Pozůstalí (TV seriál)

The Leftovers

Drama / Fantasy / Mysteriózní

USA, 2014 - 2017, 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver, Charlie Carver, Chris Zylka, Scott Glenn, Paterson Joseph, Carrie Coon, Margaret Qualley, Annie Q., Tom Noonan, Sebastian Arcelus, Noah Unger, C.L. Simpson, Katt Masterson, Nadia Gan, Wayne Duvall, Remy Bennett, Fred Keel, Danny Flaherty, Regina King, Christy Choi, Kevin Carroll, Pernell Walker, Janel Moloney, Brett Butler, Sabbath Obot, Christina Saragaglia, Peter Berg, Lola Kirke, Adam LeFevre, Andrea Navedo, George Aloi, Travis Hammer, Dan Bittner, Peter Scanavino, Olga Sosnovska, Samrat Chakrabarti, Antonio Ortiz, Billy Magnussen, David Aaron Baker, Max Baker, Curtiss Cook, Ellen Parker, Wass Stevens, Johnny Hopkins, Scott William Winters, Darius McCrary, Steven Williams, Mark Linn-Baker, Brad Greenquist, Charlayne Woodard, Kenneth Wayne Bradley, Tony Mitchell, Bill Camp, Samuel Austin, Betty Buckley, Adina Porter, Richard Jackson, Jason Newman, Samuel Stinson, Jamie Tisdale, Gary Basaraba, Larry Jack Dotson, Joel Murray, Sonya Walger, Holt Boggs, Diego Wallraff, Katherine Willis, Sam Littlefield, Dustan Costine, Scott Jefferies, David Stokey, Jimmy Gonzales, Heather Kafka, Mark Harelik, Alon Aboutboul, Brad Leland, Sara Tomko, Violett Beane, Jennifer Griffin, Julian Gamble, David Hickey, Remy Auberjonois, Angel Pai, Catherine Curtin, Brendan Burke, Mike Houston, Briana Marin, Bill Heck, Brenda Isaacs Booth, Anthony A. Kung, Ray Wiederhold, Ben Taylor, Amanda Warren, Jovan Adepo, Frank Harts, Damien Garvey, Katja Herbers, James Mackay, Lawrence Varnado, Kathy Rose Center, Craig Nigh, Lindsay Duncan, David Gulpilil, Jason Douglas, Jasmin Savoy Brown, Stephanie Kurtzuba, Liza J. Bennett, Anthony Cieslak, Ella Taylor, Lynn Blackburn, Victor Williams, Turk Pipkin, Faith Kelly, Marissa Woolf, Marco Perella, Stephanie Drapeau, Josephine McAdam, Jake Robinson, Calvin Dutton, Bill Kirchenbauer, Jenna Stern, Christina Parrish, Dominic Burgess, Lee Stringer, Maude Davey, Alberto Vazquez, Darby Camp (herec, a.z.), Henny Russell, Helen Coxe

Mám z toho rozpolcené pocity. Díky senzační hudbě Maxe Richtera dávám 5*, ale bylo to na hraně. Nicméně se jedná o velice zajímavý a originální seriál s velkým potenciálem. Možná bych potřeboval lepší postavy na vžití se do jejich rolí (moje favoritka je definitivně Carrie Coon). Seriál si pohrává s psychologií lidí, ale asi bych tam chtěl vidět více "co by jste v dané situaci dělali" momentů. Těším se na druhou řadu a doufám, že bude o něco lepší.▐ 1. řada 85%▐ Druhá řada začala opravdu nečekaně novým intrem s novou písní, což jsem opravdu nečekal a ihned jsem si musel hledat, jestli se opravdu dívám na správný seriál. Následující scéna z pravěku mne ještě více znejistila. Nakonec se ukázalo, že se opravdu dívám na ten správný a dost ujetý seriál. Zaujala mě změněná forma, kterou se tvůrci tentokrát rozhodli vydat. Každý díl o jiné postavě, který tak ještě více rozvíjel jejich charakter, postupně navyšoval očekávání a prohluboval skrytá tajemství, která vyvrcholila v posledních dvou dílech. Jedná se o jeden z nejlepších seriálů poslední doby a zároveň kompletně lišícím se od ostatních. Nejvíce mě zaujaly díly 5 (Matt a Mary Jamisonovi), 7 (Patti's disorder), a 8 (Hotel room), na které asi jen tak nezapomenu. P.S. Po této řadě konečně dokážu více docenit tu první.▐ 2. řada 90%▐(3.1.2015)

S01: Celkem zajímavý seroš, i když patří k těm slabším z dílny HBO.. Kladná kritika mě nabudila a přes úvodního strašáka - biblické Nanebevzetí, jsem do pilotu ze zvědavosti šla.. A ono se vyplatilo.. Technikálie "nanebevzetí" se nijak více neřeší, jde spíš o to, jak se "pozůstalí" snaží vypořádat s tím, že naráz nevysvětlitelně zmizí zlomek populace.. Hlavní hrdinové jsou celkem uvěřitelné a většinou sympatické postavy.. Žádná není čistá jako lilie ani prohnilá až do morku kosti.. Trošku mě mrzí, že je to celé tak trošku vytržené z kontextu - nijak série nezačne a v podstatě nijak neskončí.. Většinou tohle mysteriózní fantasy plyne poklidně, odkrývá minulost obyvatel líného městečka a sem tam nám tvůrci frknou nějakou boom zápletku.. Chtěla bych více vysvětlení, ale tak se jistě cítí i hlavní postavy.. Trošinku připomíná Kingovo "Under the Dome", ale to se pohybuje ještě o několik řádu níže..(8.10.2015)

