Pozůstalí (TV seriál)

The Leftovers

Drama / Fantasy / Mysteriózní

USA, 2014 - 2017, 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Předloha:

Patrick Somerville (kniha)

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver, Charlie Carver, Chris Zylka, Scott Glenn, Paterson Joseph, Carrie Coon, Margaret Qualley, Annie Q., Tom Noonan, Sebastian Arcelus, Noah Unger, C.L. Simpson, Katt Masterson, Nadia Gan, Wayne Duvall, Remy Bennett, Fred Keel, Danny Flaherty, Regina King, Christy Choi, Kevin Carroll, Pernell Walker, Janel Moloney, Brett Butler, Sabbath Obot, Christina Saragaglia, Peter Berg, Lola Kirke, Adam LeFevre, Andrea Navedo, George Aloi, Travis Hammer, Dan Bittner, Peter Scanavino, Olga Sosnovska, Samrat Chakrabarti, Antonio Ortiz, Billy Magnussen, David Aaron Baker, Max Baker, Curtiss Cook, Ellen Parker, Wass Stevens, Johnny Hopkins, Scott William Winters, Darius McCrary, Steven Williams, Mark Linn-Baker, Brad Greenquist, Charlayne Woodard, Kenneth Wayne Bradley, Tony Mitchell, Bill Camp, Samuel Austin, Betty Buckley, Adina Porter, Richard Jackson, Jason Newman, Samuel Stinson, Jamie Tisdale, Gary Basaraba, Larry Jack Dotson, Joel Murray, Sonya Walger, Holt Boggs, Diego Wallraff, Katherine Willis, Sam Littlefield, Dustan Costine, Scott Jefferies, David Stokey, Jimmy Gonzales, Heather Kafka, Mark Harelik, Alon Aboutboul, Brad Leland, Sara Tomko, Violett Beane, Jennifer Griffin, Julian Gamble, David Hickey, Remy Auberjonois, Angel Pai, Catherine Curtin, Brendan Burke, Mike Houston, Briana Marin, Bill Heck, Brenda Isaacs Booth, Anthony A. Kung, Ray Wiederhold, Ben Taylor, Amanda Warren, Jovan Adepo, Frank Harts, Damien Garvey, Katja Herbers, James Mackay, Lawrence Varnado, Kathy Rose Center, Craig Nigh, Lindsay Duncan, David Gulpilil, Jason Douglas, Jasmin Savoy Brown, Stephanie Kurtzuba, Liza J. Bennett, Anthony Cieslak, Ella Taylor, Lynn Blackburn, Victor Williams, Turk Pipkin, Faith Kelly, Marissa Woolf, Marco Perella, Stephanie Drapeau, Josephine McAdam, Jake Robinson, Calvin Dutton, Bill Kirchenbauer, Jenna Stern, Christina Parrish, Dominic Burgess, Lee Stringer, Maude Davey, Alberto Vazquez, Darby Camp (herec, a.z.), Henny Russell, Helen Coxe, Harold Fisch, Carter Sand, Nicholas Coghlan, Jon Michael Davis, Lynn Andrews III

Hodnocení pilotu: Z prvního dílu těžko usuzovat, co bude dál, ale Leftovers jsou určitě víc než jen psychologický Ztraceni, jak by se mohlo z popisu zdát. Nejsou tu žádný superhrdinové a vědci, kteří na to všechno přijdou (teda zatím...), ale jen lidi, kteří se musí vyrovnat se svojí ztrátou. Jen kdyby tam furt nehrála ta tklivá hudba, z tý mi bylo na nic. 60%.(26.10.2014)

Smícháš 20 naběraček bolesti s 10 menšími miskami bezmoci, zředíš pár kapkami šílenství, okořeníš pořádnou dávkou emocí v té nejčistší formě, zahustíš kravskou dávkou deprese (pro ty, co by skutečně chtěli vyzkoušet, tak kravská dávka je něco, s čím nepomohou antidepresanty ani antiperspiranty) a okořeníš nádhernou hudbou, jejíž noty museli psát sami andělé (Max Richter je pánboh https://www.youtube.com/watch?v=2n8bIBspMLY ). S Leftovers projdete očistcem, na jehož konci budete na život a svět kolem vás pohlížet zcela jinak. POZOR - doporučeno pouze pro lidi schopné projevit empatii a pro lidi, kteří s hrdiny filmů a seriálů dokáží naplno sdílet veškeré radosti i strasti (aka pokud vždy hrdě brečíš na konci Titanicu, udělej si laskavost a čekni tuto extraordinary Tv Show. EDIT after SERIES FINALE spoiler free - Je to tam! Poslední série této jedinečné show byla .....no...jsem beze slov. Tohle je prostě vrchol televize. Hra o trůny může mít pojebané draky a drahé triky, henkaj nějaké Narcos může mít drogy a Pablíta Escobarko, ale to je všecko k piči, když tam nemáš život! A tento seriál je asi největší život, co jsem viděl. Je to poezie. Je to skvost. Je to skrytý diamant televizní tvorby (a já jsem ho viděl before it was cool, heč)! Děkuju všem, co vytvořili tohle bezkonkurenční dílo. JEDNA Z NEJLEPŠÍCH VĚCÍ, CO JSEM V ŽIVOTĚ VIDĚL!!! PeS: Max Richter je prostě bratko a ujebal na konec další dělovičku - jdu plakat a vzpomínat. DĚKUJU. DĚKUJU STRAŠNĚ MOC! https://www.youtube.com/watch?v=aS0fGS6D_JI(13.2.2016)

