mean" tak by si mohl připadat klidně divák sám. Tabula rasa otevřená čemukoliv co bude následovat. Pokud jde o Hartleyho pak pravděpodobně někde zahlídnete knihy naskládané do sloupců na zemi, uslyšíte spoustu legračně bizarních dialogů podbarvených takovými interprety jako třeba P.J. Harvey, budete svědky až podivně nepatetického milostného vzplanutí a celé vám to k vašemu úžasu vlastně nebude připadat nijak intoušsky odtažité a prázdné. To proto že herci mají opravdový umělecký talent a režisér je skutečný intelektuál života v tom nejméně pejorativním slova smyslu.(4.5.2011)

Typicky bizarný príbeh režiséra Hartleyho. Ako vo všetkých jeho filmoch je aj tento preplnený neobvyklými charaktermi, ktorí robia a rozprávajú tie najdivnejšie veci. Zaujímavá vecička, ale rozhodne nie pre všetkých. film vznikol v koprodukcii s "American Playhouse". Hal Hartley robí filmy, ktoré sa rozhodne odohrávajú v reálnom svete, a zakladajúce sa na plytkých, realistických dialógoch a nevýrazných charakteroch, ajkeď príbeh naberie smer ku vzdialeným brehom vkusu. Ak by ste pozerali film „Amateur“ bez zvuku, mysleli by ste, že sa jedná o film zo života o mestskom zločine a izolácii. Obraz na plátne by bol dosť zrozumiteľný a Vy by ste akceptovali postavy existujúce v istom druhu hodnoverného filmového zážitku. Ale mýlili by ste sa. vo filme Hala Hartleyho sa zápletka postupne rozvíja, aby odhalila bizarné tajomstvá a neočakávané vzťahy. Postavy majú obvykle dve kolidujúce slučky identity: napr. profesionálny baseballový hráč a vrah alebo priateľský mechanik a sériový vrah. Amatérovi je to bývalá mníška, ktorá je pornospisovateľkou. Nemusím snáď ani dodávať, že je zároveň nymfomaniačka a panna. Postavu menom Isabelle hrá Isabelle Huppert. Vidíme ju najprv v kafetérii, kde obsadzuje stále ten istý box hodinu čo hodinu a píše pornografiu na prenosnom počítači. Neskôr sa jej iná postava, nie nepochopiteľne pýta: „Ako môžete byť nymfomaniačka a ešte ste nemala sex?“ Ona sa otočí s tými svojimi veľkými hlbokými očami a povie: „Som vyberavá.“ Je teda“ Amateur“ dobrý film? Je hodný videnia? Zistil som, že idea zápletky je zaujímavejšia než zápletka samotná a preto mi príde zábavnejšie o filme písať, než ho pozerať. Pristihol som sa, že tlieskam Hartleymu viac než filmu. To on bol na zaujímavej ceste.(29.9.2011)

V jádru krásný, lehce těžce nesmyslný příběh vyprávěný pomocí zábavných, surreálných, trochu ulítlých a stylově nesourodých obrazů a dialogů. Cítím tam snahu o kultovnost, ambici stvořit něco, z čeho půjde každé okénko filmu zarámovat a pověsit na zeď, každou větu citovat. Jenže kult se nedá vydřít, on se prostě přihodí. Amatér má strašně moc chyb a falešných not. Charakterý jsou nedopsané, herci evidentně neví co vlastně hrát, nicméně celek tvoří příjemný ambient, který dokáže pohltit a zanechat chuť, kterou ještě nějakou dobu převalujete na patře a marně přemýšlíte, co vám tak připomíná.(7.10.2016)