Půjdu proti proudu a prohlásím že Damon Lindelof je slušný scenárista. Zmatenost LOST se okecat nedá, ale na druhou stranu, nebyl to první a bohužel asi ani poslední americký seriál, který se stal obětí svého vlastního úspěchu. Tenhle jen neměl ten luxus vyvanout do stále víc křečovitější snahy recyklovat už jednou použité nápady, jako se to stalo How I Met Your Mother nebo Simpsonovým, ale musel neustále nastavovat chytrou a mysteriózní zápletku, až se beznadějně zauzloval. The Leftovers se tomu naštěstí vyhnulo. První sérii zabírá popis světa propadajícího se do zmatku. Nevysvětlitelný zázrak naboural bezchybnost vědy a jako vedlejší efekt zanechal po celé planetě milióny truchlících. Těm za tři roky nikdo nevysvětlil kam zmizeli jejich blízcí a proč to museli být zrovna oni. Každý se s tím vyrovnává různě a racionalita je až to poslední útočiště. V praxi to znamená že prim hrají postavy, jejich motivace a problémy a zkoumání údajného nanebevzetí musí počkat. Atmosféra zvolna houstne a i když ani po dvaceti dílech děj nedává smysl, zatraceně dobře se sleduje. Třetí série je ještě o řád kvalitnější. Vyzdvihnu ještě famózní soundtrack.(22.7.2014)

Tady člověk musí dát šanci, musí mít naději a vydržet alespoň do 3. epizody a pak ho Pozůstalí zaručeně začnou rozmělňovat, přežvykovat a ždímat tím nejstrašnějším a tím nejkrásnějším způsobem. Takové syrové emoce, jaké dokáže toto dílo probouzet, jsem snad ještě v žádném seriálu nikdy neprožil. Charakterová studie, všudypřítomné tajemství a obrovské množství symbolů, alegorií a životních otázek. Mistrovské dílo, i přes to, že Lindelof znovu před diváka klade otázky a prozatím nepředkládá téměř žádné odpovědi. Jenže tady otázky netvoří základ děje, pouze krásně mysteriózní podhoubí, které umocňuje hledání smyslu života po rozbití starého světa. Každý pozůstalý má hluboké šrámy na duši, každý se s nimi ale vyrovnává jinak. A člověk se klidně může v té depresi utopit. Ale pokud bude plavat vpřed, bude to stát za to. Velký počet scén se člověku vryje do největších hlubin paměti, možná dokonce navždy. Musím sice přiznat, že na tom má jistě velkou zásluhu přímo geniálně vybraný Max Richter jako skladatel, ale nezaostává ani celková kompozice a práce obrazu/kamery. A nikdy to nepůsobí samoúčelně ani násilně. Tak se pozná síla scénáře, stejně jako i síla herecká. Justin Theroux, Carrie Coon, Christopher Eccleston jsou pro mě asi největší zdejší herecké esa, při jejichž dramatech se mlží oči, ale nezaostávají ani ostatní, včetně mladých nováčků. Ať už to v budoucích sériích dopadne jakkoliv, min. první série je absolutní mistrovské dílo, kde kromě několika mírných špatností v dialozích funguje vše. Pokud teda k tomuto seriálu nepřistupujete zcela špatně. 2. série Chvilku si člověk zvyká na změnu prostředí, atmosféry i tempa, stejně tak jako na větší důraz na samotná jednotlivá tajemství, podivínství a absurditu světa po 14. říjnu, ale jak se to začne vše skládat do znovu nádherně emoční mozaiky a dojde vám, že i ta nová znělka perfektně sedí do průběhu příběhu, je to znovu plný počet. Je to méně komorní, méně bílé a smutně chladné, je to prostě jiné. Ale je to stále tíživé, otázky kladoucí, osobité a mistrovsky zahrané - Justin Theroux hraje jednu z nejlepších postav v historii televize a hraje ji mistrovsky, s tak uvěřitelnými emocemi, jaké jsem viděl jen málokdy. Stejně jako Ch. Eccleston, Carrie Coon nebo nově příchozí Kevin Carroll. 10/10(24.11.2015)

Když začínali Ztraceni, tak se taky každý ptal, jak mohli přežít tu havárii, a šest let se čekalo na vysvětlení, ovšem Ztraceni jsou výjimeční. Tohle zatím takové kvality vůbec nedosahuje. Určitě je vhodné se podívat na Making The Leftovers, kde vám scenárista Damon Lindelof vysvětlí, že není potřeba vědět nejdůležitější odpověď, a pouze postavy jsou důležité -- opakuje se tedy kostra ze Ztracených. Jenom místo havárie, je tu zmizení 2% obyvatel planety. Což ale, pokud nebude přibývat otázek (jako ve Ztracených), bude znamenat, že Pozůstalí jsou nudným seriálem. ✘ EDIT: Druhá série je kvalitnější.(1.7.2014)

• - V roce 2015, po skončení 2. série se velké množství fanoušků nedokázalo smířit s faktem, že seriál končí. Inspirováni „Guilty Remnants“ (fiktivní sekta zobrazená v seriálu) se oblečení v bílém vydali k sídlu HBO v New Yorku. Zde tiše protestovali pro obnovení seriálu, vybaveni pouze cigaretami a trasparenty s nápisem „renew this show“. HBO jim očividně vyšlo vstříc, jelikož vznikla 3. série (2017). (Pfff)

• - Spoiler: V epizodě cituje „Bůh“ Niccola Machiavelliho a říká Kevinovi (Justin Theroux), že: „Všichni neozbrojení proroci zvítězili a ti ozbrojení podlehli.“ Ve skutečnosti však citát zní přesně naopak a „Bůh“ se tím snaží Kevina zmást. (Pfff)