Po čtyřech částech bych to shrnul asi tak, že se seriál jeví jako sebestředná, rádoby-záhadná a velechytře se tvářící kokotina prošpikovaná typicky lindelofskýma pseudo-náboženskýma nesmyslama, která dost kulhavým krokem směřuje k naprosto debilnímu a nicnevysvětlujícímu, ale rozhodně vysoce patetickýmu závěru. Ale třeba se pletu....tak dokoukáno všech seset částí a uznávám, že jsem se trošku spletl. Sice si pořád stojím za tím, že to nikdy nebude dávat větší smysl, ale ta atmosféra světa s posunutou morální hranicí a nádechem beznaděje je hodně výživná. Hvězdu přidávám.(5.8.2014)

Depresivní sonda do duší těch, kteří zažili světovou „katastrofu“. Ale oproti třeba takovému The Flashforwardu jdou The Leftovers opačným směrem – v seriálu nejde o příčinu, ale o důsledek. Nečekejte proto žádné konspirace, žádné vyšetřování tajných agentur, žádnou globální špionáž.... ale spoustu osobních příběhů, točících se okolo jedné rodiny. Příběh se hutně rozvíjí a postupně vše začne všechno hezky do sebe zapadat, ale počátky pro mě byly trochu horší. Hlavně mě odrazovala celá ta myšlenka sekty v bílém, která je ukázkovou reklamou pro rakovinu – jakožto zatvrzelý nekuřák mě nijak nebaví sledovat feťáky nikotinu, jak nehorázně znečišťují ovzduší. Ale postupně jsem chápala jejich motivaci, jejich rezignaci na život – a vlastně tím demonstrovali to, že se chtějí pasivně zabít, jakožto „provinilí přeživší“..... Seriál je to hodný zamyšlení, ale zas tak hluboce mě nezasáhl, abych si po něm dala hodinku filozofování – protože mi několik postav lezlo krkem (v podstatě skoro všichni členové ústřední rodinky), ale jak se příběh blížil k finále, chápala jsem jejich motivy a chování, takže jsem své antipatie překonala a i přes to ustavičné kouření jsem si to užila. Jen by mě fakt zajímaly ony příčiny (zmizení), a nejen samé dramatické důsledky...(15.11.2014)

Znáte to, jak si takhle jdete do sámošky, pracujete, nebo vaříte večeři, a najednou fuk, a před očima vám zmizí kamarád/ka, dítě, manžel/ka nebo rodič? Zmizely sice jenom dvě procenta lidí, ale ať už mezi nimi byl nějaký váš bližní nebo ne, život už pro vás nikdy nebude stejný. The Leftovers jsou potenciálně velice frustrujícím zážitkem. Díl za dílem totiž přináší celou řadu otázek, a málokdy některou z nich zodpoví. Odpovědi totiž nejsou tak docela důležité, v jádru všeho stojí ona ztráta a nevratná změna, a způsob, jakým se s ní postavy snaží vyrovnat. Jsou tu ti, co hledají odpovědi v náboženství, další ve vědě, a někdo se pokouší předstírat, že se to vlastně nikdy nestalo. Hlavní postavy nejsou žádní hrdinové, jsou to lidé z masa a kostí, kteří se snaží udržet si všech pět pohromadě ve světě, který se zbláznil. Seriál se jim někdy věnuje rovnou měrou (první dva díly, pár vybraných dalších), většinou se ovšem co díl zaměřuje na jiný charakter, a tak navzdory relativně velkému počtu regularů spoustu z nich uvidíme jenom sporadicky. To divákovi na jednu stranu dovoluje se s každou hlavní postavou seznámit na takřka intimní úrovni, na straně druhé to představuje ten problém, že ne všechny postavy jsou stejně zajímavé/zábavné (což je ovšem samozřejmě čistě otázkou vkusu). Přesto se relativně brzy a trvale dostavuje intenzivní drama, které svým pojetím a záběrem nabízí rozjímání nad životem a ztrátou, jako žádné jiné. Pečlivě budovanou hloubavou atmosféru dokonale dokresluje úžasný soundtrack, ze kterého mi pravidelně naskakovala husí kůže. Není to pro každého, je to velice jiné, než jsem to podle námětu čekal, ale je to smysluplné, fantasticky zahrané (Theroux, Brenneman, Coon!) a mistrovsky zpracované. Malé PS a vysvětlivka toho, proč se navzdory samým superlativům zdržuji páté hvězdy. První série mi (narozdíl od většiny ostatních, koukám...) seděla mnohem víc než ty další. Její vyvrcholení bylo pro mě osobně záležitostí nezapomenutelnou a téměř nerozdýchatelnou, zbytek seriálu už jenom velice dobrý.(13.3.2018)

• - Spoiler: V epizodě cituje „Bůh“ Niccola Machiavelliho a říká Kevinovi (Justin Theroux), že: „Všichni neozbrojení proroci zvítězili a ti ozbrojení podlehli.“ Ve skutečnosti však citát zní přesně naopak a „Bůh“ se tím snaží Kevina zmást. (Pfff)

• - V roce 2015, po skončení 2. série se velké množství fanoušků nedokázalo smířit s faktem, že seriál končí. Inspirováni „Guilty Remnants“ (fiktivní sekta zobrazená v seriálu) se oblečení v bílém vydali k sídlu HBO v New Yorku. Zde tiše protestovali pro obnovení seriálu, vybaveni pouze cigaretami a trasparenty s nápisem „renew this show“. HBO jim očividně vyšlo vstříc, jelikož vznikla 3. série (2017). (Pfff)